10 aylık oğlum için ateşölçer yardımı lütfen

merhaba arkadaşlar,
oğlum bu gece diş çıkardığı için ateşlendi. ilk doğduğunda aldığım dijital ateşölçer arka arkaya koltukaltından ölçümlerde 38-38.5-38.1 değerlerini verdi ve doğal olarak güvenemedim. biraz araştırdım ama çok fazla bilgi kirliligi var ve çok çeşitli ateşölçerler var. bilgisi olan arkadaşlar beni aydınlatıp hangisinin daha doğru, güvenilir ve sağlıklı olduğunu söyleyebilir mi?

oğlunuzun ateşinin 38.5 olması ile 38 olması arasında çok anlamlı bir fark yok. Ateşölçer size trendi vermeli, giderek yükselen bir trend varsa doktorunuzu aramayı/acile gitmey düüşünebilirsiniz. Stabil giden/düşen bir varyasyonda zaten sıkıntıya gerek yok.

  • hadi hadi  (05.09.15 01:35:41)
ama 38.5 ile 39 arasında fark var bence, 38.5te evde düşürme çabasına devam ederim ama 39 derecede hastaneye giderim. bir yakınım yüksek ateşten dolayı yıllar önce gözlerini kaybettiği için ateş benim için çok önemli. en yakın hastane 45 dakika uzaklıkta. bu yüzden 0.5 derece fark küçük çocuklar için oldukça önemli bir hal alıyor. şükürler olsun ki şu an düşüşte fakat daha iyi bir ateşölçere ihtiyaç duyuyorum.

  • predecessor  (05.09.15 01:42:22)
sanırım en güveniliri şu dijital ve kızılötesi gibi olanlar

  • GreyFever  (05.09.15 01:42:25)
Kulaktan ölçüm yapanlar en güveniliri, tavsiye ederim

  • lilidance  (05.09.15 01:43:59)
evet bende kulaktan veya alından ölçer arasında kaldım. aynı zamanda markalar hakkında da bilgiye ihtiyacım var.

  • predecessor  (05.09.15 01:46:23)
lilidance herhangi bir marka model tavsiyesinde bulunabilir misin peki?

  • predecessor  (05.09.15 01:47:55)
civa içermeyen cam ateşölçer en doğru seçimdir her zaman.

  • ra amin ka  (05.09.15 01:55:51)
@ra amin ka bahsettiğin termometre nasıl oluyor nerede satılıyor?

  • predecessor  (05.09.15 02:00:13)
eczanelerde bulmak mümkün, olmadı medikal dükkanlar. şahsen biz alelade bir elektronik termometre ile bunu kullanıyoruz. cam termometre hiç şaşmıyor.
örneğin:
albenmedikal.com.tr
  • ra amin ka  (05.09.15 02:04:56)
çok teşekkürler hepinize. @re amin ka o termometreyi bulacağım.

  • predecessor  (05.09.15 02:11:24)
@re amin ka hakkında doğru düzgün kaynak olmayan, "Galinstan" ile ölçüm yapan termometrenizin civalı olandan daha iyi ölçtüğünü ve daha güvenli olduğunu neye göre söylüyorsunuz?

  • hadi hadi  (05.09.15 02:28:26)
39 da kap götür dereceyi sonra halledersin.

  • jamswety  (05.09.15 04:57:11)
bizde braun'un kulaktan ölçeni var. hastanede de kulaktan ölçer kullanılıyor ama ikisi arasında 0,5 derece fark oluyor. dr. bize koltuk altı dijital olanlardan kullanmamızı tavsiye etti ama onu da bebeklerin koltuk altında tutmak zor. bebek zaten ateşli huzursuz olunca hareket eder sürekli. o nedenle biz hala braun'u kullanıyoruz. yani hepsinde 0,5 derece fark oluyor.

önemli olan hadi hadi'nin dediği gibi aynı termometreyle ölçümleriniz sürekli artıyorsa kötü. bir de hastane uzaksa evde her zaman calpol veya muadili bir ateş düşürücü şurup bulundurun.
  • merhum  (05.09.15 09:13:41 ~ 09:14:12)
benzer durumlarla karsilastigim icin sanirim 3-4 tane farkli dijital termometre almisligim var. eski usul termometre en iyisi, ben en son dijital termometreyi cam termometreyle ayni degerleri verdigi icin tercih ettim, onunla da devam ettik. ne yazik ki evde olmadigimdan marka veremeyecegim

  • kartonpiyer  (05.09.15 09:36:25)
Ben braun kullanıyorum hiş şaşmıyor hastanede de hep aynı çıkıyor tavsiye ederim. Bunu alana kadar çok ateş ölçer kullandım ama en iyisi bu

  • lilidance  (05.09.15 11:24:47)
Hastanede dijital koltukaltı kullanılıyor. Koltukaltı terli olmamalı. Kulaktan ölçenler kulakta kire denk gelmezse doğru ölçer.

  • Lim5  (05.09.15 12:55:51)