Forex denilen nane ?

Merhabalar

Bir arkadaşım gözümün önünde forex denilen olaydan 100USD'sini 238USD yaptı. Nasıl oluyor bu iş ?

15dk içinde altın gümüş dolar euro şu kadar artar ya da azalır diye seçim yapıp sanki futbolda iddia oynar gibi adam para kazandı resmen.

Gerçekten var mı böyle bir olay ? Gerçek mi ? Gerçekse riskli mi ? Bundan daha az riskli bir yatırım olayı var mı ?

kaldıraç vs kullanırsa mümkün o iş. ve evet çok riskli.
daha az risklisi kaldıraçsız paranı yatırmak.

FOREX- Kaldıraçlı alım satım işlemleri - nedir?
Esas itibariyle forex, bir ülkenin para birimi karşılığında başka bir ülke parasının alımı ya da satımı olarak tanımlanmaktadır. Forex, yani döviz alım satım işlemleri ticari, yatırım, riskten korunma ya da spekülatif amaçlarla dövize duyulan ihtiyaçtan dolayı yıllardır uluslararası kambiyo piyasalarında gerçekleştirilmektedir. En basit ifadesiyle, 1 ABD Doları=1.50 TL kurundan 150 TL karşılığı 100 ABD Doları alınması bir forex işlemidir.
Son yıllarda geleneksel kullanımından farklı bir şekilde yatırım amaçlı yapılan döviz işlemleri tüm dünyaya yayılmış ve yatırımcılar tarafından büyük rağbet görmüştür. Forex olarak adlandırılan bu işlemlerde iki ülke parasının birbirine ya da petrol, altın gibi emtia ve kıymetli madenlerin bir ülke parasına göre değeri alım satıma konu olmakta ve yatırımcılara yatırdıkları teminatın belirli bir katına kadar işlem yapma olanağı verilmektedir. Kaldıraç oranı olarak adlandırılan bu oran, bazen 1'e 50, 1'e 100 ve hatta 1'e 400'lere kadar ulaşabilmektedir.

Peki kaldıraç oranı yatırımcılara ne sağlar?
Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse;
Kaldıracın söz konusu olmadığı bir forex işleminde 1 ABD Doları=1,50 TL ise, elinizdeki 100 TL yaklaşık olarak 67 dolar alırsınız. Dolardan kar elde etme düşüncesiyle bu işlemi yaparsanız, beklentiniz doların TL karşısında değer kazanmasıdır. Dolar 1.70 olursa, o zaman elinizdeki 67 dolarla 67*1.70=114 TL almanız mümkün hale gelir.
Yani 14 TL kar elde etmiş olursunuz.

Kaldıracın varlığı halinde ise; 1'e 100 kaldıraç oranıyla forex işlemi yaptıran kuruluş yatırımcısına şöyle bir teklifte bulunur:
1.000 TL karşılığında ben sana 100.000 TL'lik işlem yaptıracağım ve döviz satacağım. Ama dövizi banknot olarak vermeyeceğim. İşlemi yaptığın kur üzerinde meydana gelen değişiklikler neticesinde bir kar oluşursa onu ödeyeceğim. Yani 100.000 TL'yi vermiş ve karşılığında 1 ABD Doları=1.50 TL den 66.667 dolar almış gibi olacaksın. Kur 1,60 olursa o zaman, 66.667 Dolar karşılığında 106.667 TL alacaksınız.
Yani, 1.000 TL'lik teminatla 6.667 TL kar elde etmiş olacaksınız.

Kurların, yatırımcıların beklentilerinin aksine hareket etmesi durumunda, büyük zararlarla karşılaşılması kaçınılmazdır.
Yukarıda yer verdiğimiz örnekten hareket edersek, 1.000 TL teminat yatırarak, 1'e 100 kaldıraç oranıyla, 1 ABD Doları =1.50 TL'den yapılan 100.000 TL'lik bir dolar alım işleminde, fiyatın 1.40 seviyesine düşmesi durumunda, 6.667 TL zararla karşılaşılacaktır. Kurdaki düşüşün birden değil de, kademe kademe olduğunu göz önünde bulundurursak, yatırımcının pozisyonu fiyat 1.40'a dahi ulaşmadan 1.000 TL'lik teminatının tükendiği seviyede kapatılacak, yatırımcı yatırımının tümünü kaybedecektir.
  • cokponcik  (30.08.15 13:02:24 ~ 13:12:02)
@cokponcik
peki kaldıraç olunca eksiye düşme var mı? yoksa yatırdığını kaybedince bitiyor mu olay?

  • late viper  (30.08.15 14:44:32)
olmaması lazım çok ekstra durumlar haricinde. ama emin değilim

  • cokponcik  (30.08.15 15:48:50)
Eksiye dusmek diye bir sey yok, en kotu ihtimalle hesabindaki paranin tamamini kaybedersin (bu da yeterince kotu bir ihtimal zaten) eksiye dusup borclanmak falan yok.

Evet gercekten var, kafana takilan buysa gercekten var, merakini gidereyim.
Simdi diyeceksin ki "e neden insanlar parayi forex'e basip oturdugu yerden koseyi donmuyor?" Ben de forex'ten 2-3dk icinde (bak 15dk demiyorum, 2-3dk) birkac yuz kazandim buna karsilik forex ile ugrasmiyorum artik. Cunku dakikalar icinde hesaptaki parayi 2'ye 3'e katlama imkanin (tabi bu bazen birkac saat, bazen birkac gun de olabilir) oldugu gibi bir anda sifirlama ihtimalin de var. Ben birtakim kendi temel prensiplerimle forex'ten kayipla ayrilan %90'in icinde olmadim ama kafa kafaya getirerek ufak bir kar ile zararsiz ciktim. Anlik dalginligimin cok guzel karlarimi bir anda goturdugu de oldu. Kisacasi muthis kazanma ihtimalin oldugu gibi muthis kaybetme ihtimalin de var. Bunun yaninda sistem seni kaybettirmeye yonelik ayarlanmis. Yani sana forex hesabi acip bu hizmeti sunan firmalar senin kaybetmeni istiyorlar. Hatta bikkinlik verene kadar zir zir arayip yatirim tavsiyesi verirle sana ki bunlar sana kaybettirecek tavsiyelerdir bazen kazansan da.
Sana bedavadan hesap acip her alllahin gunu bikmadan arayip tavsiye veren insanlar aptal degiller. Kaybetmen icin bircok neden olan bir sistemde yine de kazanacak kadar uyanik oldugunu dusunuyorsan girebilirsin.

3-4 ay takildim ve surekli kar ettim. Islemlerimin ezici cogunlu karla kapandi. Buna ragmen cekildim. Yeterince uyanik ve sansli oldugunu dusunuyorsan gir. Baska sorun varsa da sor. Gireyim mi diye soruyorsan girme, cevap net.
  • stavro  (30.08.15 16:06:24)
@stavro

Forex şirketinin senin kaybetmenden bir kazancı yok. Senin kazanmandan da bir kazancı yok. Açtığın her pozisyondan Kazancı var makastan dolayı o da. Bir de swap ücreti adı altında kestiği komisyon var şirketin tüm Kazancı bu. Her oynadığında şirket kaZanıyor. Sen kaybetsen de kazansan da şirket kazanıyor. Peki neden seni kaybetmek için yanıltsın ki? Yanlış tavsiyelerde bulunsun? Yanlış bilgilendirme yapmayın lütfen.

Tabi bunlar forexin iyi bir şey olduğu anlamına gelmiyor. Hele hele kısa zamanda büyük para kaldırmak için gelenler kuyruğunu tuta tuta gider. Bilgi ilgi ve Çelik gibi psikoloji isteyen bir yatırım aracı. Bunlardan hepsi tamamsa belki kazanırsın biri bile eksikse mutlaka kaybedersin. Yani kazanma oranı çok düşük. Kısa zamanda kazandırır belki uzun vadede erir gider yatırımın. O Yüzden kaybetmeyi Göze alamayacağın miktarda oynamak son derece tehlikeli ve salakçadır. Enayiliktir.
  • hayir bu koyden olsam nolcak  (30.08.15 17:47:41)
Heheh zaten sizin zararinizdan kar edebilir diyene rastlamadim.
O halde neden 3 kurusluk yatirimcilara bedavadan saatlerce neden tavsiyede bulunuyorlar acaba? O kucuk yatirimcilarin kazanci ne ki yaptigi islemden kalan komisyonu swapi kayda degsin? Biraz mantikli olun allahaskina.

Sahsen ben bugun araci kurum olsam, küçük yatirimcinin pozisyonunu kendi hesabimda tutar, kar/zarar neyse kendi hesabimdan hallederdim. Tabi para kazanmak istiyorsam.
  • stavro  (30.08.15 23:58:26)