Emanet oy sayısı

Arkadaşlar abimle bu konuyu tartıştık. O emanet oyların yüzde 6 7 civarında olduğunu( chp seçmeninden gelen) ben ise yüzde 2 civarında olduğunu söylüyorum. Oyların çoğunun ise akp den hdp ye geçtiğini düşünüyorum. O ise kürt seçmeninin oyunun yüzde 8 i geçwmeyeceğini söylüyor. Sizce chp den gelen emanet oy ne kadar yüzde olarak?

bu zaten ispatlanmış bir şey. bi sürü araştırma ve anket sonucu yayınlandı seçim sonrasında. en fazla 2.5 puan olabiliyor emanet oylar.

edit:

ispatlanmış bir şey yok diyen arkadaşların cevaplarına istinaden, bir önceki seçimde akp'ye giden doğu oylarını alıp hdp'ye aktarıp, akabinde de bu seçimde ilk kez oy kullanmışları ekleyince, ortaya çıkan sonuç adeta ispat oluyor. yoksa gidip kapı kapı gezip her bir seçmene sorulmadı elbette. kavram tartışmasına giriyorsak; tırnak içinde "ispat" diyelim, herkes rahat etsin o halde.
  • cevap botu  (18.08.15 23:47:57 ~ 19.08.15 00:02:13)
yüzde 1-2 diye hatırlıyorum ben de sonradan açıklanan

  • freebird5406_2  (18.08.15 23:48:51)
Yuzde 1.5 civari oldugunu iddia eden yari-bilimsel (okuyunuz: bilimsel olmayan) bir arastirmayla karsilasmis olmakla birlikte ben yuzde 3 civari oldugunu dusunuyorum. Ispatlanmis bir sey yok.

  • f_d  (18.08.15 23:53:39 ~ 23:54:46)
max 3% diyebiliriz, daha çok akp'den geçme olma oldu doğu bölgesinde ve bazı illerde. Yani emanet oylar olmadan barajı geçebilecek güçleri var neredeyse.

  • atom karincanin torunu  (18.08.15 23:53:51)
chp demissin ama mhp ye 1 emanet bendendi, elimi seveyim.

(bkz: 400 vekil verin ve bu iş huzur içinde çözülsün)
  • içimdeki piç  (19.08.15 00:18:10 ~ 00:18:48)
+ 1 cevap botu adli kullanici

  • Traveller  (19.08.15 04:45:37)