paris seyahati

arkadaş çok sinir bozucu değil mi bu şehrin metro hattı yahu, yoksa bana mı öyle geliyor? yol konusu bizi çok sıkıntıya sokar mı sizce, bir de bu mudur şehrin resmi toplu taşıma sitesi www.ratp.fr

son olarak orly havaalanında perşembe sabahı 5'te olmamız lazım, o saatte pere lachaise metro istasyonundan oraya toplu taşıma ile gitmek mümkün mü ya da taksi en temiz ve güveniliri midir? bilemiyorum kafamda deli sorular,işe yarar birkaç pratik bilgi verse bilen var ise?

teşekkürler şimdiden.

paris metrosu en kolay ve düzenli şehir. hiç bir sıkıntı yaşamadık biz.

  • sanguine mcqaer  (18.09.15 21:19:31)
  • nickimin hakkini veremedim  (18.09.15 21:22:12)
saatlerine kadar bakabilirsiniz.

www.vianavigo.com
  • noluyo yaa  (18.09.15 21:23:50)
Paris'te 1 kere havalimanindan sehir merkezine taksi ile gideyim dedim, gencligim gitti trafikte. Sirf bu yuzden motorsiklet taksiler vardi hatta, arkasina atliyorsun motorun, arabalarindan arasindan gece gece goturuyor seni.

En temizi metro.
  • crown  (18.09.15 21:24:05 ~ 21:24:24)
Metro iyidir ama asansör yoktur. Valizler çoksa zor işiniz. Metroyla tek basışla her yere gidersiniz.

Orly için banliyö treni RER B'yi (mavi hat) kullanacaksınız. Er-ö-er diye okunuyor. Ratp'nin kullanışlı bir smartphone yazılımı var indirin kullanın. Bineceğiniz istasyonu ve saati girin kaçta varacağınızı ve yapmanız gereken aktarmaları söyler.

Yalnız pere lachaise kuzeydoğuda yani orly'ye biraz uzak. Birkaç aktarma yapmanız gerekecek, muhtemelen chatelet'den rer'e binersiniz. Orly 7 8 euro falan olmalı. Tam emin değilim yine de. Son zamanlarda fiyat değişiklikleri oldu daha ucuzlamış olabilir.

Bir de metro 1:00-1:30 gibi bitiyor ve 5:30 gibi başlıyor. En mantıklısı geceden gitmek. Siz yine de ratp'den kontrol edin.
  • mistreated  (18.09.15 21:27:56)
Paris metrosuna bayildim ben. Hertarafa ulasiyorsun metro ile. Babanannenin bile anlayacagi bicimde belirtilmis duraklarda da metro hatti.

  • stavro  (18.09.15 21:28:23)
Pariste taksi güvenilirdir ve nispeten ucuzdur ama orly yani. Pere lachaise'den en az 25 30 tutar herhalde. Uberpop kullanın ucuz taksi bulursunuz.

  • mistreated  (18.09.15 21:30:05)
@crown, paris'e her gittiğimde taksiyle geçiyorum bugüne dek bahsettiğin türde trafiğe hiç denk gelmedim

  • sayns  (18.09.15 21:33:10)
Paris metrosu iyidir orly ye ulaşmada bi sıkıntı yaşamadık biletini atma çıkışta da bastırıyodu en son

  • basond  (18.09.15 21:42:39)
herkese teşekkürler @mistreated'a ayrıca teşekkürler.

son bir soru daha, bilet olayını kavrayamadım, o kısmın ingilizcesi yok yani sitede. günlük ya da birkaç günlük bir bilet almak mümkündür de, o bilet nedir kaça alırız, yani her istasyonda bilet alma telaşı yaşamak istemiyorum gider gitmez.

bu arada taksi cidden 25 30 euro mu yahu, ben 50 kağıdı gözden çıkarmıştım aslen, iyiymiş.
  • bosver nicki  (18.09.15 21:46:30)
Birkaç günlük biletler cidden çok kullanmayacaksanız pahalıya gelebilir. Biletleri her durakta makinelerden kredi kartıyla ya da nakitle alabilirsiniz. 10lu bilet tekliden ucuza geliyor onu tavsiye ederim.

Pariste 1 sene kaldım ama taksi ne kadar tutar hiç binmediğimden bilmiyorum. 25 30 en az diye salladım. 50 de tutabilir.
  • mistreated  (18.09.15 21:52:12)
  • sayns  (18.09.15 22:01:18 ~ 22:05:03)
Paris metrosu çok rahat ve güzel. Paris'te trafiğe girmek akıl kârı değil sakın deneme.

  • PoscheN  (19.09.15 10:53:06)