mesane tm/ formaldehit

mesane tm geçmişi olan biriyim. 55 yaş k.

doktorum bana arada sırada hippurin veriyor. şimdi yine verdi ve bakayım neymiş bu diyesim tuttu.

ilacın Farmakodinamik Özelliklernde:
"Bir tersiyeramin tuzu olan Metenamin hippurat antibakteriyel bir maddedir. Tesirini asit
vasatta açığa çıkan formaldehitle gösterir. Formaldehit uzun süreli tedavide bile direnç
oluşturmayan özgün olmayan bir antibakteriyeldir. Hippurik asit idrarı asitlendirmeye
yardım ettiği gibi zayıf bir bakteriyostatik etkiye de sahiptir." diyor.

formaldehit benim tırstığım bir madde. mümkün olduğunca uzak kalmam gerektiğini düşünüyorum. ilacın içeriğinde formaldehite dönüşen madde varmış yanlış anlamadıysam.

mesane tm geçmişi olan biri için bu ilaç zararlı mıdır?

doktorunuz tıbbi geçmişinizi biliyor ve zarar/yarar oranını gözeterek vermiş ilacı. endişelenecek bir şey yok, saf formal değil nihayetinde. geçmiş olsun.

  • ra amin ka  (01.09.15 16:22:08)
teşekkür ederim ra amin ka.
doktorumun ilacın içeriği ile ilgili bu bilgiye sahip olmama olasılığını düşünecek kadar çeşitli doktor tanıdığımı söyleyebilirim. bilemiyorum...

bu ilacın alternatifi var mı acaba?
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (01.09.15 16:45:07)
farklı seçenekler var ama tabii doktorla görüşüp durumunuzu anlatırsanız düşünülebilecek bir şey bu. rica ederim.

  • ra amin ka  (01.09.15 17:34:28)
ilaçların sizin okumanız gereken kısmı farmakodinamik özellikleri falan değil, kullanım şekli, yan etkiler vs. ama illa okuyacağım diyorsanız kontrendikasyonlarını da okusaydınız ya.

HİPPURİN’ in kullanımı aşağıdaki durumlarda kontrendikedir:
· İlacın herhangi bir bileşenine karşı aşırı duyarlılık,
· Karaciğer yetmezliği,
· Renal parenkimal enfeksiyon,
· Metabolik asidoz,
· Ciddi böbrek yetmezliği (kreatinin klerensi ya da GFR ? 10 ml / dak.),
· Ciddi dehidratasyon,
· Gut.
GFR mevcut olmadığında, serum kreatinin konsantrasyonu kullanılabilir.

Gördüğünüz üzere mesane tm'de gönül rahatlığıyla kullanılabilir.
  • fayfim  (01.09.15 17:48:50)