bisiklet sorusu

şehir içi bozuk yollar ve dik eğimler (istanbul bebek yokuşu gibileri) için kullanılmasını önerdiğiniz bisiklet tipi, şehir bisikleti denilen daha konforlu olanlar mı yoksa mtb/dağ bisikletleri mi olur? özellikle vites konusunda hangisi daha rahat ve avantajlıdır? ayrıca daha fazla vites daha rahat yokuş demekle eşdeğer midir?

bisiklet konusunda ileri tecrübe ve fikir sahibi arkadaşlardan cevap beklemekteyim.

not: sportif performansı hesaba katmadan bisiklet özelinde değerlendirelim lütfen. yoksa performansı yüksek kişi için yol bisikleti de hafifliğiyle çok daha kolay çıkabilir yokuşu sanırım...

yol bisikleti derim çünkü zemin evet yol gibi asfalt gibi değil fakat bu yol şekline uygun lastik takabilirsiniz

dağ bisikleti değil çünkü 1. pedal/gidilen yol oranı yani jant çapı nedeniyle verimsiz
2. dağ bayır çukura göre imal edildiğinden enerji sarfiyatınız yüksek olacak çünkü malzemeler ağır.

kısacası yol bisikleti+uygun lastik diyorum
  • cenkertem.afc  (09.09.15 17:33:16)
yeni araba alacak olanlara dizel mi benzinli mi diye sorduklarında, yapacağın km'ye göre hesap fikir beyan edilir.

bisiklet içinde mtd'mi şehir mi diye sorarlar.

bunun içinde önemli olan şey katedeceğim yolun kalitesi ve az biraz da mesafesi.
yol bisikletleri için tabiki en önemli detay mesafe-ağırlık vs faktörlerdir.

eğer alacağınız bisikleti istanbulda kullanacaksanız, şehir bisikletini tercih etmenizde fayda var.
bahsettiğiniz bozuk yollar, totalde sizin katedeceğiniz yolun %20'si dahi değildir diye tahmin ediyorum.
yani yaptığız yolun büyük çoğunluğu asfalt tarzı yollar olacacak.
mtd bisiklet neden tercih edilir?
bu sorunun cevabını çok az araştırdığınızda, mtd'nin size göre olmayacağını anlarsınız.

sportif perfonmansı hesaba katmayın demişsiniz.
zaten bu açıdan bakıcak olsanız bu soruyu sormaz direkt olarak yol bisikletini tercih edersiniz.
fakat mtd ile şehir bisikleti arasında inanın performans açısından da çok fark var.
vites konusunda her iki tür içinde hem v fren hem de disk fren mevcut.
yol bisikletlerinde zaten hemen hemen hiçbirinde disk fren bulunmuyor. (yeni yeni üretimi başladı)

hem v fren hem de disk fren kullanan bir sürücü olarak kesinlikle disk freni tavsiye ederim.
bir süre v fren kullanan birisi, disk frene geçtiğinde zaten farklı çok net hissediyor.
disk fren konusunda bir kaç dezavantaj var. bunlardan en önemlisi bisikletin ağırlığını artırıcı bir donanım diyebilirsin.
zaten siz performans ile ilgili bir sorununuz olmadığını söylediniz.
velhasıl kelam;
sizin doğru bisiklet için nacizane tavsiyem,
şehir bisikleti-disk fren.

örnek olarak: merida speeder harika!
ikameleri tabiki çok.
velevki beğenip almak sitediniz, ve fiyatı çok yüksek geldi.
internette çok temiz bu sınıfta bisikletler mevcut.
sağlıklı-kazasız bol pedallı günler.
  • skbn  (09.09.15 17:34:06)