[]

nasıl app oluşturabilirim?

sb.

işlevsel ve birçok kişi tarafından kullanılacağına inandığım, telefonlar için application düşüncem var. ama sosyal bilimler okuyorum, tek başıma imkansız böyle bir şeyi yapabilmem. çevremde de birkaç soruşturdum bunu yapabilecek, gerekirse işin ortağı olacağım kimse yok. belki bir fikir edinebilirim diye yazmak istedim, mutsuz hissettim güzel bir düşünceyle elim kolum bağlı durmayı.


 
bir mobile uygulama gelistirmek icin isin zoruluguna göre bir tecrübeli bir veya daha fazla developer birkac ay calismasi gerekir. yapilmasi gereken temel isler arayüz tasarimi, back-end gelistirme, ios gelistirme, android gelistirme. tüm bu 4 is icin 4 uzman gelistirici paralel calisir ve hizli bitirir, ya da bir kisi 4 isi de sira ile yapar is daha uzun sürede biter (tabi bu dört isi de yapabilecek developer bulmak zor ve daha pahalidir)

simdi bu adami ya da adamlari buldun, ama isi yapmaya nasil ikna edeceksin? Bu isin en zor kismi, cünkü adam aylarca bu ise mesai harcayacak.

1.yol: adam da bu projeden senin heycanlandigin kadar heycanlanacak. güvenilir olacak fikri calmayacak, tecrübeli olacak isi bitirebilecke yetenekte olacak, bir an gaza gelip isi baslayip sonra gazi kactiginda seni arkandan kovalatmayacak, isin maliyetlerini ve süresini iyi kestirebilecek tecrübesi olacak. Isin zor kismi hem bu tecrübede olup hem de aklinda bir fikir olmayan adam yok, aklinda fikri olan adami da fikrinden vazgecip senin ortaya attigin fikrin pesine kosmasi icin senin fikrinin cok iyi olmasi gerekir.

2.yol: proje fikir asamasinda iken bir yatirim bulman, sonra parasi ne ise verip isi yaptirman. tabi bu yatirimi yapacak yatirimci bulmak zor.

3.yol: fikrine cok güveniyorsan parasini verip bir ajansa yada bir deneyimli gelistirmeciye yaptirmak. cünkü bircok developer cevreden fikir önerisi geldiginde "madem fikrine cok güveniyorsun, riski yüklen yatirimi kendin yap" der, cünkü sana güvenemez, fikre güvenemez. Öbür taraftan sen de ona güvenemezin, yarim birakip birakmayacagi ya da fikri calmayacagini asla bilemezsin. O yüzden en mantiklisi bir ajansla calismak, detayli bir sözlesme yapmak. bunin icin de isin niteligine göre saat hesabi yaparlar ve fiyat cikartirlar.

türkiyede maalesef fikir sahipleri, gelistiriciler, ve yatirimcilari bir araya getiren ekosistem yok. O yüzden tüm basarili fikirler amerikanin bati yakasindan cikiyor ya da biraz güclenen kendini oraya atiyor.
  • emrahday  (18.09.15 18:22:42) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.