Spam mail

sorun şu ki şirketteki bilgisayarların birinden veya birkaçından spam mail gidiyor. exchange yok, outlook pop3 ile çalışıyor. yaklaşık 30 tane bilgisayar var, virüs programı olarak nod32 yi kullanıyorum, değiştirmeyi de düşünmüyorum. tüm bilgisayarları onunla taradım ama bi sonuca ulaşamadım, peşine Norman_Malware_Cleaner isimli program ile taradım, yine sonuç alamadım. güvenlik duvarı olarak fortigate kullanıyorum yalnız, analyzer olmadığını için bazı özellikleri kısıtlı resimde giden spam mailler ve konu başlıkları var ama, hangi ip den gittiği yazmıyor. dude isimli bir program kurdum, ağ trafiğini izliyormuş onunla da bir sonuç alamadım. şirket yapısı itibariyle makinalar etki alanında değil, çalışma grubunda. ne tavsiye edersiniz?

img89.imageshack.us

ekleme : uzun zamandır bu sorun var ve spamhaus.org tarafından kara listeye alınmıştık, servis sağlayıcımız 25 yerine 587 numaralı portu kullanının bir şey olmaz demişti. şimdi 25 numaralı port kapandı, yarın öbürgün 587 de spamhaus a etki ederse o zaman sakat işte.

malwarebytes ile taratın şirkette biz bunu kullanıyoruz arada bir. güzeldir sevdirir kendini.

  • vurursa gol olur  (01.11.09 01:56:12)