değişik miyavlayan kedi

normalde kızdırsak bile sesi çıkmayan 5 aylık dişi kedim son 1 haftadır eve geldiğimizde ya da evden giderken gördüğünde çok yüksek ve ince sesle uzun uzun miyavlamaya başladı. anahtarın kapıya değme sesini duyduğu anda başlıyo ağıt yakar gibi sesini perde perde yükseltiyo bi de. gün içinde de kendisine bişey söyleyince mırrrt mırrrt diye sesler çıkarıyo. daha net tepkiler vermeye başladı artık. eve geliş gidiş saatlerimiz aynı, uzun süre yalnız kaldığı için kızıyo desem daha bile az yalnız kalıyo eskiye göre. bi de aşırı bi kudurukluk var. ele avuca sığmıyo. eskiden de hareketliydi ama artık geceleri saatlerce durmaksızın koşuyo evde.

önce kızgınlığa mı giriyo acaba bu miyavlamaların sebebi o olabilir mi dedim ama kuzucuk daha 2 kiloyu bile tamamlayamadı. 2 buçuk kilo olmadan kızgınlığa girecek kadar olgunlaşamaz demişti bi veteriner. ona güvenerek yok değildir diyorum zaten daha yerlerde sürtünmeler popoyu kaldırıp gezmeler falan da yok ama 9 ayı geçince kısırlaştırmaya götürcez. 9 aya ne kadar yakınken olursa o kadar iyi. bağıra bağıra apartmanı ayağa kaldıracak diye çok korkuyorum.

bi de ilk geldiği zaman hiç öyle huyları yokken son 1 buçuk aydır uyurken boynumu emmeye başladı. kızgınlığa gircek yakında derken iyice bebekleşti. usul usul yaklaşıp sabaha kadar emiyo sabah kalktığımda boynumda morlukla uyanıyorum. işyerinde de bakıp gülüp duruyolar kedi yaptı diyorum hee kedidir kedi asdjfg tepkileri alıyorum.

bu bilgiler ışığında,

soru 1- bu miyavlamalar koşturmalar kızgınlığın yolda olduğunun habercisi mi yoksa büyüdükçe olan normal hareketler mi?

soru 2- miniği beni emmekten nasıl vazgeçirebilirim? elimi, kolumu, parmağımı emmeye yönlendirmek işe yaramadı ille de boynuma dalıyo.

1.kızgınlığa erken dönemde giren kedilerde oluyor (duymuştum)

2.emme olayına da bir çözüm yok, o öyle devam edecek. bizim kedi neredeyse 2 yaşında ve bırakmıyor. o da çok küçükken annesinden ayrılan, yeterli derecede anne sütü kullanmayan kedilerde olurmuş (veterinerimizin söylemesine göre) canın acımasın diye tırnaklarını kesebilirsin zira patilerini de kullanıyorlar bunu yaparken.
  • makarnacanavari  (17.09.15 15:10:43)
@makarnacanavarı bizim dana küçük de ayrılmadı annesi mahalledeki bi dükkana doğurmuştu 2 aylığa kadar hep annesiyleydi sonrasında da 1 ay kadar gün içinde 1 kere götürdüm emmesine izin verdim baktım annesi telef oluyo hepsiyle birden uğraşmaması için diye 3 ayı dolunca bıraktırdım. tırnakları neyse kesiyorum da dili aynı zımpara :) yalayınca çok canımı yakıyo

  • kakamelsokoban  (17.09.15 15:14:00)
benim en kucuk kizim 6-7 aylikken ve yine 2 kilo degilken kizginliga girmisti. yerlerde yuvarlanmaya da basladi mi? kumru sesi gibi mi o "mirrt"?

ha, bahsettigim kedi de hunharca el emiyor. 1 yasini gecti de... aramizdaki mesafeyi artirarak unutturacagimi zannediyorum...
  • e haliyle  (17.09.15 15:31:09 ~ 15:32:43)
@e haliyle evet aynı kumru gibi ses çıkarıyo, normalden fazla sokuluyo bi de bize. normalde severken en fazla on dakikadan sonra kaçar giderdi şimdi kendini zorla sevdiriyo nerdeyse. boşta el kol gördü mü gidiyo kafasını bedenini sürtüyo üzerimize yatıp sıkı sıkı tutuyo falan. kızgınlık is kaming dimi :(

  • kakamelsokoban  (17.09.15 15:40:07)
kizginlik cok yakinda... daha popo havada garip hareketler de yapacak. sonra ilcenin butun kedileri sizin bahceye toplanacak. :p

  • e haliyle  (17.09.15 16:01:18)
@e haliyle eyvahlar olsun :) küçük kızım büyüyor ^_^

  • kakamelsokoban  (17.09.15 16:12:21)