Hangi dişin ağrıdığını, dişteki problemin ne olduğunu bulmak

Merhaba.

Yaklaşık on gündür dişim ağrıyor. Eğer hiç bir şey yemez içmezsem problem yok gibi.
Aynı problemle ilgili üçüncü defa oldu dişçiye gittim, hala çözülmedi.

Tek bir kaplama azı dişim var, ben ağrının ondan geldiğini düşünüyordum. Doktor onu iyice kapattı.
Ağrı geçmedi, yanında dolgulu bi azı diş var, onu söküp biraz temizleyip yeniden doldurdu.
Gene geçmedi, diş eti çekilmesinden dolayı biraz açılmış köklere dolgu yaptı.
Hala ağrıyor. Sanırım tespit edemediği için yanlış dişi açm
ak istemiyor, önce bunları denedi.

Röntgende de çıkmadı, nasıl tespit edebilirim, bilen var mı?

ağrıyı anlatsana biraz. yemek içmek dışında yok gibi demişsin de var mı yok mu? ısırınca ağrı oluyor mu? alt çene mi üst çene mi? elinle dişlerine bastır bakalım dik olarak ağrı var mı? yatay bastırarak da dene. sıcak mı soğuk mu etkiliyor. ağrı aniden mi giriyor, sızlama şeklinde mi? zonklama mı? diş etlerin fırçalama esnasında kanar mı? açığğa çıkan köklere hassasiyet giderici macun sür etki edecek mi? filmleri görmek lazım

  • bir ileti paylastim  (11.09.15 11:12:11)
Kaplama diş çıkmıştı, bir iki ay açık kaldı ve bir ay önce yapıştırıldı.
Bir daha çıkmasın diye çok fazla ısırdım. Hatta ertesi gün ağrı olunca fazla ısırdığım için olduğunu anlamıştım.

O günden itibaren problem çıkaracağının sinyallerini aldım ve aniden ağrı başladı.
Hafiften o dişi hissederken aşırı artmış bir ağrı oldu.

Şu an ağrı yokken mesela alt çenedeki bu kaplama azı dişin varlığını hissediyorum.

Bastırınca ağrı yok ama bir şey yerken çiğneme esnasında ağrı var.

Sıcak soğuk fark etmiyor, yeter ki bişey yiyeyim ağrı başlıyor. Biraz uzanıp dinlenince geçiyor.

En şiddetli hali zonklama idi ama genelde sızlıyor.

Gano excel diye bir macun kullanmaya başladığımdan beri diş eti kanaması olmuyor.

Kökler dolgu malzemesiyle kapatıldı ama pek hassasiyet yoktu aslında.
Doktor kapatmadan önce hava verdi, sızlama oldu, sorunun bu olabileceğine kanaat etti.

Ek: az önce yemek yedim, yemek esnasında ve sonrasında beş dakika kadar ağrımadı ama sonra korkunç bi şekilde başladı. Bu arada tabi ki yerken o tarafı kullanmadım.
Ağrının alt çenede olduğu anlaşılmakla birlikte tüm sol yanagım 8-10 dakika ağrıdı, hafifleyerek geçti.

Zaman zaman o kısımda ateş olduğunu hissediyorum.
  • buhurumeryem  (11.09.15 11:50:52 ~ 15:36:06)
benim de böyle kaplamalı bir dişim var. şimdiye kadar 1-2 kere arıza çıkardı. ilkinde doktor açıp içine ilaç falan koydu, diğer seferler antibiyotik kullanarak savuşturdum. daha da yapmadı ağrı.
bir de doktorlar hani bir aletin arkasıyla tık tık vuruyorlar dişlere anlıyorlar, öyle anlaşılmadı mı?

  • innerbliss  (11.09.15 13:04:22)
Tık tık'la yanındakine vurduğunda da aynı ağrı oldu, o yüzden hangisinden kaynaklı olduğu net değil.
Acaba antibiyotikle filan idare etsem benimki de geçebilir mi?
İşlenmemiş propolisim var. Babam günlük minicik propolis çiğneyerek diş ağrısını geçirmişti.
  • buhurumeryem  (11.09.15 13:20:44)