4gb rami kullanamıyorum.

bilgisayarımı aldığımda içince vista 32bit ve 4gb ram vardı, hatta 8 e kadar destekliyordu.
zaten tüm sistem 64 bit. ancak ben bazı yazılımlardaki uyumluluk sebepleriyle 32 bit kullanıyorum. yani donanım olarak bir sıkıntım yok.

şuan cihaza windows 7 yükledim ve ramimin 3 gb ını kullanabiliyorum.
epey bi araştırdım, 3gb switch diye birşey varmış, bende aktif değil, pae ise aktif. msconfigden max memory kısmını da denedim buna rağmen 3gb ın üzerine çıkamıyorum. başka bir çözüm önerisine rastlamadım. sorun ne olabilir? nasıl çözebilirim?

işletim sistemin 32bit olduğu için 3gb üzerini göremezsin. donanımının 64bit olması hiçbir şeyi değiştirmez.

tek çözüm; 64bit işletim sistemi kurman.
  • loveinaflipbook  (26.08.15 10:00:51)
3G switch falan işine yaramaz, onun amacı bambaşka. Toplam 4Gb'tan daha fazla kullanmak istiyorsan illa ki 64 bit sistem kuracaksın.

Hangi yazılımlar illa ki 32 bit gerektiriyor? 64 bit üzerinde de birkaç ms-dos yazılımı hariç tüm 32 bit programlar çalışır.
  • harzem  (26.08.15 10:20:59)
64 bit sistemde 32lik programlari da calistirirsiniz.
arkadaslar yazmis zaten 4 gb ram kullanmak istiyorsaniz 64 bit sistem kurmalisiniz.

  • chaotic good  (26.08.15 10:23:10)
Bazı eski yazılımlar için gerekiyor, 95 yılından kalma yazılım bile var elimde kullanmam gereken. konu bu değil.
laptopun içinde gelen işletim sistemiyle daha önce 32bit ile 4gb kullanabiliyordum. şuan kullanamıyorum.

  • cal suna bi duduk  (26.08.15 10:57:34)
windows 7 boyle 3ten sonrasini gormuyor, onceden neydi 8 miydi?

  • chaotic good  (26.08.15 11:06:55)
o olayı mikrosoft kendısı kaldırmıs. 4gb ustu ram ı tanıyordu ama programlar max 3gb kullanabılıyordu.

www.bcastell.com

surda eleman ms imzalı patch i yukledım ben kullanın fln dıyor da, macerayı sevıyorsan deneyebilirsin.
  • bryan fury  (26.08.15 11:14:26)
ne tür programlar kullanıyorsun ki uyumluluk problemi yaşıyorsun? 64bit teknolojisi çıkalı yıllar oldu, kullandığın programların 64bit versiyonu da olması gerek. yoksa da 64bit işletim sisteminde çalışması gerek yine de. eğer yine olmuyorsa virtual machine ile 32bit işletim sistemi üzerinde çalıştırırsın en olmadı. en azından ram'ini kullanırsın.

diğer türlü görüntüde belki 3g üzeri gösterir ama uygulamalar yine maksimum 3gb'a kadar kullanbilir. 64bit windows kur en iyisi.
  • mesene  (26.08.15 11:18:18)
Eski işletim sistemi ile gördüğün ram eğer 4 GB ise, bunun sebebi windows'un sana gerçekte ne kadar müsait olduğunu söylememesidir. Windows 7 açıkça belirtiyor 3 GB müsait diye.

4GB 32bit sistemlerde, 3 ile 3.75 arası müsait olur, ekran kartı gibi diğer donanımlar kullanır kalan kısmı. XP'de bunu belirtmemiş şimdi belirtmiş olabilir.
  • harzem  (26.08.15 11:24:48)
64bit windows kur. çalşmayan program için virtual box ile 32bit kur.

  • sutlu nescafe  (26.08.15 11:24:56)
64 bit tavsiyesi vermeden çözüm yolu söyleyecek kişi hala aranıyor.
kullandığım yazılımlar eski tarihli, yeni versiyonu olmayan, harici cihazlarla genellikle seri port üzerinden iletişim kuran yazılımlar. geçerli bi sebebi olmasa elimde 64 bit sistem varken illa 32 bit kullanıcam diye uğraşmam. aynı yazılımları kullanan diğer kişiler windows 98 veya xp kullanıyor. dolayısıyla bana, 64BIT SISTEM KURMADAN, elimdeki rami tam olarak kullanabileceğim çözüm gerekli.

  • cal suna bi duduk  (26.08.15 16:51:31)
panpa bill gates'i mi getirelim söylenenlere inanman için anlamadım ki? bi sürü mantıklı öneri getiren adamı sallamıyorsun, uğraşmak istemiyorsan o ayrı, ama başka türlü de yapamazsın.

  • loveinaflipbook  (26.08.15 16:55:55)
öyle bir çözüm yok güzel karşim, zaten o tarz bir yazılım kullanıyorsan sana 3-4 değil 1gb ram bile yeter. haydin mevzuyu uzatma. bak insanlar sana anlatmış dimi ?

  • mrvengeance  (26.08.15 16:57:32)
konunun mevzuyu uzatıp uzatmamakla alakası yok. elimdeki mevcut kullandığım bişeyi tekrar nasıl yaparım diye soruyorum ve mümkün değil yanıtı geliyor. doğal olarak tatmin etmiyor.

@bryan fury, teşekkür ederim, denedim ama işe yaramadı.
  • cal suna bi duduk  (10.09.15 03:16:35)