İtalya'da oturma izni yenileme sorunsalı

Şimdi benim üniversite eğitimi amaçlı aldığım bir oturma iznim var, 23 Ekim'de süresi bitecek, dolayısıyla yenilemem gerekiyor. Yenileme prosedürüne baktım da biraz, kafama takılan bir şeyler var.

Bu yenileme işlemlerini (postaneye gitme, karakoldan randevu alma filan) oturma izinin bittiği tarihten 60 gün önce yapmam mı gerekiyor? Yani 23 Ekim'de bittiğine göre 23 Ağustos'tan itibaren mi bu işlemleri yapmam gerekecek?

Bir diğeri de şu, bazı yerlerde yenileme başvurusu için verilmesi gereken evraklar arasında okuldaki sınavlardan en az bir tanesini geçtiğimize dair bir belge mi ne isteniyormuş. Ama bazı yerlerde bunun gerektiği yazıyor, bazı yerlerde yazmıyor. İşin kötü tarafı, ben bu sene girdiğim sınavları geçemedim, bu problem yaratacak yani büyük ihtimalle. Ama kesin olarak istenen bir belge mi bu, onu anlamadım hala işte.

Geldik asıl konuya: Benim bu sene okulu dondurma ihtimalim de var. Bu durumda oturma iznini yenilemesem de olur mu? Ya da yenileme işlerinde bir sıkıntı çıkar mı? Yenilemeye daha sıcak bakıyorum, çünkü öbür türlü yine vizeyle filan uğraşmak gerekecek. Ama tam olarak ne yapsam bilemiyorum.

Bu konular hakkında bilgili olan arkadaşlardan yardım bekliyorum, şimdiden çok teşekkür ederim. :)

Bitmesine 60 gün kala tekrar başvuru yapabilirsin, öncesi olmaz, sonrası olur. 23 ağustos-23 ekim arasında başvuru yapmalısın. Sana bir adet ricevuta verecekler başvuru yaptığına dair, mevcut oturumunun süresi bitse de bu ricevuta oturum izni yerine geçiyor yenisini alana kadar (ancak sadece italya içi, diğer schengen ülkelerine gidemezsin)

Evraklar içinde okulun transcriptini götürüyorsun. Kural olarak o sene içinde en az bir ders geçmek gerekli. Sallamayabilirler bu durumu, biraz şans ama riskli, alamamanız mümkün.

Oturum iznini yenilemezsen schengen'de çıkmak zorunda kalırsın. Tekrar girmek için yine öğrenci vizesi alman gerekir ki konsolosluk sorar niye oturumunu yenilemedin diye.
  • neyehbe  (18.08.15 23:13:11)