universitenin mali islerine laf anlatamiyorum.

Bi universiteye yuzde 25 burslu girdim ve daha sonra mali islere dilekce verdim heyet toplandi ve bursumi yuzde 50 yaptilar. Buraya kadar her sey tamam ama bugun kayda gittim ve sozde maliyeciler hesap falan bilmiyolar. simdi ben 25 kazandim ya yuzde 50 bursa tamamlicaz diye 25in ustune 25 indirim yapiyorlar. Yani demek istedigim su. Okulun yillik ucreti 30k diyelim. Yuzde 25 indirdik geriye ne kaldi 22.5k. Simdi bunlar 25lik indirimi de geriye kalan borctan dusuyolar 30dan dusmek yeribe. Yani 22.5tan yuzde 25 duserek sozde yuzde 50 burs vermis oluyolar ki durum oyle degil.

22.5knin da yuzde 25ini alirsak asagi yukari 5.6k gibi bi sey cikiyor. Simdi indirimleri toplayalim.

Ilkinde 30da 22.5 a dustu yani 7.5k
ikincisinde 22.5dan %25 dustu yani 5.6k

toplam indirimim: 13.1k olmus oluyor yani universite ucretim normal yuzde 50 burslularin verdigi 15k yerine 16.9k olmus oluyor ve fazladan 1.9k vermis oluyorum. Ben dilekce ile yuzde 50 bursumu aldim diyorum 2yle carpin bu yuzde 50 burs degil 40 45 burs oluyor yanlis hesapliyorsunuz ikinci yuzde 25i ana paradan dusmeniz lazim diyorum. Anlamiyolar. Daha dogrusu kafalari karisti 25bursu yuzde 50ye tamamlicam derken. Iclerinden birisi bana hak verdi ugrasti anlatmaya calisti durumu digerleri bi turlu anlamiyor.

ben kesinlikle o fazladan 1.9kyi odemek istemiyorum. Ve kesinlikle toplam burs miktarim yuzde 50. Bu durumu onlara nasil anlatabilirim. Is isten gecmeden cizmek istiyorum su sorunu.

Mobildeyim duzenleyemiyorum. Yani adamlarin benim bursumun yuzde 50 olmasi icin 25 + 35 gibi hesap yapmalari lazim ama o zaman da yuzde 60 burs almis olacagimi saniyolar. Saka gibi.

  • memories  (15.09.15 03:12:40)
bence kesinlikle sen haksızsın. adetim olmadığı halde bu saatte bunca hesap yaptırdın bana ayrıca hacı farazi sayı alıyorsun 30k. 30k nedir abi? al adam gibi 100k yap insan gibi hesabını.

ama şeyi öğren, karar neymiş neye karar vermişler. tam metni alabiliyorsan al. bir %25 daha mı yapalım demişler yoksa önce ki kararı iptal ediyoruz, artık memories'in bursu net %50'dir mi demişler. ona göre tekrar neler yapılabilir konuşalım.
  • air  (15.09.15 03:27:08)
teoride adamlar laf salatası ile kâra geçmiş.
%50 ye tamamlamak lafı altında %25 in %25 i indirim yaparak bir yüzde 25 daha yaptık zihniyeti ile kabaca %6.25 lik dilimi kurtarmışlar.

mali işler birimine giderek durumu lise müfredatına göre izah etmekten başka şansın yok. anlamıyorlarsa da o okuldan hayır gelmez:)
lakin heyetin konusmasının net olduğuna eminsen.
sonra biz yapcağımızı yaptık zaten daha ne istiyorsun diye kıvırmasınlar.
  • qxgviper  (15.09.15 03:28:37)
kalan borcunun üzerine yüzde 25'tir belki o. kalan 75'in 25'i şeklinde...

karar ya da mevzuatla ilgili tam metni bul. dediğin gibiyse metni ekle dilekçe ver.
  • ya ben lan neyse  (15.09.15 03:29:59 ~ 03:30:55)
Simdi kesinlikle emin olma sebebim su. Ben daha yuzde 25 bursu kazanmadan dilekcemi verip yuzde 50 burs kazanmistim net bi sekilde. Yatay gecis yapiyorum bu arada merkezi yerlestirme ile. Zaten 50 burs maliyede gozukuyodu. Ondan sonra ben 0a basbursam da 25e basvursam da farketmeyecegini soylediler. Ben de ayip olmasin diye 25 e basvurdum basvurmaz olaydim. Kafalari karisti.

Yani evet dedigim gibi net bi sekilde yuzde 50 burs hakkim var.Ben dilekcede de zaten 25 kazandi 25 daha indirim istiyorum desem anlarim. Oyle bi sey belirtmedim 0 burs girsem de 50yi vereceklerdi zaten. Beni aradilar soylediler yuzde 50 burs kazandiniz diye. 25i kazaninca aradim teyit ettirmek icin boyke bi cakallik olmasin diye. Yalniz 25 + 50 = 75 bura degil net olarak 50 burs verilecek 25 kazandiginiz icin dilekcedeki 50 eklenmeuecek dediler. Ben de dedim tamam zaten ben kesinlikle 50 bursta sorun var mi keainlikle cepte demi diye aramistim dedim onay verdiler. Defalarca aradim kontrol ettim, tum ideme planini ona gire ayarlamistim kafamda. Adamlarin bana verdigi burs yuzde 50 degil yani sonucta.

her turlu hakli olduguma eminim. Hatta oradaki kadin ilk bursu ayarlarken direk 50mi girecegim simdi dilekcesi var arkadasin dedi digerine. Digeri de 50 girersen diger bursuyla cakisir 25in ustune 25 ekle dedi ve ortaya bu cikti. Kendileri de emin degil naptiklarindan yani. Agresiflesmek istemiyorum. Sadece beni tekrar vs dilekceyle ugrastirmamalari icin bilale anlatir gibi anlatmak istiyorum yarin.
  • memories  (15.09.15 03:40:10)
Edit: Yukarida adamlarin bana verdigi burs yuzde 50 degil yani sonucta derken su an toplamda 40 45 arasi vermis olduklari icin dedim.

  • memories  (15.09.15 03:42:09)
1.9k ödemek istemiyorsan bi pasta al eline git, %75'in %25'inin %50 etmediğini ve %50 bursun olduğunu göster. gerizekalıya başka türlü nasıl anlatılır bu problem bilmiyorum çünkü.

  • rubenanyukov  (15.09.15 04:09:13 ~ 12:36:40)
Üniversitenin mali işleriyle değil, o hangi üniversite ise ilgili birimin bir üst kademesine yazılı dilekçe ile başvurup ekte de aldığın bursun %50 olduğunu kanıtlayan belgeyi sunmalısın.

lakin;

%25 burslu öğrencimize ek olarak %25 burs verilmesine karar verilmiştir denildiyse %25 + %25 = %50 olmaz ödemenin %25 düşülmüş halinden %25 düşürülür.

eğer daha önce %25 burslu okuyan öğrencimizin bursunun %50 ye çıkarılmasına denildiyse yasal olarak haklısın. dolayısıyla bu evrak ve yazanlar önemlidir.
  • cyber rider  (15.09.15 06:10:07)
mali işlere laf anlatamıyorsanız okulun genel sekreterine gidin. durumu 6 yaşındaki çocuğa anlatır gibi basitçe anlatın. ondan yardım isteyin. olayı çözerse o çözer. boşuna yorulmayın

  • yemrem  (15.09.15 08:34:15)
Evet bugun sorunu cozdum 2k indirim yapildi. 25 + 34 seklinde verdiler.

  • memories  (15.09.15 14:34:24)