bu nasil bir bahis?

sevgili kumarbazlar;

hani su filmlerde oluyor ya, paralari toplayalim diye. 2 bin biri 10 bin baskasi boyle bi havuza konuyor. kimin ne verdigi belli olmadan karma karisik bir ortamda nasil bir bahis oluyor o?

facebooktan texas holdem pokere gir, paranın yettiği bir masaya otur. bir iki el oyna, sorunun cevabını alacaksın.

  • zebragibi  (10.09.15 16:28:30)
anladim da mesela 2 boksor var,

1 numaraya herkes bi suru para koyuyor kendince.

parayi nereden kazaniyorlar? yani koyuyorlar tamam da kazanacaklari para nereden geliyor?
  • bohr atom modeli  (10.09.15 16:35:41)
hahah ızdırabını sikym diyecektim ki lan ben de merak ediyodum bunu.. toplanan paranın bölüştürülmesi şeklinde olabilir ki herkes 20'şer atıyodur diye düşünüyorum.

  • confessions of an adman  (10.09.15 16:36:40)
duyuruyu favorilere ekliyorum, kaç zamandır soruyordum kendi kendime bu nasıl iş diye !

Soruyu genişleterek destek veriyorum :

Misal boks maçı dönüyordur, ortamda fırlama bir eleman vardır "Haydi beyler bahisleri açıyorum!" diyip gaza getirir insanları. Sonra ordan birisi "David'e 50 papel adamım" der, ötekisi "John ağzını kırıcak, görürsün. Benden bir 75 çalışır" filan diye diye herkesler bu elemana paraları saçar.
İşte benim de merak ettiğim zaten 2 dakikada tüm para toplanıyo, kim ne kadar vermiş, kime bahis oynamış not alıcak imkan da yok. Sonra kazanan kaybeden nasıl belli oluyo ? Misal adam kazandı diyelim, 50 dolar yatırmış ama "Birader yanlışın var ben 80 vermiştim" diyemez mi ? Ya da oranlar filan nasıl oluyo ? "1'e 3 oranında bahis oynamıştım" gibi işte.

Çok detaylı yazdım anladınız siz :)
  • burka  (10.09.15 16:45:44 ~ 16:46:04)
1'e 2 bence bu mevzu. Fikir yürüteyim:

A, B, C, Ç, D adamlarımız olsun. X de bahis oynatan kumarbaz puştumuz olsun. Y ve Z de dövüşen adamlarımız olsun.

A diyor ki, ben Y'ye 15 TL basıyorum,
B diyor ki, ben Y'ye 30 TL basıyorum,
C diyor ki, ben Z'ye 50 TL basıyorum,
Ç diyor ki, ben Z'ye 100 TL basıyorum,
D diyor ki, ben Z'ye 200 TL basıyorum,

Toplam 395 TL var ortada.

Y kazandı der isek, bahis oynatan X,

A'ya 30 TL, B'ye 60 TL ödüyor. 90 TL ödemiş oluyor ve 305 TL kar ediyor X puştumuz.

Z kazandı der isek, ki bu da X'in istemeyeceği bir şey,

C'ye 100, Ç'ye 200, D'ye 400 TL ödüyor.

NASIL?
  • 6 yasimdan beri metal dinliyorum  (10.09.15 16:56:37)
bunu bende çok merak ediyordum ya..
reserved.

  • coolagabey  (10.09.15 16:57:20)
Ustunkoru geciyolar aga Zaten oralari dikkat edersen, kimin ne kadar verdigi ya da mactan sonra Ne kadar aldigi gosterilmiyo bile

  • baldur2  (10.09.15 17:07:18)
iddadaki gibi oran söylüyor ama 1 e 3 1 e 5 gibi ama oralar filmde gösterilmiyor tabi mesela restoranda veya takside para verilen sahnelerde yok

  • mrthany  (10.09.15 17:59:14)
6 yaşımdan beri'nin anlattığı örnek gibi düşün, ama oranlar hep 1'e 2 olmaz.

A > Y'ye 50 dolar
B > Y'ye 30 dolar
C > Z'ye 100 dolar
D > Z'ye 200 dolar
E > Y'ye 400 dolar

Toplam Y'ye 480 dolar
Toplam Z'ye 300 dolar
yatırılmış oluyor ve oranlar buna göre hesaplanıyor.
Y'nin oranı 1'e 1.45 iken, Z'nin oranı 1'e 2.5 filan oluyor.

Y kazanırsa
A > 73 dolar
B > 44 dolar
E > 580 dolar alıyor.
Toplamda 697 dolar dağıtılırken 83 dolar da Bahisçi X'in cebine gidiyor.

Z kazanırsa
C > 250 dolar
D > 500 dolar alıyor.
Toplamda 750 lira dağıtılıp 30 dolar da bahiscinin cebine kalıyor.
  • pikrua  (10.09.15 17:59:43 ~ 18:08:15)
iyide 1 e 2 büyük bir rakam değil mi
bence x-y maçına
x kazanırsa 1.5
y kazanırsa 1.30

gibi rakamlar veriyorlardır.
ha herkes x e bastı herkes kazandı para nereden geliyor bilmiyorum.
  • basond  (10.09.15 18:04:32 ~ 18:07:04)