2 tane olasılık sorusu

Birinci soru, 5 kişilik bir grupta 2'li seçilim yapılıyor, bu 2'li seçimde A ve B kişisinin aynı anda seçilme ihtimali nedir?

İkinci soru, 6 kişilik bir grupta üçlü seçim yapılıyor, A ve B kişisinin a) aynı anda seçilme ihtimali nedir? b) A ve B kişisinden en az birinin seçilme ihtimali nedir?

1. 2 li secim yapildigi icin A ve B nin ayni anda secilmesi sectigin ikilinin A ve B yi icermesi anlamina geliyor. Yani soru aslinda 5 kisi icinden secilebilecek butun olasi ikililerden ozel olarak A ve B yi iceren ikiliyi bulma ihtimalini soruyor. Cevap A ve B yi iceren ikili sayisi bolu toplam ikili sayisi. A ve B yi iceren sadece bir ikili var. Toplam ikili sayisi da 5 in ikili kombinasyonundan 10 oldugu icin cevap 1/10.

2.
a. Cozum ustteki sorunun cozumunun neredeyse aynisi. Istenen olasilik A ve B yi iceren uclulerin sayisi bolu elde edilebilecek butun uclulerin sayisi. A ve B yi iceren uclu sayisi dorttur. Cunku uclu grup A ve B den baska sadece bir kisiye daha sahip olabilir. 6 kisi icinden A ve B yi kullandigimiz icin 3. kisi icin 4 farkli secenek olacak. Toplam uclu sayisi da 6 nin 3 lu kombinasyonu; yani 20. Buradan cevap da 4/20 = 1/5 oluyor.
b. Burada tersten gidebiliriz. Istenen ihtimal 1 - A ve B den hicbirinin secilmeme ihtimaline esittir. A ve B den hicbirinin secilmeme ihitmali de icinde A veya B olmayan 3 lu sayisi bolu toplam uclu sayisina esit. A ve B olmayan uclu sayisi aslinda elimizde kalan diger 4 kisiden kac farkli uclu cikabilir sorusunun cevabi. Bu da 4 un uclu kombinasyonu yani 4. Toplam uclu sayisi zaten 20 ydi. O zaman A veya B icermeme ihtimali 4/20 = 1/5 oluyor. A ve B den en az birini icerme ihtimali de 1 - 1/5 = 4/5.

Uzun lafin kisasi yadigar +1. :)
  • 2enkucukasalsayidir  (14.09.15 01:31:54 ~ 01:36:38)