Aracı olan arkadaşlar

Aracınızın markası nedir ?
-Yıllık kasko,trafik sigortası ,bakım,otopark gibi şeylerin maliyeti nedir ?
- Aylık Kaç km kullanıyorsunuz ve ne kadar yakıta ödiyorsunuz ? (yakıtınızın türü nedir ve memnıun musunuz ? )
-Siz ce bu kadar masrafa değiyor mu ?

- Skoda Octavia 1.4 TSI 150 hp
- Kasko 1600 TL, Trafik 600 TL, bakımı henüz gelmedi ama 15 bin km'de 400 TL gibi bişey çıkacak sanırım. Otopark çok nadiren haftasonları kullanıyorum. ayda 20 TL'yi geçmez.
- Ayda ortalama 2500 km yol yapıyorum, takriben 800-900 TL civarı tutuyor. Yakıtı shell'den 95 oktan alıyorum, memnunum.
- Yaşadığım yerde yürüme mesafesinde market bile olmadığından ve iki tane küçük çocuğum olduğundan araba mecburiyet bir nevi. Dolayısıyla değip değmemesi çok muallak bir konu. Daha az masraflı bir araba da işimi görür müydü? evet. ama tercih meselesi. gücüm yettiğince iyi bir arabaya binmek hoşuma gidiyor.
  • animalman  (22.09.15 08:13:30)
Volvo S40 1.6 Dizel

kasko 1000 TL
trafik 300 TL
Bakım yıllık ortalama 300 TL

Yılda ortalama 10.000 km de yaklaşık 25-30 kuruş yakıyor. Yılda 3000 TL yakıt. Dizel

Toplayalım.

4600 TL. Yukarı yuvarla 5000 TL.

Tek olsam değmez ama aile olunca değiyor.
  • halilibo  (22.09.15 08:18:48 ~ 08:32:04)
:) Aslında tersten giderek hesaplamak istedim 5000 km yi bi sıfır fazla atarak bulmuşum haklısın.

Cebimden ayda 150-200 TL civarı mazot parası gidiyor.

Ama düşündüm de yine de yıllık ortalamaya vurunca 500*12 =6000 km değil en az 10 bin km yapıyorumdur.

Dolayısıyla benim mazot rakamı yıllık 1800 TL değil en az 3-4 bin TL oluyordur.

Sonuç yine de değiyor:)

not:cevabı editliyorum.
  • halilibo  (22.09.15 08:30:58)
ford fiesta 1.4 dizel var 2012 model. km'de ortalama 16-18 kuruş civarı yakıyor. şehirlerarası yolda 100'e sabitleyince 15 kuruşun altına bile iniyor. vergisi 6 ayda bir 350 tl gibi bir şey. daha yeni aldım sayılır, daha bakıma hiç götürmedim o yüzden bilmiyorum bakım maliyetini tam. ben ayda 1000 km'den biraz daha az yol yapmışım aldığımdan beri ortalama. işte 130tl'ye depo fulleniyor ve yaklaşık 700km yol yapıyorum bir depoyla. ekstra masraf olarak geçen ön lastikleri değiştirdim ikisine 350 tl verdim. bence değiyor. araba=özgürlük.

  • bugunku antremanda goz dolduran futbolcu  (22.09.15 11:26:20)
@bugunku antremanda goz dolduran futbolcu

yazınca unuttuğumuz aklıma geldi. Bir de MTV var şu anda yıllık 900 TL civarı.:)
  • halilibo  (22.09.15 12:44:41)