[]

Dershaneye gitmeden KPSS'ye hazırlanmak

Üniversite 4. sınıfım, nispeten okulum biraz rahat, dershaneye gitmeyi hem istemiyorum hem de maddi koşullar biraz zor durumda. KPSS A grubundan 90 alabilir miyim ev hazırlığı ile? Bölümüm; siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler.
 
olayla ilgili bilgim yok da KPSS A grubu atamalarında su gibi torpil dönmüyor mu?


  • glamdr1ng  (23.09.15 16:36:48) 
daha önce benzer soruya cevap vermiştim kısaca özetleyeyim, dershane falan olmadan KPSS ye hazırlanmıştım, A grubunda sağlam referans kaynaklarla ve geniş okuma neticesinde (piyasadaki hazır test kitaplarının şu anki durumunu bilmiyorum ama seçersin arasından internetteki sağlam yorumları irdeleyerek) kamu yönetimi-uluslararası ilişkiler-hukuk gibi sözel ağırlıklı alanları halledebilirsin. Lisans eğitiminde temeli sağlam tuttuysan muhasebe ve iktisadı da halledebilirsin, ama bu konularda sıkıntın varsa yüksek puan için desteğe ihtiyacın olabilir. Ben daha çok kurslara para vermektense referans kitaplara para vermeni öneririm. İstatistik falan ihtiyacın olmaz diye düşünüyorum ama girmeyi düşündüğün kurumların hangi puan grubundan ve dolayısıyla hangi alanların katsayılarını dikkate aldığını bilmek önemli. 90 üzerine çıkmanın diğer önemli yanı GK-GY'de bizim zamanımızda toplam 120 sorunun 105 ve üzeri neti sağlayabilmekti, şu anki durumu bilmiyorum, çünkü katsayılarda illaki bunlar da oluyor ve belirleyici.

NOT: İşin referans-torpil boyutunu şimdiden düşünme derim, önce bu sınavları düşün, ayrıca en az özellikle İngilizce'de ileri düzeyi ve ikinci bir dilde orta-ileri düzeyi sağla derim, YDS zorunlu sanırım, ielts artık kaale alınmıyor diye biliyorum, TOEFL belgesi de kurum sınavlarında dil bilgine dair önemli bir araç bence. Dışişleri Bakanlığı falan düşünüyorsan KPSS ve bu dil olayı dışında kurum sınavı hakkında daha spesifik bilgileri muhtelif internet sitelerinden ve bu yoldan geçmiş insanlarla iletişime geçerek sağlarsın. Başarılar dilerim.
  • candanag  (23.09.15 16:44:24 ~ 16:48:29) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.