[]

farklı ülkelerin vatandaşı iskandinavlar..

birbirlerinin dillerini anlayabilirler mi? sözgelimi bir isveçli bir norveçliyle ya da finlandiyalıyla rahat anlaşabilir mi? danimarkalılarla durum nasıldır?

teşekkürler.


 
Kem küm biraz... Azerice ile türkçeden daha ayrılar onu biliyorum. Tabi fince ile apayrılar hiç alakaları yok o kesin.


  • ra amin ka  (29.08.15 03:59:55 ~ 13:51:23) 
Finlandiyanın 2 resmi dili var: isveççe ve fince,dolayısıyla en azından bu 2 dilin insanlarının az da olsa anlaşabileceğini düşünüyorum ama dil yapısı benzerliği var mı bilmiyorum


  • archery  (29.08.15 10:49:14) 
İskandinav dilleri birbirine benzese de Fincenin bu dillerle uzaktan yakından bir ilgisi yok. Norveç dilini bilen biri Danimarka dilini bir nebze olsun anlayabilse de, Finceye aşinalığı yoksa eğer onu anlaması mümkün değil.


  • angelus  (29.08.15 10:57:03) 
Norveçli arkadaşım Danca anlıyordu ve Danimarkalı arkadaşımla epey iletişim kurabiliyordu.


  • fapple  (29.08.15 10:59:17) 
norveç - isveç - danimarka anlıyor.

izlanda ve hollanda bunları anlar mı bilmiyorum.

finlandiya, estonya bunlar apayrı diller. ural-altay hatta, aile grubunun en üstünde bizimle akrabalar.
  • eindaclub  (29.08.15 13:43:08) 
Norveç, İsveç ve Danimarka neredeyse aynı dili konuşuyor ama Finlandiya farklı. Onların dili Estonya ile yakın. Norveç, İsveç, Danimarka Hint - Avrupa Dil Ailesi'nin German dil ağacında, Fince ise Ural dil ailesinde. örneğin Türkçe de Altay dil ailesinde. Türkçe köken olarak Asya dili.


  • Traveller  (29.08.15 16:30:32) 
@ eindaclub Ural - Altay dil teorisi çöktü. Artık onlar iki farklı dil ailesi olarak kabul ediliyorlar. Hatta bu teorinin reddi 50 yıl kadar önce gerçekleşti ama Türkiye'de ders kitapları çağdaş bilimleri geriden takip ettiğinden okulda eski teoriyi öğrendik. şu anda Türkçe, Altay dil ailesinde. Fince de bağımsız olarak Ural dil ailesinde.


  • Traveller  (29.08.15 16:34:39) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.