türkiyede üretilen akıllı telefon var mı?

türk markası olan ?

vestel - casper?

  • allanpoe  (30.08.15 23:23:53 ~ 23:24:16)
%100 yerli yok, hayir.

  • chaotic good  (30.08.15 23:30:36)
hayır yok.

üretmek demek üretmek demektir.

işlemcisini donanımını üretemediğin hiçbir şey burada üretilmiş sayılmaz.
  • kosun lan mevzu var  (30.08.15 23:32:50)
Değil devre, vakumlu transistör tüpü yapamayacak derecede özürlü bir teknolojiye sahip türkiyede bunlar olasılıksız şeyler.

not: aselsan falan demeyin bana, askeri onlar.
  • anonymice  (30.08.15 23:33:11)
yukarıda yorumlarda belirtilen şekilde hiç bir ürün yok, pek çok bileşenin bir kısmı ya usa malı olarak çinde yada çin malı olarak çinde üretiliyor, tasarım ve uygulama özelleşebiliyor, şu durumda sanırım turkcell'in bir telefonu var, tasarımı ve yazılım özelleştirilmesi bizimkilere donanım çin'e.

pek çok çip yada entegre çin malı, pek çok işlemci de ingiliz veya usa malı (orada üretilmiyorda tasarlanıyor)

hatta çinli firmalara istediğin teknik özellikleri söylüyorsun, sana cihazı tasarlayıp veriyorlar (gps'i olsun, kamerası şu olsun, işlemcisi bu olsun, ses'i şöyle olsun vs. diye teknik spec veriyorsun üretiyorlar)
  • selam  (30.08.15 23:47:02 ~ 23:48:22)
o zaman en en yakın olan şey vestel casper sanırım ?

ve turkcell..
  • coolagabey  (30.08.15 23:47:19 ~ 23:49:52)
hayır. yakın diye bi şey yok.

ülke ekonomisine katkı açısından bakıyorsan eğer şöyle bi cevap verilebilir.

uzun dönemde, samsung ya da vestel kullanıyor olman dış ticaret açığına bi fayda sağlamayacak.
  • kosun lan mevzu var  (30.08.15 23:49:45)
devre tasarımı (geçen sene üretiminde ülke içine gireceğinden bahsediliyordu bilmiyorum ne oldu) ve yazılımı bize ait olan telefon değilde airties modem var, içindeki devre elemanları yabancı ama devrenin tasarımı bize ait.

  • selam  (30.08.15 23:50:08)
abi yazılımı android nasıl türkmüş yazılımı?

  • kosun lan mevzu var  (30.08.15 23:51:11)
yazilim dedikleri iki uc kiytirik app o kadar.
android isletim sistemi var, nesi turk yapimiymis :)

  • chaotic good  (30.08.15 23:55:21)
  • coolagabey  (30.08.15 23:58:53)
verdigin linkte baslik "tamamen akilli yerli telefon"
entry ne diyor? %60... tamamen mi bu simdi?
kaldi ki %60 bile degildir eminim.
  • chaotic good  (31.08.15 00:07:06)
üreten yok ama montajını yapan var (bkz: vestel) (bkz: casper)

  • Euxinos007  (31.08.15 00:18:23 ~ 00:19:01)
bazı arkadaşlar ya ekonomi bilmiyor ya da bizle alay ediyorlar.

yerli telefon diye bi şey yapmak olanaksızmış. (komponent hmm...)

ayrıca,

bütün parçaları ithal bile olsa yerli tanımına HALEL getirmezmiş.

tamam.
  • kosun lan mevzu var  (31.08.15 18:46:23 ~ 18:55:20)
@kosun,

Aynen öyle.
  • johan sebastian  (31.08.15 20:58:26)
yok.
turkcell de yok. turkcellin kendi üretmiş gibi gösterdiği o telefonları başka firmalar üretiyor. mesela huawei.

  • anil  (31.08.15 21:09:12)
turkcell ve vodafone'lar hep ZTE yapımı onu yazayım da. Ha Turkcell arka kapak falan tasarlamıştı o kadar. Uçağın koltuklarını yapmak gibi :)

bu arada Samsung bile daha yenilerde kendi görüntü işlemcisini(sensör) üretti ve kullanmaya başladı. Normalde sektörün %80i sony sensör kullanıyor. Bu tür şeyler illa yerli olacak diye bir şey yok bence ama yine de ben toplama bilgisayar yapsam burada Türk malı mı olacak? Hayır. Belli bir yüzdenin üstünde yerli üretim parça olması lazım BENCE. Hani Apple da bakarsan Çin üretimi, ama her şeyi Amerikada tasarlanıyor. Turkcell çıkıp "dışını böyle tasarladık, büyük teknolojiyle içine daha çok pil sığdırabildik" dese tamamdır bence bizden bişey katılmıştır mesela. Ama şu an yapılan ZTE'nin bir modelini beğenip ram'ini işlemcisini seçip(toplayıp) arkasına logo bastırmak.
  • rodriguez2  (31.08.15 21:14:46 ~ 21:19:15)
abi bak her şeyi birbirine karıştırıyorsunuz.

apple da çinde üretiliyormuş da bilmemne...

sen türkiyede icat et sonra istediğin yerde ürettir, ona kimse karışmaz.

iki seçenek var:
1. icat etmeyip icat edilmişi ülke içerisinde üretebileceksin.
2. icat edip ucuz işgücü olan ülkelerde ürettireceksin.

bu iki seçenek dışında ekonomik anlamda adım atmak mümkün değildir.

"yerli üretim" sıfatı ekonomiye katkı oranıyla bağlantılı bi sıfattır.

ekonomiye katkısı olmayan bi ürünü "yerli üretim" diye yutturamaz kimse.
  • kosun lan mevzu var  (31.08.15 21:22:10)
Cep telefonu, laptop, endüstriyel ölçüm cihazları, plc paneller vb. gibi yüksek katma değerli ürünlerin değerini belirleyen şey bunlarda kullandığınız malzeme değil.
Örnek üzerinden gidersek; bir cep telefonunun değerini belirleyen temel şey onun içindeki direnç, kapasitör, işlemci vb. komponentlere harcanan paralar değil. Emin olabilirsiniz ki, yüksek hacimli üretimlerde bunların maliyete katkısı çok çok küçük oranlarda kalıyor. Burada ürünün pazar değerini belirleyen en önemli faktör onun geliştirme ve üretim organizasyonuna harcanan paralar.

Cep telefonu üreten firmaya, ''bu size ait değil, içindeki direnci dışarıdan almışsınız'' demek, yemek yediğiniz lokantadaki şefe ''bunun içindeki karabiberi siz mi yetiştiriyorsunuz?'' demek gibi oluyor.
  • johan sebastian  (31.08.15 21:42:36)
lokanta örneği veren arkadaşlar ekonomiyi nerde okudular bize de bildirsinler.

komponentleri dışardan almanın asıl adı "ithal etmek"tir.

ithal edilen parçaları birleştirmenin adı ise "montaj sanayi"dir.

montaj sanayi kavramı zaten uzun yıllardır bu ülkede mevcuttur.

çoğu araba firması parçaları ithal edip buradaki fabrikada birleştirme yapar.

bunu da yerli üretim diye satar.

fakat ithalat ihracat dengesine bunun nasıl bi faydası vardır bu ekonomi bilgisi yüksek arkadaşlar açıklarsa sevinirim.

zira ithal ettiğin her hammadde senin dış ticaret açığını arttırır.
  • kosun lan mevzu var  (31.08.15 21:46:11)
Bu örnek ile montaj sanayi benzetme pek doğru değil.

Türkiye otomotivde bir montaj sanayi ülkesi. Bunun sebebi, otomobil üretimine sadece niteliksiz iş gücü ile katılmak.Ve bu faaliyeti de yabancı firmalar (Renault, Fiat vb.) için yapmak.

Otomotiv alt sistemlerini montajlamak ile kendi tasarladığınız elektronik devre üretmek arasında ciddi bir fark var.

Ben size bir örnek ile açıklayayım. Geçtiğimiz sene 12 ay boyunca bir endüstriyel ölçüm cihazı ar-ge'si yaptık. Bu arge faaliyetinde yerli mühendisler para kazandı, vergi ödedi. Sermayeyi yine bir türk firma koydu. Cihazda 3200 küsürün üzerinde komponent var (dış ticaret açığını artıran cinsten). Cihaz komponent bazında maliyeti 100 adet hacimli üretim için 290 euro civarında, 5000 adetin üzerine çıktığınızda 60 euronun altına düşüyor. Satış fiyatı ise ek modüller olmadan, en baz hali ile 3000 küsür euro. Cihazın alıcıları arasında Irak'taki inşaat firmalarından Almanya'daki ağır endüstri firmalarına kadar farklı bir çok firma var.

Bu hesaba göre sadece 5000 adet üretilen cihaz için ülkeden çıkan para 300k euro, ülkeye giren para 15m euro. Ar-ge maliyetini de hesaba katınca bu girdinin yanında devede kulak kalıyor.

Sonuç olarak demek ki fayda sağlıyormuş.

Neyse, eyyorlamam bu kadar.
  • johan sebastian  (31.08.15 22:09:15)
konu telefon:

snapdragon veya intel işlemci fiyatları belli.
görüntü kartı çipset fiyatları belli.
anakart ve charging board fiyatları belli.

bunları bir araya getirdiğinde üzerine yüzde 10 kar koyup YURTİÇİNDE satıyorsun.

telefonu ihraç edemezsin. yurtdışında rekabet şansın yok. zaten birleştirdiğinin kırk kat iyisi ve daha ucuzunu dünya piyasasında bulmak mümkün. dolayısıyla ihraç edip dış ticaret açığını biraz olsun dengeleme şansın da yok.
  • kosun lan mevzu var  (31.08.15 22:16:53 ~ 22:26:19)
Texas Instruments, Intel, Analog Devices vb. firmalardan cep telefonu üretim hacimlerinini karşılayacak sayılarda bir fiyat talep edin isterseniz, yalnız kurumsal bir kimlikle yapın. Bakın o işlemcilerin asıl fiyatları nedir fiyatları nedir.

Tasarladığınız cep telefonunu 0.1 kar oranı ile satmak büyük bir hayırsever olmayı gerektiriyor.

Zaten ülke içinde satmak amaçlı cep telefonu, otomobil vb üretmek için yatırım yapmak pek de akıl karı bir hamle değil, yukarıdaki tartışmanın konusu da bu değil.
  • johan sebastian  (31.08.15 22:26:51)
abi hangi "yerli" telefonu ihraç edebilirsin?

rekabet şansı yok.

ya piyasayı takip etmiyorsunuz ya da bize gerçekten şaka yapıyorsunuz.
  • kosun lan mevzu var  (31.08.15 22:29:50)
Doğru okursanız zaten farklı bir şey söylememişim.

  • johan sebastian  (31.08.15 22:35:02)
iphone bile yerli üretim yapmıyorken tartışmanın amacı nedir?

iphone parçaları 21 ülkede üretiliyor.

www.businessht.com.tr
  • arras  (31.08.15 22:36:47 ~ 22:38:38)
abi iki saattir ne konuşuyoruz hala iphone nerde üretiliyor diye link atılıyor ya

bi okuyabilir misin öncelikle?
  • kosun lan mevzu var  (31.08.15 22:40:12)
ihraç edemediğin durumda montaj sanayiyi "yerli" diye tanıtmanın gereği nedir?

yerli malı ülkeye sağladığı katkı yüzünden alınan alınan bir sıfat.

bi katkı yoksa yerli malı değildir.
  • kosun lan mevzu var  (31.08.15 22:42:08)
ihracat önemli. ama dış ticaret açığı ithalat ihracat makasından çıkıyor. ideal max export min import.(örn almanya)

max export yapamıyorsan bari min import yap :)
  • arras  (31.08.15 22:51:58)
aselsan var!!!!!!
teknoseyir.com

  • anonymice  (01.09.15 00:17:23 ~ 00:18:20)