Yabancı plaka araba kullanmanın prosedürü nedir?

Yaz, kış sürekli gördüğüm arabalar var. D, F plaka. Bu arabaları kullanmak için ne gerekiyor; Yeşil kart, pasaport, vatandaşlık, yurtdışına giriş çıkış sıklığı, vergi vb.?

Araba satış sitelerinde de çok sık oluyor, yabancıdan yabancıya şeklinde. Eğer değerse Yunanistan, Almanya vb. ülkelerden alınqbilir. Burada düdüklenmek yerine.

yabancı olmanız gerekiyor.
araçların 6 ayda bir yurt dışına çıkması gerekiyor. yani diğer bir deyişle çifte vatandaşsanız ucuz bir araba alabilirsiniz ancak yılın sadece 6 ayı türkiye'de kullanabilirsiniz.

  • uuth  (17.09.15 11:40:50)
Ayrica bu aracin tescili yurt disi olacagi icin arac yurt disindaki bir adrese vergilendirilecek ve sigorta islemi o adres üzerinden yapilacaktir. Bunun icin yurt disinda bir ikamet, veya oturum gerekir.

  • emrahday  (17.09.15 13:13:13)
İki araba alır 6 ay birini ay 6 ay diğerini kullanırım gibi bir düşünce de aklına gelebilir. Ben araştırdım olmuyor. Unut yani.

  • poseidon1  (17.09.15 14:12:26 ~ 14:12:40)
Mutlaka bir açığı olmalı. Yapan var biliyorum. Artık işin pjçliğini biliyor ya da emniyette falan bi torpili var ama yapıyor işte nasıl bilmiyorum. Tanısam soracağım.

  • Gucci  (17.09.15 14:37:45)
bir de vekalet olayı var. araç alınıp tr'de birine vekaleten kullandırılıyor. ama bunda da 6 ay prosedürüne ek olarak başka dalgalar da var. vekalet olayıyla ilgili çok bilgim yok.

  • uuth  (17.09.15 14:39:41)