yurtdışında evlilik

diyelim ki yurtdışında birisiyle evlendim ve boşanmadan hemen türkiye'ye geri döndüm.

türkiye'de kimse bilmiyor evli olduğumu. kimliğimi falan da değiştirmedim.

türkiye'de evlenebilir miyim? evli olduğum ortaya çıkar mı?

çıkarsa nasıl?

evet cıkıyor. o dedigin cok cok eski zamanlardaydı, bilgisayar icad olmadıydı

  • bryan fury  (30.08.15 22:41:29)
Çıkmaz. evlenebilirsin sanırım. Aslında sistemsel olarak burayı konsolosluğun bilgilendirmesi lazım. Ama çıkmayabilir. Burada da evlenirsen cezası var diye biliyorum sahtecilik çünkü bu.

  • andy kaufman  (30.08.15 22:42:21)
Evlenebilirsin, ama kanunen yurtdışında evlendikten sonra 30 gün içinde konsolosluğa bildirmiş olman gerekiyordu. Bunu yapmadan türkiyede evlendiğin ortaya çıkarsa, idari para cezası var.

Evli olduğun ortaya çıkmayabilir ama ölüm/miras gibi konularda hakkını aramaya çalışırken sıkıntı yaşarsın.

Mesela:
www.turkhukuksitesi.com
  • harzem  (30.08.15 22:44:17)
normalde senin konsolosluktan bekar olduğuna dair bir yazı alman gerekiyor (hemen her ülkede evlenmek için bekar olduğunu kanıtlaman lazım başka ülke vatandaşı isen bunu b.elçilliklerden yazı alarak yapıyorsun)
ama diyelim aldın yazıyı evlendin gittin nikahı bi kilisede kıydın onlar da konsolusluğa bildirmedi
yahut gittin şeriat olan bi ülkede evlendin
bizimkilerin haberi olmadı, burada da evlenebilirsin gayet gibi duruyor.
ülkeler arasındaki ilişkilerin durumu ile alakalı sanırım.
  • niye ama  (30.08.15 22:47:24)
bildirmek diyorlar da, o bildirme işini sen yapmıyosun zaten evlendiginde oranın evlendirme dairesi bildiriyor.

  • bryan fury  (30.08.15 23:20:32)
iki evlilik de 1-2 ay içinde gerçekleşirse bir şey çıkmaz da, 1 yıldan bahsediyorsan evli olduğun görünür.

  • sayns  (30.08.15 23:24:28)