uçaklarda el bagajında şunlar sakıncalı mıdır?

arkadaşlar uçak yolculuğumda sırt çantamı yanıma almak istiyorum. içinde kul-at traş bıçakları(gillete) , tırnak makası, traş köpüğü, cımbız, küçük makas olacak. x-ray'den geçerken almıyoruz derler mi? kabin bagajına mı koymak gerekir illa?

saydığının hepsi yasak

  • Yaratıcı Nickli Helper  (01.09.15 17:14:04)
cımbızdan çok emin değilim ama kalan her şey yasak.

  • uuth  (01.09.15 17:16:13)
abi dedikleri gibi hepsi yasak.
geçen ay Adana'dan gelirken yanımda kocaman çok amaçlı çakı vardı (hani içinde pense minik testere bıçak tornavidalar vs olandan). bagajım küçüktü ben de şansımı deneyim dedim, xrayden soktuk ve geçti. Belirtmek isterim ki Adana Havaalanında Xray kontrolünü özel güvenlik değil polis yapıyor.

not: evet bu dediklerimi direkt kabine soktum. bagaja vermedim.
  • okumayi sevmeyen okur  (01.09.15 17:18:11 ~ 17:32:53)
kabin bagajı uçağın içine alınan el bagajına deniyor. uçağın kargosuna vereceğiniz bagaja koymanız lazım bunları. başka bir deyişle bunları kabin bagajına koyamazsınız, bagajı uçağa vermeniz lazım.

şurada var taşınması yasak olanlar: www.turkishairlines.com
  • whimsical  (01.09.15 17:18:44)
kullan at tıraş bıçakları yasak değil yahu nereden çıkarıyorsunuz. sürekli yurtiçi/yurtdışı taşırım. cımbız da bildiğim kadarıya sorun değil ama makas, köpük kesin yasak.

  • yigitovic  (01.09.15 17:33:43)
yanıtlayan herkese teşekkürler.

bir tek sırt çantası ile gideceğim zaten, en az birini bile bırakmam gerekiyorsa check-in yaparken uçak kargosuna vereceğim demektir çantayı. kabin bagajından kastım uçak kargosuydu sanırım yanlış kullandım kelimeyi.
  • yassayf  (01.09.15 17:39:06)
köpük yasak.

  • all girls dream  (01.09.15 17:55:18)
uçak kargosu dedğiniz şey normal bagaj mı yani?
cımbıza bişey demiyorlar test edildi onaylandı. küçük makas %99 çıkartılır. diğerleri için yurtiçi uçuşlarda biraz daha esnek. ama biraz da o anda kontroldeki polislere bağlı. eğer sırf sırt çantasıyla gidecekseniz ve yurt içi uçuşsa ben şansımı denerdim, yok derlerse orda atardım. tabii 100 mlden küçük traş köpüğü olmalı. yurt dışı uçuşsa gene şansımı denerdim, ama fazla da güvenmezdim.

  • halanne  (01.09.15 18:26:51)
check-in esnasında bavulu vereceksen hepsini götürebilirsin. kabine sokamazsın.

  • himmet dayi  (01.09.15 19:27:08)