para derdiniz olmasa ne ile meşgul olurdunuz -mesleki olarak-

gezerim, tozarım, resim yaparım vs. değil. hobinizi sormuyorum. özellikle insanların bir ihtiyacına cevap vereceğini düşündüğünüz ve devamlılığı olan bir iş soruyorum. para kazandırması falan mevzubahis değil. organik tarım yapmaktan, farklı bir içeriğe sahip web sitesi kurarım vs. vs. değişik şeyler olabilir.

edit: enteresan fikri olan kalmamış memlekette. :) 'müzik, bakkal dükkanı, cafe, gezmek...'

Sahil kasabasinda evimin altindaki bakkali isletirdim. Tek hayalim bu. :)

  • isott  (12.09.15 19:51:21)
sanatla uğraşırdım, her türüyle. ne güzel olurdu ah.

  • lolita  (12.09.15 19:58:29)
cafe işletirdim.

  • elektr10  (12.09.15 19:58:31)
evsizlerin barınabileceği toplu konutlar kurmak isterdim,en az günde bir öğün yemek servisi de olmalı. hobiyle meşgul olup gelir elde edebilecekleri atölyeler de bu konutların içine dahil olabilir, gerçekten fark yaratacak bir organizyon olmalı. ünlü sanatçılardan sponsorluklardan devlettenn destek alacak saygın bir organizasyon. kimse sokakta yaşamamalı açlıktan ölmemeli.

  • dedi kalabaligin icinden bir ses  (12.09.15 20:00:21)
sanat. özellikle müzik.

  • floydian  (12.09.15 20:01:11)
hayvan barınağı açarım

  • masa penisi  (12.09.15 20:02:42)
kesinlikle kuyumculuk. o yeşil ve beyaz şeyler ve üzerlerindeki rengarenk kesimleri herbirinin farklı olan taşlarla dolu olan şeyler beni çekiyor.

aklıma ilk gelen bu

ya da gemalog olabilirim böyle taşların kalitelerine göre sertifika vereyim falan

ama ölümüne de kitap okuyup dünyayı gezmek isterdim.
ay bilemedim
  • indescribable  (12.09.15 20:04:14)
nezih bi semtte bakkal açardım.

  • bacardi cola  (12.09.15 20:05:04)
Arkeoloji ve müzik.

  • BuddyGuy  (12.09.15 20:07:28)
Severek ilgilendiğim bir iş alanı daha var, esas mesleğimden elde ettiğim gelir ile seneye şirket kurup bu alanda bakir bir yurtdışı piyasası buldum, o pazara açılmayı planlıyorum.

Umarım hayaller Paris hayatlar Hakkari'ye dönmez ama en azından denicem :D

Param olsa şimdi denerdim.
  • neferkitty  (12.09.15 20:08:01 ~ 20:17:43)
Müzik veya donanım. Pc de olur, telefon da olur, kahve makinesi de olur. Şu IFA'yı Computex'i falan gezen amcalardan olmak isterdim.

  • gunde 3 litre kola icen adam  (12.09.15 20:08:17)
Gamer, belki streamer... türkiye'de pek yaygın değil ama zengin olsam türkiyede olmayacağımdan bir de cosplayer...

  • ucan spagetticanavari  (12.09.15 20:11:03 ~ 20:11:33)
edinburgh'un hemen dışında bir evde veya sahili olan bir ingiliz köyünde ev satın alıp yazı yazardım.
yazar olmak istiyorum :(

not: hayaller edinburgh, londra hayatlar angara :/
  • mesgul ve huzursuz  (12.09.15 20:12:25 ~ 20:13:52)
@ tolkien öyle hobi kapsamına girer haklısın ama daha çok ben devamlılığı olan iş olarak da yapılabilecek bir şey sormuştum. mesela bol bol okur yazarım demişsin ömrünün sonuna kadar hiçbir iş sahibi olmadan sadece okuyup yazarak sıkılmadan bir hayat yaşayabilir misin? gerçekci olarak düşünürsen. yani ıssız bir şehirde genelde eve kapalı yalnız arada hava almak için yürüyüşe çıktığın bir hayat ister misin?

  • forlife  (12.09.15 20:15:52)
uçak teknisyenliğine devam ederdim

  • basond  (12.09.15 20:16:58)
dünyayı gezen bir fotoğrafçı.

  • ermanen  (12.09.15 20:17:45)
gezgin belgeselci olurdum.

  • headredhead  (12.09.15 20:18:53)
iyilik amaçlı hayalim: hayvan barınağı açardım.

mutluluk amaçlı hayalim: küçük, şirin bir çiçekçi açardım.

yaratma amaçlı hayalim: aksiyon filmi yapımcısı-yönetmeni olurdum.
  • whimsical  (12.09.15 20:35:52)
ben emekliyim, para derdim yok. çocuklara gönüllü eğitmenlik yapıyorum.
gönüllü çalışmanın "gönlüm isterse " çalışması olmadığını ciddiyetle yapılması gerektiğini bilmeyenler için not düşeyim. öyle ki hasta olunca belki işi kaytarırım ama bunu kaytarmıyorum, en kötü yerime bir arkadaşımı ayarlıyorum.

  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (12.09.15 20:41:41 ~ 20:49:32)
yazarlık hayalime niye tik koymadın bro? ben şu ana kadar çalıştığım bütün işleri, okuduğum bütün okulları, hepsini basamak olarak görerek katlandım. merdivenin en tepesinde de yazarlık var, şu an sadece kafamda kurgular ve olaylar oluşturuyorum, kağıda dökmeye cesaretim yok, ama bir gün o da olacak taam mı!

enteresan fikir olarak ne bekliyorsun yeni bir kuş türü keşfetmeye gallapagos'a mı gidelim naapalım?
  • mesgul ve huzursuz  (12.09.15 20:47:24 ~ 20:49:04)
biyolog olurdum. para derdim olmadığı için en iyi okullarda ve en çok önemsenen bir ülkede doktoramı alana kadar okurdum. evimin bir katını ufak bir laboratuvara çevirir okulda öğrendiklerimi evde de tekrar etmeye çalışır, yeni şeyler öğrenirdim. mezun olup tatminkar bir bilgi ve eğitim seviyesine eriştiğimde daha büyük bir laboratuvar açar, araştırmalar yapar, çözümler üretmeye çalışırdım.

  • youshookmeallnightlong  (12.09.15 20:47:58)
kendimce harika bi mesgale fikrim var da, hâlâ birgun yeterli parayi kazanip, kendim yapabilecegimi dusundugumden, buraya yazmiyorum :-)

temelinde, insanlara sporu sevdirmekle ilgili bir is fikri, bu kadarini soyliyim bari :-)
  • varoluscusanri  (12.09.15 21:13:15)
Kızlarımın adına da cevaplayayım.
Biri bilim araştırmaları yapardı (fizik),
diğeri film /belgesel çekerdi,
öbürü daha yolun çok başında ne yapardı bilmiyorum.
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (12.09.15 23:44:45)
biyomuhendis

  • hjarteblod  (12.09.15 23:45:14)
moleküler biyoloğum. para derdim olmasa akademiye dönerdim. bi dolu şeyi unuttum, bi programı bitirir sonra ders anlatır, hem alanımda hem de scientific communication filan kasardım

  • niye ama  (13.09.15 00:32:36)
jeolog + dünyayı gezmece

  • allezz  (13.09.15 17:45:29)
bakkalı niye beğenmiyon yav, bakkalın faydası yok mu millete? fak yu.

para derdim olmasa ben lojistik firması kurardım ya da onunla ilgili bir işte çalışırdım. para derdim neden yok, ona bağlı. halihazırda çok zengin olduğum için mi yoksa tüm temel ihtiyaçlarım karşılanıp üstüne belli bir miktar aylığım olduğu için mi? gerçi pek fark etmiyor. iki ihtimalde de kafam rahat olacağı için o işe girerdim.

ordan yeteri kadar para kazanınca da futbol okulu tarzı bi şey açardım ya da kulüp başkanlığı falan kovalardım. organik futbolcu yetiştirirdim. düşünsene mesela şöyle 500 bin lira karşılığında galatasaray'a bebe gönderiyosun mmm nefis.
  • der meister  (13.09.15 17:48:49 ~ 17:49:36)
profesyonel koşucu olurum.

  • [silinmiş]  (13.09.15 18:17:48)