Yurtdışına ilk defa gidecek kişi için tavsiyeler

5 gün sonra, 16 günlüğüne Hollanda'ya gidiyoruz, eşim ve ben. Orada bir arkadaşımızda kalacağız, ama arada birkaç gün Paris'e falan gideriz, belçika vs olabilir.

İlk defa gidecek kişiler için güzel tavsiyeleriniz var mı? yanımızda aklımıza gelmemiş olabilecek ne götürmeliyiz mesela? Ya da hava alanı giriş çıkışında falan beklenmedik neler yaşayabiliriz?

Hollanda'dan Paris'e gideceğiz birkaç günlük, yanımızda arkadaşımız olmayacak o ara. Yolculuğun bu kısmı ile ilgili önerileriniz var mıdır?

Dönüşte pasaport kayıt hakkımızı satabiliyormuşuz mesela, bunu daha dün öğrendim.

Duyuru istatistiklerime bakıyorum, 1112 cevapta %81 "cevap bu" var. Hadi duyuru ahalisi, şimdi yardım sırası sizde!

  • harzem  (11.09.15 23:21:40)
geri dönme.

  • ermanen  (11.09.15 23:26:54)
çıkarken pasaport, vize vs. bir takım resmi belgeleri çok önceleri hazır etmiş olsanız bile tekrar tekrar kontrol edin.

bir de burada muhakkak fotoğraf çekinin: eceninatlasi.files.wordpress.com
  • dead and broken  (11.09.15 23:30:52)
Paris'te bir yer var, onunde fotograf cektirirseniz guzel olur: www.premiumtours.co.uk

  • super user  (11.09.15 23:36:37)
- havalimanında pasaport sırasına girmeden önce yurtdışı çıkış harcını yatırın ki o kadar sıra bekleyip de geri dönmeyin.
- oralar serin olur, yanınıza uzun kollu bir şeyler ve her ihtimale karşı yağmurluk veya şemsiye alın.
- tr hattınızı kullanacaksanız yurtdışında kullanıma açık olduğundan emin olun.
- hollanda, paris, belçika arasını blablacar veya carpooling'le yapıp boşu boşuna yüzlerce lira tren parası ödemeyin.
- ünlü yerlerin önünde kısa kısa selfie videolar çekip döndükten sonra onları birleştirin, çok tatlı bir şey çıkar.
- paris'te çok dikkatli olun, ruhunuz duymadan çantanızı boşaltırlar.
- paraya kıyıp eyfel'e çıkın, döndükten sonra keşke demeyin.
- giderken küçük hediyeler götürün, nazar boncuğu, lokum ve magnet gibi şeyleri orada samimi olduğunuz yeni arkadaşlarınıza verirsiniz, sevinirler.

bu kadar, mutlu seyahatler :)
  • tolga asp  (11.09.15 23:36:57)
* Havaalanina checkin'den 2-3 saat once gitmeniz iyi olur.

* Pasaportunuzun ve banka kartlarinizin fotograflarini sanal olarak erisebileceginiz ama guvenli bir yerde tutmanizi oneririm.

* Paris'te hirsizlik, yankesicik olabiliyor.

* Pasaport hakkinizi satmanizdansa kendinize telefon almanizi oneririm; vergi iadesi alabiliyor olmaniz lazim.

* Uzun yolculuklarda koltuk numarasi yoksa erkenden gidin ki beraber oturabilesiniz.

* Islak mendil goturun :)
  • super user  (11.09.15 23:41:13)
gidilen yerdeki internet olanaklari nelerdir bakilmali.

24 saat acik olacak otel, yeme icme, hastane bilgileri.

otobüs, bisiklet, tren ve bunlara ait uygun haftalik, günlük paketleri arastirma.

telefonlari yurtdisina actirma.

bölgeye ait ufak bir arastirma. (mesela almanyanin bayern bölgesinde public alanlarda icki icmek hic sorun degilken, bazi eyaletlerde sikintiymis.)
  • wiillii  (11.09.15 23:43:49)
süper öneriler arkadaşlar, hepsini değerlendirecem :) başka aklınıza gelen varsa içinizde tutmayın :)

  • harzem  (11.09.15 23:53:19)
Kabin bagajına alinabilecekler sınırlı. Doktor raporsuz ilaç (rapor olsa bile miktarı az), gaz içeren hergangi bir şey, el kremi, sıvı şeyler, su vs. Kesici-delici aletleri saymıyorum zaten. Bu yüzden riskli şeyleri normal bagaja vermek gerek. İyi tatiller :)

  • sylvan  (12.09.15 00:01:51)
Bul karayı al parayı oynama. Bu sizin mi diye altın görünümlü yüzük bilezik falan verirlerse alma. Paris dolandırıcı mekanı. Yağmurluk şemsiye mini Sırt çantası götür. Bel cüzdanı kullanabilirsin ama ben hiç kullanmadım.

  • Lim5  (12.09.15 01:38:05)