40 yillik ev alinir mi

ev 1976 yapimi. su an satis fiyati 25 çarpı bir aylık kira civarinda.
yeri son derece merkezi. bulunduğu sitede kiraya çıkan evler en fazla 1 hafta listede kalıyor.

bu evi alsam, ileride kentsel dönüşüm vs olsa kaybım olur mu? 10 yıl sonra filan dönüşüme girebilir.

alınır bence rayiç bedeline falan dikkat et ne kadar göstermiş tapuda. Yoksa pul parasına kentsel dönüşüme kurban gşdebilir.

  • basond  (20.09.15 10:27:47)
çevresindeki sıfır evlerle arasındaki fiyat farkı ne? ve evin fiyatı ne? bir de istanbul mu? neresinde? daha detay lazım

  • sta  (20.09.15 10:28:11)
soruda bir hata var sanırım. 25 x 1 aylık kira ise havada karada alınır. 25 yıllık kira ise biraz düşünülür.

  • ludovico  (20.09.15 10:52:17)
25 ay mı?

  • 6 yasimdan beri metal dinliyorum  (20.09.15 11:00:40)
25 aylık kirasına geliyorsa al tabii ki ver kiraya 26. ayda kârdasın. Sonra kaç paraya giderse gitsin.

  • rodeocu  (20.09.15 12:37:43)
25 yıl

  • medievalman  (20.09.15 12:42:52)
al tabi. almazsan bana haber et ben alayım. ciddiyim.

  • tescillimarka  (20.09.15 12:45:03)
25 yıl ise alma

  • 6 yasimdan beri metal dinliyorum  (20.09.15 12:58:10)
Ağaoğlu'nun ataşehirde sattığı yeni evler bile 20 yıl x kira tutarında. 40 yıllık ev için inanılmaz pahalı. Müstakil değilse asla alınmaz.

  • theodor  (20.09.15 13:04:27)
yanlis anlamasin ama ev alirken dikkat edilecek yatirim kistaslari sunlardir.

en basta yatirim amacli ev alinmaz!! ev yatirim degildir, finansal amalci bir yatirim degildir demek daha uygun.

ev alirken 1-10 yil arasi yapim yili olan evlerde aylik kirasi x 18-22 yil kira olarak optimum bakilir, ev alinacak ise azi havada kapilmali, fazlasi ise kesinlikle alinmaz.

bu kosullar evin yerine göre degisken olabilir, mesela leventte, sultanahmette, beyoglundaki dinamikler farklidir, orasi icin uzman biri gerekli.

ama genel anlami 18-22 yil kira geliri kendini karsiliyorsa alinir, aksi alinmaz.

birde maasli calisan iseniz, hele evde tek calisan iseniz kesinlikle maasiniz x 36 üzerine krediye girmeyin. evde iki calisan var ise evdeki en düsük maas x 72 olabilir bu.

benim sahsi fikrim bundan sonrasi maasli calisan adam ev almamali, elbette maasi 10 bin ise gitsn alsin eyvallah, burdaki bahsettigim 3-5 bin maasli adam ev alir ise dinamizmini ve esneklik kabiliyetini kaybeder, taksitleri ödeyemeyecegi icin isten cikamaz, il diisndan is teklifi alir gidemez etc.
  • kurnaz  (20.09.15 13:16:09)
25 yıl çokmuş ya kadıköy'de 15-20 yılda çıkaran evler var ki şu sıra 1500-2000'den az kira getiren ev yok.

  • yuto  (20.09.15 15:07:11)