Kurbani neden igneyle bayiltip kesmiyorlar?

Aci cekmesin hayvan? Islamiyete gore mutlaka bicakla bogazi mi kesilmeli?

dini usullere göre kesiliyor. bunun içinde de iğneyle, elektrikle ya da başka birşeyle bayıltmak yok.
bir de bayılınca kanı tamamen boşalmıyor diyorlardı.

  • sutlu nescafe  (24.09.15 23:05:50)
evet, o şekilde. bir inek kendi kendine ölse de onun etini yiyemezsin

  • sayns  (24.09.15 23:10:28)
verdikleri ilaç hücrelere de geçer.

  • devilred  (24.09.15 23:11:55)
Igneyle oldurmeyeceksin ama. Yine kesilecek yani. Uyusturacak bir sey kullanilsa mesela? O da mi yasak?

  • stavro  (24.09.15 23:12:25)
evet, yasak. boğazdan tek hamleyle kesiliyor ki hayvan da acı çekmesin, can havliyle etrafa saldırmasın.

  • sayns  (24.09.15 23:13:44)
daha yeni araştırmıştım, diyanete göre kurban bayıltarak kesilebilir gençler yanlış bilgi vermeyelim, sadece kesilmeden önce ölmemesi lazım.
www.diyanet.gov.tr

Kurbanlık hayvanın elektrik veya narkoz şoku ile bayıltılarak kesilmesi caiz midir?

İster kurbanlık olsun ister etlik, hayvanın kesimi esnasında; hayvana fazla eziyet vermemek esastır. Bunun için (ölüm acısını azaltmak maksadıyla) kesim sırasında hayvanın elektrik veya narkoz vererek şok ile bayıltılması, bu hayvanın kurban olarak kabul edilmesine engel kusurlardan sayılmaz. Çünkü kurbana engel kusurlar; kesim sırasında meydana gelen arızalar olmayıp, hayvanda önceden mevcut olan kusurlardır. Bu itibarla (şok etkisiyle ölmeden önce hemen) canlı olarak kesilmek kaydıyla, kurbanlık hayvanın elektrik veya benzeri bir şeyle şoklanmasında dinen bir sakınca yoktur. Şayet hayvan, henüz kesilmeden, şokun etkisiyle ölürse; o, kurban olamayacağı gibi eti de yenmez.

idit: yapılmamasının nedeni bence hayvanın ölme ihtimali. risk almak istemiyorlar. ayrıca ekstra masraf da istemiyorlar.
  • peggy  (24.09.15 23:14:07 ~ 25.09.15 00:28:28)
E neden yapmiyolar o zaman boyle, ben bunu merak ediyorum? Dini bir sikinti da yokmus.

  • stavro  (24.09.15 23:27:05)
bir şeyinde bugunu bulmayın lan

  • eksimeksi  (24.09.15 23:29:07)
@peggy, bu çok iyiymiş bilmiyordum.

türkiye'de etlerin niye zor piştiğini, lastik gibi olduğunu araştırıken kurban kesimi şeklinde kesilen hayvanların stres nedeniyle kasıldıklarını öğrenmiştim. demek dinen de hayvanları strese sokmadan kesmek mümkünmüş.

( strese sokmadan kesmek deyince kendimi şevkatli cani gibi hissettim .. )
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (24.09.15 23:30:11 ~ 23:38:23)
Kim ne derse desin gelenek her zaman dine baskın gelir. Son içtihat ne bilmiyorum ama diyanet çıkıp "öldürmeden önce bayılıp öyle kesebilirsiniz" dese bile insanlar eski bildiğine devam eder.

  • doxanikee  (24.09.15 23:32:20)
Masraf çıkarma kardeşim akşam akşam.

Allah Allah ya.
  • astronom olmak isteyen makina muhendisi  (24.09.15 23:54:56)
ölürken çırpınması gerekiyor ki çırpındıkça o kan dışarı aksın. hatta bu yüzden tek ayak bağlanmaz kesilirken. zorlasın ki hepsi aksın dışarıya. bu yüzden bayıltırmıyor diye biliyorum. yoksa bayıltmanin bazı yöntemleri ıslama uygun. tamamen kanın akmasiniı beklememek icin olsa gerek..

  • enkotunik  (25.09.15 00:02:52)
Lop lop et yerken dusunmuyorum ama durum feci kotuymus

  • Traveller  (25.09.15 01:21:16)
avrupa da yapiliyor ki böyle, $ok veriyorlar hayvana

  • bonaparte  (25.09.15 01:23:50)