tarihi yarımada turu

pazartesi günü istanbul'dayım ve bütün arkadaşlarım çalıştığı için tek başıma kalacağım. sabahtan çıkıp akşama kadar gezmek istiyorum. ama istanbul'u "hiç" bilmiyorum. günübirlik turlara katılsam çok mu saçma olur? ne tavsiye edersiniz? çıkıp tek başıma dolaşayım mı?

cinsiyet: kadın
yaş: 25

Smartfonun olduğunu düşünerek yazıyorum. İnternet zorunlu değil.

Google maps'i aç. Bu yazacaklarımı bulup haritada işaretle (yıldız koy)

Eminönü meydanı
Yeni cami
Sirkeci garı
Gülhane parkı
Gotlar sütunu
Arkeoloji müzesi
Babıali
Düyunu umumiye-istanbul erkek lisesi
Ayasofya
Sultanahmet meydanı
Hipodrom, dikilitaşlar
Yılanlı sütun
Sultanahmet camii
Anadolu medeniyetleri müzesi
Topkapı sarayı

Biraz yukarı çıkıyoruz

Kapalıçarşı
Çemberlitaş
Nuruosmaniye camii
Beyazıt camii
İstanbul üniversitesi
Yangın kulesi
Sahaflar çarşısı
Süleymaniye camii

Bir de bölük pörçük yerlerde başka ilginç noktalar var.

Fatih camii
Kıztaşı
Fethiye camii
Kariye müzesi
Valens kemeri
Fener rum lisesi
Yavuz sultan selim camii (çok tepededir bu)
İstanbul surları (biraz tehlikelidir)
Yedikule zindanları
Bukoleon (tekfur) sarayı
Bizans sahil sarayı ki harabe halindedr evsizler yatar
Kumkapı
Samatya (küçük şirin semtler)

Bütün bunları bir haftada bile tam manasıyla dolaşamazsın zaten. Merak ettiklerini vikiden internetten araştır, sonra beğendiklerine gidersin. İlk rota en temel rotadır. İkincisi de çok önemlidir. Üçüncüsündekileri gezmek biraz daha optional.
  • mistreated  (16.09.15 19:56:08)
Düzeltme mobil: türk ve islam medeniyetleri müzesi olacak. Bir de internet şimdi lazım ama haritaya bakarak dolaşırken genellikle değil. Bu benim yurtdışı gezilerimde uyguladığım yöntemdir.

  • mistreated  (16.09.15 19:58:53)