Bazi sorular

Dogru siklar sizce hangileri ve daha onemlisi de neden onlar da digerleri degil?

After several months of falling profits, they finally..... the need for changes.
A. Believed B. Consented C. Accepted

This takeover will.... strenghten our position in the market
A. Further B. Extra

Negotiations broke down when no agreement could be reached over the supplier's...... terms.
A. Delivery B. Sending C. Transfer

kimse cevap vermediği için ben yazayım bi şeyler amma hiç emin değilim akdfjalkjdf

1-b çünkü several months geçmiş falan annncak ondan sonra değişikliğe razı olmuşlar. burda anlamdan çıkıyor direk.

2-a cümleye ikisini koyup da okudum extra bi garip geldi. strenghten olduğu için galiba alkdfjalkj o yüzden a. sonra kız demiş ki ne kadar bilimsel bir çocuk. strength olsa extra da koyulabilirdi belki.

3-b değil ondan eminim. ya a ya c :(( büyük ihtimal a'dır ama.
  • nickimin hakkini veremedim  (05.09.15 15:50:50)
b-a-a

  • 6 yasimdan beri metal dinliyorum  (05.09.15 15:57:34)
sağol çok iyi niyetlisin de,

ilkine ben de aynı cevabı verdim cevap c imiş

ikincisi further, o tamam

sonuncu ise delivery imiş:)

ben daha çok nedenlerini pek anlamadım ilk cevabın ve sonuncusunun
  • cokponcik  (05.09.15 15:57:47 ~ 15:59:42)
Birincisi C çünkü consent fiil halindeyken to ile kullanılır. Consent to the need for changes dersin yani.

İkincisi A çünkü o bir kalıp. Further explained falan diye kullanılır çokça.

Üçüncüsü A çünkü Supplier yani tedarikçinin yaptığı deliver yani teslimattır. Kelime kullanımından çıkarıyorsun.

Edit: Biraz bakınca şöyle bir bilgi de edindim. Consent'in fiil halinin izin vermek ve kabul etmek/razı olmak şeklinde iki anlamı var. İzin vermek şeklinde kullanınca consent to "isim" şeklinde kullanılsa da kabul etmek/razı olmak şeklinde kullanınca consent to "fiil" yapısına uymak gerekiyor. Yani yukarıdaki cümle "consent to the need for changes" şeklinde yazılsa bile anlam olarak garip oluyor.
  • sesee  (05.09.15 16:06:16 ~ 16:15:06)