ogrenim kredimi odemeyecegim, ailemi haczederler mi?

ailemle ikamet etmekteyim.

borc yükümlülüğünün kisisel olmasindan hareketle, eger bir haciz emri cikarsa,bu ailemi baglamaz diye dusunuyorum. yamuluyor muyum?

ben iki yıldır ödemiyom hiçbi şey olmuyo ki faiz işliyo

  • bana da mi lolo  (25.08.15 10:01:29)
borç kişiseldir dolayısıyla aileni bağlamaz. en fazla ailenle oturduğun eve gelebilirler, o durumda da evdeki eşyaların senin olmadığını ispatlarsan sorun olmaz zaten.

üzerine mal almasan da ileride maaş falan almaya başladığında maaşından keserler ama.
  • arma aski  (25.08.15 10:06:24 ~ 10:06:38)
ben 3 ay biriktirip biriktirip elime para geçtikçe ödüyorum, taksitlerim az ama 50 şer tl. o yüzden 200 tl filan birikiyor, böyle düşük düşük biriktirirsen 200 tl ye filan haciz gelmez zaten :D

arada bir öde sonra sarkıt.
  • pofudus  (25.08.15 10:08:31)
haciz diye bir şey kalmadı. ayrıca borç senin borcun. ailenle ilgisi yok.

  • vahey vahey  (25.08.15 10:14:06)
2004'de kredim bitti ve ödemeye başlamam gerekiyordu. ödemedim, bir defa af cıktı yine ödemedim, ikinci afta ödedim.
paran olunca ödersin birşey olmuyor.

  • benersin  (25.08.15 10:14:55)
ileride biris sahibi olmayacagim, maas hesabim da olmayacak.

tek korkum, benim borcumu, evdeki esyalardan tahsil etme ihtimalleri idi. evdeki esyalarin kisisel olmadigi ispatlaninca problem olmuyor diyorsaniz, sikinti yok. zaten evdeki esyalar buzdolabı camasir makinesi falan. bilgisayar falan yok, kisisel sayilabilecek turden bir esya olarak.

gss icin kisisel gelir hesaplarken, hanenin toplam gelirini hanedeki kisi sayisina bolerek hesaplayan uber zeki devletimiz, belki borc tahsik ederken de aileyi muhatap alabilir idi korkum, yasal olarak borcun kisiselliginden haberdar olsam da.
  • varoluscusanri  (25.08.15 10:17:42)
yalnız benim başka bir vergim borcum cıkmıstı bir ara ve bilmiyordum, ailemin evine tebligat geldi, 5 gün içinde ödenmezse hukuki süreç başlayacaktır diye. yani eğer iş tahsil aşamasına gelirse önce tebligat sonra ödemezsen mahkeme ve ona göre cezai işlem olur. kyk artık vergi dairesinde yapılandırılıyor.

  • pofudus  (25.08.15 10:19:23 ~ 10:20:09)
yok hocam, ödemeyeceğim. bu devlete 5 kurus odersem adam degilim.

egitimin parasiz olmasi gerekmesi edebiyatini falan gectim, sacma sapan, aksini ispatlayamadigim bi hesap hatasindan, borcum fazla miktarda gorunuyor.

ki, anlatmakla bitmez, zamaninda ihtiyacimiz oodugu icin krediye basvurdugumuzda, okula arabasiyla gelenlere burs ciktigini gorurduk.

gss siydi, kyk siydi, hepsine eyvallah deyip odemeye kalksak, iligimizi kurutacaklar.

tekrar diyorum, odeyeni siksinler.
  • varoluscusanri  (25.08.15 10:21:57)
@pofudus, haciz emri versinler, bundan yana bi korkum yok. üzerime kayıtlı ne bir mal var, ne de mevduat hesabi.

evdeki ocaga televizyona falan goz dikmedikleri surece problem yok.
  • varoluscusanri  (25.08.15 10:23:45)
18 yaş altında imza attıysan ailenin de imzasını alıyorlar. o nedenle sen ödeyemediysen, annenlere borç kalır ama aylık 20-30-50 gibi cüzi miktarlar yatırınca bile sıkıntı olmuyor ama kalan paranın faizi işliyor.

  • bıdıbıdı  (25.08.15 10:24:32)
o aşamadan sonra bir şey olmaz evet, emekli adamın bile 2. televizyonu yoksa 1. televizyona ihtiyaç kapsamına girdiği için el koyamıyorlarmış. Senin üstüne zaten bir şey yoksa hiçbir şey olmaz. Ama vergi borcundan dolayı yurtdışına çıkarken vize alamazsın.

  • pofudus  (25.08.15 10:25:28)
o kadar uzun vadeli dusunmedim acikcasi.

  • varoluscusanri  (25.08.15 10:52:37)
zamanında birileri ödüyordu ki sen alabiliyordun, sen de paşa paşa er ya da geç ödeyeceksin ki senden sonra okuyanlar adam gibi nasiplensin. almayaydın o zaman amk ödeyeni siksinlermiş zorla mı imzalattılar. şu da var ki sen ölürsen mevcut borcun ailene devreder, evlenirsen karına, olursa çocuğuna devlet kimsede parasını bırakmaz.

  • bana da mi lolo  (25.08.15 10:58:53)
odeyeni siksinler diye gss icin dedim, hazir deginmisken.

ama kyk yi da odemeyecegim tabii.

havuzu benden once odeyenlerden doldurmak yerine, luks tüketim vergisiyle vs odeseler nasio olur? pirlantadan vergi almaya baslasalar mesela ^^

ayrica tam okumadiniz sanirim, konu sapmasin diye detay vermedim, haksiz bir borclandirma soz konusu.

simdi hukuka basvurun bikbikbik diye falan goygoy yapmayiniz lutfen, ki konu hepten amacindan sapmasin.

ben sorumun cevabini aldim, endiselerimi giderdim.

degerli yorumlarinizi baska mecralara saklayiniz.
  • varoluscusanri  (25.08.15 11:48:37)
heee, olursem de ailem redd i miras yapar borc yine odenmez.

zaten malim mulkum yok.

odenmeyecek iste. devlet ne yapip edip parayi alamayacak.

ohh canima degsin.

edit: imla
  • varoluscusanri  (25.08.15 11:50:24 ~ 11:50:48)
devlet yandaşların trilyonluk borclarını silerken iyi,
bir öğrenci krediyi ödemek istemiyorum deyince auuuuv

  • titiraprap  (25.08.15 12:07:54 ~ 12:14:59)
@pofudus vergi borcu ile vize arasında hiç bir bağıntı yok, vergi borcum var ve üç ayda bir yurtdışına çıkıyorum.

  • benersin  (25.08.15 13:10:59)
redd i miras yaparim demedim, o kadar uzun boylu düşünmedim dedim. senaryonuzda haklisiniz zira.

ailemle yaşıyorum.
  • varoluscusanri  (26.08.15 02:17:58)