Taksi plakaları neden bu kadar pahalı?

Evet neden bu kadar pahalı bu meretler? Devletin taksicilik için getirdiği bir zorunluluk falan mı o yüzden mi? Aklıma başka bir açıklama gelmiyor. Taksicilikle ilgim yok ama merak ettim.

mantıklı yükselme kısmının açıklaması şu :çünkü sayı sınırlı, kota var
taksiler de nakit çalışılan para kazanılan bir sektör
yalnız o kadar para kazanıyor mu?
mantıksız kısım da bu : aslında hayır (genelde şoför çalıştırıyorlar şoför günlük 100 lira gibi bi para sahibine verip kalanı kendi alıyor)
ama plaka 700 bin lira gibi (bu bilgiler 2 sene öncesine ait olup günceli bilmiyorum ama böyledir herhalde)
yorum: al-sat piyasası aynı evlerdeki gibi insanlar yatırım amaçlı aldığı için sanırım
  • niye ama  (16.09.15 02:48:41)
şu a 1,5 milyon tl taksi plakası, kiraya verirsen 5500 tl kazanıyorsun. dolayısyla bundan pahalı

  • oscar  (16.09.15 02:55:16)
istanbulda plakalar şuan 1.5-2 milyon arası.

taksinin aylık kirası ise 6-8 bin tl.

değiyor mu ortalama bi hesap yapalım.

aracımız km başına 33 kuruş yaksın ki lpg&dizel ortalaması böyle bir şeye tekabül eder.

basit bir bakkal hesabı yapalım; benim oturduğum yerden beşiktaş sahil 13 tl yazıyor. uzaklığı ise 5km.

33x5= 1 lira 65 kuruş masraf.

düz hesap 11.5 tl ise kâr.

günde benim gibi 20 müşteri alan bir taksici(galatasaray, beyoğlu, beşiktaş, havalimanı falan gibi yoğun duraklarda bu sayı bırakın 20'yi 50'yi buluyor.)

11.5 x 20 dersek = 230 tl bu adamın günlük benzin hariç eline geçen para var.

vergisini harcını bilmiyorum. elbet bir şeyler daha düşecek araba bakımı falan da vardır. fakat 30(gün) x 230 = 6900 tl yapıyor.

basit bir hesapla günde 20 müşteriyi beşiktaş mecidiyeköy arası getir götür yapan birisi taksi plakası kiralama parasını çıkarıyor. üstüne de ne kazansa kârı oluyor.
  • a darkness coming  (16.09.15 02:58:11)
Yeni plaka verilmiyor bildiğim kadarıyla. 100bin plaka varsa sahipleri istedikleri gibi fiyat belirliyor.

  • sutlu nescafe  (16.09.15 07:34:08)
fis fatura donmedıgı ıcın gayrımesru ısler hep. o sebeple parası yuksek oluyor.

  • bryan fury  (16.09.15 09:05:11)