itü proficiency

master için başvuru şartında ingilizce şartı yoktu ama ders almak için şart olacak. proficiency eylül de mi olur? çalışacak kaynak var mı? cıkmıs sorular gibi.

ielts 6 almak daha mı kolay?

prof. sınavı çok kolay bir sınavdı en son bıraktığımda. itü yabancı diller yüksek okuluna git, oradaki hocalarla görüş, hem seni yönlendirsinler, hem de eski çıkmış soruları kitapçık halinde bastırıp satıyor itü, ondan alırsın -yani ben girdiğim zaman sınava öyleydi en azından, ama 5 sene oluyor- itü yabancı diller yüksek okulunun sayfasına da girip bakabilirsin bu arada. ben sınava girdiğimde sadece kelime bilgisi -çoktan seçmeli sınav gibi, parçada uygun yere koyuyorsun- okuduğunu anlama ve writing sınavı vardı -writing için birkaç essay yaz ve yabancı diller okulunun hocalarına göster, yanlışlarını/eksiklerini gör muhakkak- bu sene arkadaşım girdi, bunlara bir de dinleme sınavı eklenmiş, ama zorlanacağını sanmıyorumş. speaking kısmı yok zaten. ha tabi ielts almak daha iyidir başka yerlere de başvururken de, bence hem pahalı hem de şu aşamada gerek yok. proficiency sınavının tarihleri sis.edu.tr'da ya da yabancı diller yüksek okulunun sayfasında olur genelde. ya da hangi enstitüye giriyorsan, onun sayfasında da olabilir. ben sınava haziranda girmiştim ama, temmuz ve eylülde de oluyordu sanırım da bi dakka biz ağustostayız neyse sen eylül için başvurursun artık. öğrenci işlerini de arayıp öğrenebilirsin çoğu şeyi, yardımcı oluyorlar ya da yönlendiriyorlar. sabah 8.30-9 gibi ara mesela derim ben.

  • pasp  (21.08.15 00:56:48)
zamanında ki 5 sene falan oluyor ben de girdim bu sınava. O zaman yabancı diller okulunda satılan mavi bir kitap vardı. 3 hafta sıkı bir şekilde ona çalışmıştım ve yeterli de olmuştu.

  • astronom olmak isteyen makina muhendisi  (21.08.15 01:02:22)