win 7, win 8, win 10?

hangisi sizce daha iyi? bu soru genelde iki os karşılaştırılması için sorulmuş, ben üçü için de soruyorum: 7, 8'e göre daha hızlı açılıyor, denmiş; bazıları 7 daha stabildi, demiş; 10'da insanların kişisel bilgileri izleniyor, denmiş. kafam karıştı çok.

not: bana kalsa ubuntu falan kurarım da -ki kurmayı düşünüyorum daha sonra win yanına- ama kullandığım bazı programlar sadece win'de çalışıyor :(

gelen cevaplar üzerine edit:

bilgiler için teşekkürler. benim için stabilite önemli kullandığım programlardan dolayı, yani youtube pc'cisi değilim, ondan soruyorum zaten. ben 7 kullanıyorum, memnunum, ama 8 ve 10 hakkında bilgim olmadığı için -kullanmadığımdan dolayı- sizlere soruyorum haliyle, bu bir.

ikincisi, izlenme muhabbeti dediğim gibi, bankacılık işlemlerim ile ilgili. geri kalanları önemli değil. tabi her cevabı okuyup da yazmamışsınızdır, uğraşmanızı da bekleyemem o kadar, ama dediğim gibi, derdim bankacılık işlemleri idi. yanısıra yaptığım projelerden bazıları gizlilik içeren projeler olabiliyor, aslında nete bağlanmayan bilgisayar kullanılması gerek ama çoğu bilgiye de internet aracılığı ile ulaşabiliyorum. o yüzden ne kadar güvenilirdir işletim sistemleri, bunu öğrenmek istiyordum.

bu cevabımı ana duyuruya da yazacağım ki, ona göre güncel bilgi verebilirsiniz. zira aynı şeyi on ayrı kişi deyince anlıyorum artık ;)

not: net kullanımı hakkında bilgim var çok şükür, o yüzden "yaa netten de şöyle oluyor browser'dan da böyle oluyor." diye açıklamanıza gerek yok, işletim sistemleri ile ilgili bilgiler yetiyor yani bana. teşekkür ederim :)

tekrar teşekkürler uğraşıp da cevap verenlere..

bu kadar kafa karıştıracak bir şey yok bence. bunlar artık birbirlerinin alternatifi diyemeyiz. win 7 ve 8 eskidi, en günceli 10. en yeteneklisi de 10. ki benim şu ana kadar kullandığım en hızlı işletim sistemi de 10. bilgisayarın buna uygunsa (microsoft'un bunu test etmek için bir tool'u var) 10'a geçmemek için bir sebep yok.

edit:
birbirinin alternatifi değiller derken kast etmek istediğimi yeterince iyi ifade edememişim bu arada. kısaca açayım. ubuntu 14 mü kurayım, windows 10 mu diye sorarsan bu makul bir alternatif kıyaslama sorusu olur. ama 7 zaten bitti, kullananlarda gereksiz bir inat/direnç kaldı sadece. win 8 bence iyiydi ama çoğunluk beğenmedi. 7'nin ve 8'in iyi ve sevilen yanlarını alıp 10'u çıkarttılar. tamam işte. windows dediğinde artık cevap 10.
  • cevap botu  (09.09.15 16:36:50 ~ 16:47:03)
Win 8.1 64 bit pro gayet stabil çalışıyor. Aynı şekilde Win 7 64 bit ent. da gayet stabil. Kısacası iki ayrı bilgisayarımda gözle görülür bir fark yaşamıyorum. Kişisel bilgi olayı da tam muhittin topalak muhabbetine uygun bir olay. Win 10 için şimdilik biraz beklenebilir yine de.

  • osurdum  (09.09.15 16:38:45)
7>10>xp>vista>2000>98>95>dos>8.1>8
10 kullanıyorum, kişisel bilgin her yerde herkes tarafından zaten izleniyor internette, facebook da izliyor google da izliyor kullandığın isp de izliyor... neyin derdi bu? adam reklam vs. amaçlarla kullanıyor bilgilerinden para kazanıyor vs. özel biri değilsen tek tek seni inceleyip mercek altına mı alacak... bu kadar ego olmasın yani, ben biliyorum mesela adamların umrunda bile olmadığımı rahatım...

  • ucan spagetticanavari  (09.09.15 17:00:43 ~ 17:03:28)
8.1 10'a göre daha stabil olsa bile (7 de aynı şekilde) bence windows 10 daha iyi durumda. 10 sürekli güncellemelerle daha da stabil hale getiriliyor ve 7,8 ve 10'u da denemiş olarak diyebilirim ki en hızlısı windows 10 (aynı bilgisayarda yani aynı donanımda denendi).

Her bilgisayar için 10 daha hızlı diyemeyiz muhakkak.
  • Euxinos007  (09.09.15 17:03:57)
wine ile hemen hemen her win uygulamasini ubuntuda acarsin.
olmadi dual bios mu ne, ondan yaparsin.
ben oyle yaptim windowsu acmiyorum bile bir kac sey disinda.

soruna geleyim, redditte gordum o win10 bilgi alma muhabnetini, onu windows surekli yapiyor zaten ama win10 ile iyice ucmus gibi geldi bana.
fakat kullanmama nedenim bu degil, biraz daha buglarindan arinsin vs o zaman denemeyi dusunurum.
win 7yi cok seviyorum, bana win 8den daha sorunsuz geliyor.

yine de gonullerin birincisi ubuntu <3
  • chaotic good  (09.09.15 17:13:20)
Windows 10'dan 8.1'e göre daha iyi bir verim aldığımı söyleyebilirim.Hız konusunda gözle görülür bir artış oldu.dizüstü bilgisayarım bir yıllık.

  • darksdantes  (09.09.15 17:14:35)
@ucanspagetti: benim derdim bu şekilde izlenmek değil, bankacılık işlemlerimi netten yaptığım için şüphe yaşıyorum, egoyla falan alakası yok. lütfen sorulara cevap verirken biraz daha düzgün bir üslup kullanır mısın? insanlara saldırmanın alemi yok.

  • pasp  (10.09.15 12:24:57)
@chaotic: evet wine ile ben de kullandım bir süre de, ben sürekli olarak analiz programları kullanıyorum ve bunların linux üzerinde çalışan versiyonları yok, haliyle ubuntu ya da benzeri linux dağıtımlarını deneme amaçlı, elim alışsın diye vs kullanıyorum -bir de bazı analiz programlarımız var ki, sadece linux üzerinde çalışıyor, o da var mesela-

dediğim gibi, derdim kişisel bilgilerimi alması değil, derdim bankacılık işlemleri. yoksa adam beni naapsın ki zaten her bilgisayarı açıp da google'a girdiğimde, adamlar konum belirleme ile bana özel hava durumu bilgisi veriyorlar misal, en basitinden bu bilgi alma bile yeterince korkutucu, kim bilir daha nelerimizi bulmuşlardır da biz bilmiyoruzdur. piyuuu..
  • pasp  (10.09.15 12:29:48)
bankacılık işlerinde de tek kullanımlık şifreler falan güvenliği sağlıyor diye umuyoruz. Ki microsoft o tür bilgileri göndermiyordur zaten, ha hackerın biri gönderme yöntemini keşfedip kullanırsa bilemeyiz tabii..

Bu arada uçanspagetti win8.1'i dos'un bile altına koymuş, o kadar kötü ne yaşamış merak ettim. Tamam metro(modern ui) arayüzünü kimse kullanmadı sevmedi ama win7'den çok daha hızlı ve yine aynen stabil bir işletim sistemi 8.1. Ben de bu hafta içinde 10'a geçeceğim, birkaç bitirmem gereken şey vardı sıkıntı çıkarsa uğraştırmasın diye önce onları bitirdim :)
  • rodriguez2  (10.09.15 13:18:30 ~ 13:18:59)
ev kullanıcısı için stabilite için edişe etme olayı windows 7 geldiğinde kalktı zaten. dizi, facebook, twitter, instagram, youtube pcsi için xp de yeter. geri kalanlar için kullanıcı hangisini seçmesi gerektiğini bilir zaten pcden anlıyorsa. ve donanımı leş olanların "windows 8 daha hızlı açiliyür en iyisi o" muhabbeti bitsin artık. atsız patr "önce donanım sonra yazılım" der.

8.1 pro
  • patr  (11.09.15 19:47:25)
W10 +1. Vram konusundaki kısıtlamaları da aşan bir teknolocisi varmış tam çözemedim. Temiz kurulum yapıldığı taktirde 7 ve 8.1'den daha hızlı.

  • gunde 3 litre kola icen adam  (11.09.15 19:56:42)
ucan spagetticanavari+1

7>10>xp>vista
  • sadegazoz  (11.09.15 20:39:28)
windows 10 > 8.1 > 7
görünüşü en güzel olanı windows 7 ama onun dışında pek bir artısı yok.

  • toua tokuchi  (11.09.15 20:44:12 ~ 20:45:57)
Ekleme yapayım. "Biz izlenüyürüz." muhabbeti windows 98den beri olan şey. 95te yapmadılar çünkü internete bağlanmak sıkıntıydı. :) Adam akıllı bunu ispatlayan birileri çıktı geçenlerde. Her şeyi kapatmalarına rağmen bir veri paketinin gittiğini yakalamışlar. Çoğu da anonim. Seni bireysel olarak izleyeceği şeyler değil yani, seni ve çevrendeki birkaç bin kişiyi izleyince anlamlı hale gelebilecek veriler. Ama Google'ı, Facebook'u vs ne kadar takip ediyor bilsen, Windows'un kapısına kapanıp gmail şifreni falan verirsin nolur beni izleyin diye.

arstechnica.co.uk

Benim bulduğum ve faydalı olabilecek kaynak, 47:44'ten itibaren yaklaşık 6 dakika:

www.youtube.com
  • gunde 3 litre kola icen adam  (11.09.15 20:46:18)
bilgiler için teşekkürler. benim için stabilite önemli kullandığım programlardan dolayı, yani youtube pc'cisi değilim, ondan soruyorum zaten. ben 7 kullanıyorum, memnunum, ama 8 ve 10 hakkında bilgim olmadığı için -kullanmadığımdan dolayı- sizlere soruyorum haliyle, bu bir.

ikincisi, izlenme muhabbeti dediğim gibi, bankacılık işlemlerim ile ilgili. geri kalanları önemli değil. tabi her cevabı okuyup da yazmamışsınızdır, uğraşmanızı da bekleyemem o kadar, ama dediğim gibi, derdim bankacılık işlemleri idi. yanısıra yaptığım projelerden bazıları gizlilik içeren projeler olabiliyor, aslında nete bağlanmayan bilgisayar kullanılması gerek ama çoğu bilgiye de internet aracılığı ile ulaşabiliyorum. o yüzden ne kadar güvenilirdir işletim sistemleri, bunu öğrenmek istiyordum.

bu cevabımı ana duyuruya da yazacağım ki, ona göre güncel bilgi verebilirsiniz. zira aynı şeyi on ayrı kişi deyince anlıyorum artık ;)
  • pasp  (12.09.15 23:42:32)
not: net kullanımı hakkında bilgim var çok şükür, o yüzden "yaa netten de şöyle oluyor browser'dan da böyle oluyor." diye açıklamanıza gerek yok, işletim sistemleri ile ilgili bilgiler yetiyor yani bana. teşekkür ederim :)

  • pasp  (12.09.15 23:44:11)
dostum ben diğer cevapları okumadım peşin söyleyeyim (gerçi vadeli oldu)

ben de 7den memnundum 8.1 pro kurana kadar. yani 8.1 diye bir sistem olmasa 7den devam ederdim. 8.1'de ui bazında daha sadeleşmeye gitmişler benim için 8.1deki artı bu. öbür türlü 7 ile 8.1 sidik yarıştırsa ikisi de galip çıkar. ikisi de xp ve vistaya göre kat kat ötede çünkü. 10 daha ham onu boşver şimdilik. önceki cevapta dediğim gibi 7 çıktığından beri aralarında fark yok.

kısaca memnunsan 7den devam et format vs uğraşma. (g)ui yani arayüzden sıkıldıysan 8.1 geçebilirsin.

bankacılık için hiç kafanı takma. asıl mesele bilgisayarında virüs, keylogger vs bulunmaması. atıyorum pcde keylogger var, sen amazon'dan alışveriş yapmışın kart no ccv exp girip. eh haliyle amazon onay da istemiyor (encardda böyle), sen de farkında değilsen (mail, sms vs) hırsız da yürek yemişse para yanar sanarsın. ama yanmaz rahat ol. çünkü bu senaryo kusursuz değil illaki bir yerde aksar. bu sadece bir örnek yani o kadar tırsmanı gerektirecek bir durum yok. rahat olamam diyorsan alırsın bir ipad mini, sadece ***kendi*** ev ağından veya operatör internetinden bağlanarak bankacılık işlemlerini halledersin. veya herhangi bir linux dağıtımının live versiyonunu usbye yazarsın, bankacılık cart curt yapacağın zaman o sistemden başlatırsın. tertemiz virüssüz sistemin olur. sen yeter ki atsız'dan çözüm iste baboli
  • patr  (14.09.15 01:48:48)