Hard Disk'ten veri kurtarma?!

Çok fahiş fiyat verdiler :( Daha uygun fiyatlı veri kurtarıcıları yok mu ya da kendim öğrenip yapmak istersem kaç yılımı alır acaba? :,( :p

ben de araştırmıştım. italya'da çektiğim fotoğrafları bellekten silip bilgisayara kopyalamıştım peşinden çökmüştü. pornografik paralar istediler. ben de harddiskin fotoğraflarını çekip italya diye bi klasör oluşturarak ortamlarda paylaşmıştım :/

ucuz yollu bir şeyi yok yani bu işin.
  • uuth  (15.09.15 09:27:01)
yanlışlıkla silinme mi yoksa fiziksel hasar mı?
silinme ise 'recover my files' diye bir program var, güncelleniyor mu hala bilmiyorum ama eski hali bile iyi iş yapar. 30-40 usd diye hatırlıyorum lisansını.

  • volcat  (15.09.15 09:29:29)
ontrack easy recovery
veya
easeus data recovery wizard

kendin yapabilirsin, programların kullanımı oldukça basit; önce taratıyorsun, sonra kurtarmak istediklerini seçip bir klasöre ya da önceden oldukları yerlere aktarıyorsun.

ama, fiziksel bir hasar nedeniyle veriler gittiyse o zaman üzgünüm :(
  • loveinaflipbook  (15.09.15 09:48:11)
"Bad sector" neyse oymuş bozulma sebebi. Ben bir şey silmedim yani. Şimdi bilgisayardaki eski hard diski çıkarıp, yerine yenisini takıp, eskisini de öyle elime verecekler :D

  • pandispanya  (15.09.15 10:07:01)
tamam, bad sektörse, sadece o bad sektör alanın üstünü kapatıp, o kadarlık alandaki verileri kaybedersin. dosya yapısını yeniden inşa etmesi gerekecek programın, normalde uzun sürebilir. ama bence kurtarırsın yani.

bu arada harddiski bilgisayara USB üzerinden bağlayabileceğin bir adaptör alman da gerekebilir, dışarıdan bağlayabilmek için yani...

bir dene bakalım, sonuca göre başka şeyler de deneriz :)
  • loveinaflipbook  (15.09.15 10:09:52)
Omg. Bilişim teknolojisi işine giriyorum. Yihu. Tamam ben yapıcam bu işi :D

  • pandispanya  (15.09.15 10:13:29)
"MaxBlast yazılımı iso kalıbında olup, cd ya da usb belleğe yazdırabilirsiniz. Bilgisayarın gerekli bios ayarlarını yaparak Usb ya da Cd üzerinden başlatıp hataları onarmasını sağlayabilirsiniz. Bad sector onarımı MaxBlast yazılımında uzun sürmektedir. Yaklaşık olarak birkaç gün, tabii bu hard disk ve bilgisayara göre değişim gösterebilmektedir. Hard disk içerisindeki herşeyi siler ve hataları %90 oranda onarma yapar."

bence bilmediğiniz şeye bulaşmayın. harddisk zaten çalışırken işletim sistemi üzerinden tarayan programlara güvenmeyin. bu araba ilerlerken altında tamircinin çalışması gibi bir şey :) eyvallah harddiski bir nebze onarabilirsiniz ama kurtarmak istediğiniz verileri kaybedebilirsiniz.
  • uuth  (15.09.15 10:14:16 ~ 10:15:53)
@uuth üzerinde işletim sistemi koşarken yapılacak iş değil, zaten o yüzden USB üzerinden bağlanması gerekiyor. yukarıda da belirttiğim gibi, bir adaptör aracılığıyla bağlayıp yapabilir, external harddis gibi çalışacak nihayetinde. bu şekilde çokça veri kurtarmış birisi olarak konuşuyorum, tecrübelerimden yola çıkarak yani.

  • loveinaflipbook  (15.09.15 10:20:29)
hard diski cikar, sakin kullanma ki kalan verilerin uzerine bir seyler yazilmasin.
bir kac yontem var ama kas yaparken goz cikarabilirsin.
bad sectorde isin zor ama belki fotolari yarim yarim kurtarabilirsin yukaridaki programlarla.
  • chaotic good  (15.09.15 10:24:24)