Türk kültüründe en sevmediğiniz şey nedir?

sb.

Nereden baslasak...

1. cahillige ovgu... ornegin kitap okuyan kisi, hayvan haklarini savunan kisi, doktora yapmak isteyen kisi...hep bunlara ne gerek var denilip dislanir.
  • Traveller  (11.09.15 23:54:08)
Türk kültürünün kendisi.

Not: Orta Asya kökenliyim.
  • angelus  (11.09.15 23:55:45)
Kitap okuyana ya da doktora yapana laf atmak Türk kültürü ile alakalı bir olay değil. Herkes kendi çevresinde yaşadığını genel olarak Türk kültürüne atfederse işimiz var...

Aksine benim yetiştiğim çevrede cahil insan çok olsa da bunun farkında çoğu. Okuyanı da, sanatla ilgileneni de destekliyorlar.

Gelgelelim senin sorunun cevabına...

Türk kültürüyle ilgili en sevmediğim şey düğünlerde damadı maddi anlamda sikmeye kalkıyorlar. Her boktan bahşiş alınıyor vs.
  • scent of a pastrami  (11.09.15 23:57:52)
@pastrami demek senin yorendeki insanlar damadi s.kmeye calisiyor benim cevremde boyle bir sey yok. Kendi cevrende yasadigin seyi Turk kulturune atfetmeye calisiyorsun.

(Not:Ironi icerir)

Turk kulturu hakkinda sevmedigim diger bir sey ironinin pek anlasilmamasi.
  • Traveller  (12.09.15 00:01:21)
okuyanin entel dantel olmasi
sevgilisi olanin, istedigi gibi yasayanin "kasar, o..." olmasi
gereksiz samimiyet
eksik sofra adabi
cuku olanin her halti yiyebilecegini dusunmesi
bilmiyorum lafini duymanin neredeyse imkansiz olmasi
herkesin her b.ka maydonoz olmaya calismasi
gereksiz dugun adetleri
sabirsizlik, sira beklemeyi bilmemek...

el alem ne der diye sizlanmak +1
  • chaotic good  (12.09.15 00:02:34 ~ 00:13:26)
@tra

Gözlemimin sağlaması düğün yazıp sözlükte aratabilirsin. Öpüyorum. Hatta yazarlara mesaj atıp sor bölgeleri.
  • scent of a pastrami  (12.09.15 00:04:32)
"elalem ne der?" kaygısı.

  • bass solo take one  (12.09.15 00:04:46)
@pastrami ironi var demistim anlamamissin. Dugun dernek sart degil. Senin orneginle ironi yaptim zatem.

  • Traveller  (12.09.15 00:07:19)
trafik kültürü. sarı ışıkta basılan kornalar, yayalara yaya yolunda yol verince basılan kornalar daha uzar gider. nefret ediyorum trafikteki öküzlerden.

acelecilik, sıra beklememeye çalışma. hastanelerde, fatura yatırırken falan sağdan soldan kaynak yapmaya çalışan şerefsizler. bilhassa teyzeler.

saygı kisvesi altında yaşı büyük kişilere saçma sapan şeyler yapmamız gerekmesi, haklı olsan bile karşı tarafın yaşı büyük diye seni haksız görmesi.
  • nickimin hakkini veremedim  (12.09.15 00:10:20)
Türk kültürüyle sevmediğim başka bir şey ise insanların ironi yapmayı bilmemesi.

  • scent of a pastrami  (12.09.15 00:10:51)
1-toplu ulaşımda çocuğun koltuktan kaldırılıp yerine büyüklerin oturtulması

2-düğün

3- birine amca teyze demek, sadece ismiyle hitap edememek

4-el öpmek
  • things  (12.09.15 00:17:50)
darth gogo + 1, Hangisi nereden gelir bilmiyorum ama yasadigimiz cografyanin en sevmedigim ozellikleri sunlar:
-Sark kurnazligi, "Isi bilip ise gitmeyeceksin" insanlarinin sayisinin fazlaligi, kisa yoldan koseyi donme ama calismama arzusu (acik ara en sevmedigim)
-Toplumsal roller, cinsiyet genellemeleri
-Kurallara itaatsizlik ve bunun denetlenmemesi, denetleyenlerin bile kurallara uymaması (Kirmizi isikta karsiya gecilmesine cok kiziyorum)
-Acilara ve arabeske ovgu, aciyi madalya gibi gormeleri, herkesin gozyasi ve aci yaristirmasi, ornegin bir dizinin ne kadar aglatirsa o kadar sevilmesi, toplumsal nevrotizm
-Dayatmacilik, degisikligi siddetle reddetme, tektiplestirme cabasi
-Pisletme ve yagmaya meyilli olma, ornegin Truva atinin icinin sevgili isimleri kazinmis olmasi (bu sanirim gocebe kulturden gelen bir sey, kac yuz yildan sonra hala ozumseyemedik temizligi)
- Kabalik (milletin suratindan ser akiyor)
- Birbirine destek olmama, agirlikli kostek olma (Bazi yurtdisi ulkelerde kacak yasayan hemsehrisini ispiyonlayan az sayidaki ulke vatandaslarindan biri olmamiz)
  • aychovsky  (12.09.15 00:27:07 ~ 00:28:35)
nickimin hakkini veremedim +1
haklı bile olsan yaşın küçükse otomatikman haksız oluyorsun,katılıyorum.metroda önündeki kız metroya yavaş yavaş bindi diye, "uyuz uyuz biniyorsunuz metroya biraz acele edin" diye çemkiren kadın,gözümün önünde bir de koltuğa oturduktan sonra "ay gençlik şöyle, ay gençlik böyle" diye yanındakiyle muhabbete başladı.kadın resmen kıza hareket ediyor, bir de utanmadan saygı bekliyor.o gün cinlerim tepeme çıkmıştı.

  • hashikio  (12.09.15 00:33:16)
-evlenme usülü (kız isteme, nişan, kına, akrabalı-oynamalı düğün)
-(dövme, küpe, giyim tarzı vb. için) "kültürümüzde yeri yok" bilmişliği.

  • lesmiserables  (12.09.15 01:08:34)
biat ve yabancı hayranlığı

  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (12.09.15 01:11:59)
gösteriş merakı

  • battal gemalmaz  (12.09.15 01:27:45)
cehalet.

bu da türk halkının %100'ü demek zaten. cehalet derken okumamışlıktan bahsetmiyorum. yeri geliyor ilkokul mezunu bile olmayan dedelerimizi, ninelerimizi ağzımız açık dinliyoruz. ama at gözlüğü, cehalet, hayat görüşü falan nesilden nesile aktarılıyor bizde. bundan tiksiniyorum.
  • piremses  (12.09.15 01:30:29)
insanların sokakta, okulda sürekli birbirine bakması, incelemesi

şark kurnazlığı

kendini üstün görenlerdeki yabancı hayranlığı, eziklik.
  • sabenburak  (12.09.15 01:48:09 ~ 01:49:03)
yukaridakiler +1 de..
asıl kanayan yaram el öpmek. burnumun önünde opturulmek üzere hazirlanan-ailemin haricindeki eli sikörtıl!!1 icimden geldiyse hurmeten yaparim hala ama digerlerinde, ergen yıllarımdan bu yana itinayla önce o eli bi indirdim, sonra tokalastim. evet agzim kirleniyor.

  • fallopian  (12.09.15 02:10:51)
arap kültürünün etkisinde kalip araplasmamız.
ismimiz bile arap ismi genelde.

  • titiraprap  (12.09.15 02:49:11)
oyle bir kultur olmamasi.

  • e haliyle  (12.09.15 02:49:39)
Ayrım yapamadım. Yöresel yemeklerimiz, Türk kahvemiz, rakımız, TSM eserlerimiz ve ata sporumuz olan güreş dışında sevdiğim hiçbir şey yok kültürümüzde.

  • whimsical  (12.09.15 03:03:50 ~ 03:04:56)