Alkol almak her durumda günah mı?

Ben mesela neredeyse 2gunde bir 20lik rakı içen bir
İnsanım bazen çok nadir üstüne 3-4bira içip cila
Yapıyorum yemek yediğim yerden eve gelirken.
Şimdi ben nasıl oturduysam öyle kalkiyorum hiç
Bir taşkınlıgim falan yok çok sarhoş olduğum da
Bile direk gider uyurum.Alkol aldigim için
Sorgusuz sualsiz gunahkarmiyim ben şimdi yoksa
Hani kimseye zararimiz yok, mekruh falan mi

  • fatihkkk  (09.09.15 23:45:30)
gunah evladim, duruma goresi olmaz.

  • chaotic good  (09.09.15 23:46:22)
müslümanlıkta azı çoğu yok günah.
hristiyanlıkta sarhoş olmadan içilebiliyor. sarhoş olmamak kaydıyla ne içersen iç.

  • cekilmis gayfe  (09.09.15 23:49:13)
Domuz yemek de kimseye zarar vermiyor ama o da haram. İlla zarar verince haram değil ki...

Kısacası haram yani, azı da çoğu da.
  • m e b  (09.09.15 23:56:38)
Kendine zarar veriyorsun. Yetmez mi? İlla birine zarar vermen gerekmez.

  • cetoxim  (09.09.15 23:57:45)
Sevgilinden falan ayrıldıysan moralin bozuksa Allah görmezden gelebiliyor bazen. Fakat her zaman değil o da iyi gününe denk gelirsen. Yoksa yine laps diye yapıştırıyor günahı.

  • angelus  (09.09.15 23:58:42)
araya kaynak yapayım o zaman, sigara için mekruh deniyor, ee yine kendimize zarar veriyoruz, niye mekruh? sebep?

  • anil  (10.09.15 02:28:41)
sigara daha beter bence alkolden. neyse..
edit: yani sigara da alkolle aynı kategoride bence. çok "yemek yemek" , çok "harcama" vs gibi değil.
keyif vericilikse, keyif verici, zararlılıksa zararlı... bugün alkol kullanmayan bir çok insan sigara içiyor, buna bütün dini gereklilikleri yerine getirenler de dahil, ama alkol günah sigara mekruh.. neyse, öyle kabul edelim.
  • anil  (10.09.15 02:41:42 ~ 02:49:17)
o zaman gdo'lu gıdalar kanser yapıyor haram.
hazır gıdalar kanser yapıyor haram.
ya da mesela cep telefonu kanser yapıyor olsaydı haram mı diyecektiniz?
kıçınızdan haram uydurmayın
  • cekilmis gayfe  (10.09.15 10:46:11)
her yudumdan sonra tövbe edebilirsin.

  • [silinmiş]  (10.09.15 10:49:20)
allah tan ben de sigara yok , sigara içmiyorum :D

  • john  (10.09.15 10:52:54)
@cigerci
fetva mı veriyorsun kafana göre? kim olarak yapıyorsun bunu? din adamı mısın? alim misin?

  • cekilmis gayfe  (11.09.15 00:13:56)
inandığın dinin kitabını okumayıp körü körüne bağlanmak daha kötü emin ol ;) okumak, düşünmek, sorgulamak bizim dinimiz için çok önemli. Eğer kuranı okursan cevabını orada bulacaksın

not: ciddi olduğunu varsayarak cevap yazıyorum
  • 7876  (11.09.15 00:17:14)
hacı, haram = yasak yasak olan her şey için, can tehlikesi, rızk tehlikesi veya devlet zorlaması yoksa (bu durumlar için yapabiliyorsun bunlar mecburiyet ve zorlama ile yapıldığı için haram ve günah olmuyor) haramdır. az önce dediğim exclusive liste içerisinde bir tek sağlık nedeni ile şifa amaçlı içme var (öksürük şurubu falan gibi) o konu tartışmalı halen bir kısmı mecbur değilsen papatya çayı ile iyileşiyorsan yine haramdır diyor diğer kısım doktorun dediği olur doktorun iyi niyetli olduğu ön kabul edilir diyor.

Yani kısa öz net olarak haramdır. bunun aması maması yok.
  • selam  (11.09.15 00:42:40)
@anil, haramlar açık ve net bir şekilde kuran'ı kerim içerisinde belirtilmiştir.

Kuran'ı kerim içerisinde açık olarak haram yada sevap olduğu yer almayan her şey/durum ancak hayırlı veya mekruh olarak anlandırılabilinir (mekruh = sakıncalı) bunun tek nedeni ise bir insanın allahın görüş belirtmediği bir konuda, allah adına (bir tek allah bir şeyi haram kılabilir zira din onun dini bizim değil) söz söylemiş olur bu durumda da şirk etmiş olur (allah kendini bir tutmak, onun adına söz söylemek) dinden de çıkmış olur bu nedenle kuran'ı kerim içerisinde açıkça belirtilmemiş durumlar için, belirtilenler ile ortak noktalar aranır, eğer haram olanlarla ortak noktası çok ise mekruh denir (yapmasan daha iyi) sevaplara yakınsa hayırlı denir ama her ikisininde tam bir kesinliği yoktur.
  • selam  (11.09.15 00:56:05)