nişanlanma

er kişiyim. 6 yıllık bir ilişkim var. bir kaç yıldır evlenmeye karar vermiştik. annesi inanılmaz yardımcı oluyor bize. bu konuda çok şanslıyım.

kızın okulu önümüzdeki yıl bitiyor. son yılı yani. bizim kafamızda kurban bayramında söz, şubat veya nisan'da nişan, haziran, temmuz gibi nikah vardı.

peder ile görüşmüyoruz. onun yerine dayım memleketten gelecek. bugün kız ile annesi konuşup söze falan gerek yok, direk nişan yapalım demişler.

benden bir beklentileri de yok. maddi olarak durumları çok iyi. benim o kadar iyi değil. neyse detay bunlar.

şimdi babasının tayakadın tarafında bir bahçesi var. orada bu pazar günü akrabalarına mangal yapacakmış. dayılar, amcalar, yengeler, teyzeler falan. bunlar demiş ki (annesi ile kız arkadaşım) sizin nişanı bu pazar yapalım. benden beklentileri; dayımın eşiyle ve çocuklarıyla beraber memleketten gelmesi, kıza bir nişan yüzüğü almam, lokum veya çikolata ve çiçek ile bahçeye iştirak etmem. babası ile akşam konuşacaklarmış.

kız arkadaşımı çok seviyorum. kesin olarak evlenmeye karar verdik. hemen hemen her şeyimiz hazır. yalnızca böyle pat diye bir şey söyledi. beni sınadıklarını düşündüm ama öyle olmadığını biraz önce fark ettim (annesi ile de konuştum.)

siz olsanız ne yaparsınız?

giderdim. açıkçası sıkıntı ne, neden böyle bir şey sorma çyı düşündün onu da anlamadım

  • efrasiyab87  (18.08.15 14:30:35)
bu pazara bir kaç gün kaldığı için belki de strese girdim. bilmiyorum.

  • zam sampiyonu domates  (18.08.15 14:32:51)
ben sorunun ne olduğunu anlamadım. biz de istemede yüzük takmıştık.

  • shubulubapshubaptishaluva  (18.08.15 14:35:40)
yani nişanı yaklaşık 8 ay yakına çekmeleri ve dan diye bu pazar yapalım demeleri seni korkuttu biraz.

önünde bi engel yok. sadece kendini nişana hazırla sürecin 10 kat daha fazla olacak :))

o da olsun artık. bak seviyosun, zaten para derdin yok... stres yapma, boşver. akrabalarını haberdar et gerekli edevatları al :) tamamdır.

tebrikler şimdiden.
  • kupigometa  (18.08.15 14:38:52)
Güzel bir aileye gidiyorsun, hayırlı uğurlu olsun kardeşim.

  • medre  (18.08.15 14:40:21)
bence sevinmelisin, nişanı bu kadar kolaya getiriyorlar, saçma sapan taleplerde bulunmuyorlar diye.
Ablamın nişanı da isteme ile aynı gün olmuştu. hem isteme hem nişan yaptık evde.
sınanacak bir durum yok, bir sorun görünmüyor yani.
  • innerbliss  (18.08.15 14:42:06)
kaçırma kardeşim. ailesi anladığım kadarıyla iyi. bir soru işareti yoksa aklında mutlaka git derim.

  • andy kaufman  (18.08.15 14:42:11)
Memleketten gelecek akrabalarda bir sıkıntı yaratmayacaksa, aradan çıkar gitsin. 8 aylık bi nişanlılık da çok uzun bir süre değil. Söze möze gerek yok zaten gerçekten. Madem her şeyiniz hazır, ailelerin size "el uzatma" süresini de uzatmış olursunuz; kara geçersiniz.

  • pandispanya  (18.08.15 14:42:31)
6 yildir berabersiniz artik soz yapmak cok sacma olurdu, aile islemi hizlandirmak istemis hakli olarak.
daha onumde zaman var diye dusundugunuz icin biraz korktunuz sanirim ama abuk subuk adetlerle ugrasmayacaksiniz, bu da buyuk bir rahatlik.
kizi seviyorsaniz atlayin gidin, tedirginlik ortadan kalkar aile ile tanisinca.
  • chaotic good  (18.08.15 14:46:03 ~ 15:19:35)
Madem hali hazırda evlilik kesin, ayrıntılarla işi bulandırmaya gerek yok, o ayrıntılar boş yere zaman ve para israfı zaten. Tadını çıkarın güzel günler bunlar, hayırlı uğurlu olsun.

  • elikası  (18.08.15 14:51:26)
öper başıma koyarım. lan daha ne istiyosun allahtan belanı mı istiyorsun güzel kardeşim ;_;

  • shotgunwoman  (18.08.15 14:53:32)
Şöyle düşün: Söz adında gereksiz bir organizasyon olacaktı, onu aradan çıkardık ve söz yerine direk nişan yapılmış oluyor. Kurban bayramından şimdiye çekilmiş oldu sadece. Ailenin gelebilmesi problem olmayacaksa kendi başına sorun aramaya çalışma. Hem şimdi "çok mu acele ediyoruz?" dersen yanlış anlaşılabilir, işleri bok etme.

  • long live rock n roll  (18.08.15 15:00:40)
güzel ve cesaret verici mesajlarınız için çok teşekkür ederim.

babası ile bir kaç ay önce tanıştık. baya zor beğenen bir adammış. aldığım bilgiler böyle idi. ama beni sevmiş.

dayımı aradım ama ulaşamadım. 1 ay kadar önce kurban bayramında söz yapacağız dediğimizde dayım; "çocukları getiremem. tek gelebilirim" demişti. annemle geçen hafta ufak bir tartışma olmuş. detay vermeyeyim şuan.

şimdi dayımın yamuk yapma ihtimali var gibi. bu durumda beni, kız arkadaşımı ve annemi çok seven bir komşumuz ve eşi var. baya iyiyiz, hatta akrabadan bile daha iyi.

annem "canını sıkma. söyleriz, ... abinler gelir. yaparız nişanı" dedi.

ama çok fena canım sıkıldı. 1 tane dayım var birde. ayıp...
  • zam sampiyonu domates  (18.08.15 15:32:15)
Yapalım mı dediyse eyvallah da yapalım dediyse sıkıntı büyük.

  • ehti  (18.08.15 15:38:32)
Ya anladığım kadarıyla bu aile pamuk gibi bir aile, çok özür dileyerek dayının durumunu iletirsen sorun olmaz gibi. Sıkma canını yahu, her şey imkanla mümkün, gelemiyorsa gelmesin ne yapalım.

Sen al abinini, anneni git. Hayırlı olsun, mutluluğunuz daim olsun.
  • teoridefeminist pratiktegeysa  (18.08.15 15:40:40)
@ehti; "bu pazar günü nişan yapalım mı? (kocaman gülücükler eşliğinde)" :) :)

  • zam sampiyonu domates  (18.08.15 15:42:08)
ha söz ha nişan ne fark eder. sadece yüzük farklı parmaklara takılıyor sanırım.

  • daha cok beklicez mi abi  (18.08.15 15:42:21)
Gereksiz işkilleniyorsun. Git yap nişanı.

  • sen git ben geliyorum  (18.08.15 15:43:48)
ne güzel işte. kız arkadaşın da öyle büyük organizasyonlar isteyen biri değil herhalde bundan iyisi şamda kayısı (sanırım böyleydi bu söz)
aile arasında samimi bir tören olacak. dert etme. sadece biraz hazırlıksız yakalanmışsın :)

bu gibi olaylarda illa aileden birilerinin olması mecburiyeti görmüyorum ben. önemli olan sizi seven ve sizin de sevdiğiniz insanların olması.
şimdiden hayırlı olsun :)
  • 65 derece  (18.08.15 16:17:48)
yanında olan senindir boşver dayıyı. gelen gelir, kimseyle geçmişini baz alarak ilişki kurma bence.
insanlara yaptıklarından dolayı tavır da alınmamalı, görünce de sevgi selinde boğulunmamalı.

  • kupigometa  (18.08.15 16:25:40)
kurbana kadar fazla stresten kurtulmuş oldunuz işte. nasılsa nişanlanacaksanız bi an önce yapın rahatlayın en güzeli. bence çok iyi niyetli bir teklif hiç kötü düşünmeye gerek yok. şimdiden tebrik ederim bu arada.

  • hayir bu koyden olsam nolcak  (18.08.15 17:31:21)
müdürüm şu an düşüneceğin tek şey mangalda nasıl et pişireceğin olsun. tabiki gidin.

  • galahad  (18.08.15 17:38:04)
bu arada müdür bu mutlu gününde istersen ver yetkiyi, gidip dayına dalalım bir sözlük adam. kafa göz bırakmayız yeminle.

  • galahad  (18.08.15 17:39:21)
arkadaşlar dayı bey gelmiyor. onun ben amına koyim. ayıp lan. akraba sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor bizde. kırk yılın başı bir işimiz düştü, ondada yan çizdi. şerefsiz.

çok pis morelim bozuldu. yok böyle bir şey yahu........
  • zam sampiyonu domates  (18.08.15 20:15:41)
boş ver ya gelmezse gelmesin. annenle o yakın komşunuzla gidersin. hiç moral bozmaya değmez. mutlu ol tadını çıkar.

  • hayir bu koyden olsam nolcak  (18.08.15 20:48:37)
hatun babasıyla konuşmuş. pazar günü nişan var gibi. ne hissedeceğimi bilmiyorum :S

  • zam sampiyonu domates  (18.08.15 22:15:19)
yahu siz nisanlanmak/evlenmek istemiyor musunuz benim kafam karisti.
6 yildir berabersiniz, belli ki bir duzeniniz var, mutluluk + hafif bir tedirginlik harici ne hissedebilirsiniz ki?

  • chaotic good  (18.08.15 22:18:47)
30 yıldır istanbulda yaşıyorum,girmedğim, gitmediğim yer kalmadı sanıyordum,tayakadını ilk defa duydum.,hayırlı uğurlu olsun çok hoş ve güzel olacağını düşünüyorum.Nişanı gözünde büyütme o kadar,insan aynı eve girene kadar böyle şeyler teferruat.

  • essoist  (18.08.15 22:26:41)
@chaotic good; salı günü konuşup pazar günü nişan yapmak nedir arkadaş? bir şey de diyemiyorum. daha yüzük alınacak. bir ton hazırlık falan olması gerekmiyor mu? derdim evlenmeyi istememek değil. kısa sürede bir şeyler oluyor. ben kontrol manyağı bir adamım. her anım planlı. evdeki musluk damlatıyorsa bile onun ne zaman tamir edileceğini planlarım. şuan hiç bir şeyi kontrol edemiyorum ve bu durum beni çok geriyor. çünkü her şey kendi kendine oluyor.

  • zam sampiyonu domates  (18.08.15 22:27:40 ~ 22:30:57)
tamam da kizin ailesi sen once soz sonra nisan deyince killanmis olabilir.
6 yildir yeter kizi beklettigi demistir.
panik olacak bir durum yok bunda, dedigim gibi ailenin sabirsizligindan kaynaklanmistir.
  • chaotic good  (18.08.15 22:30:53)
ya aslında koy götüne rahvan gitsin demek gerek de işte öylesine çok seviyorum ki onu, her şey dört dörtlük olsun istiyorum.

  • zam sampiyonu domates  (18.08.15 22:31:41)
Cok buyuk bir hazirliga da gerek yok aslinda. yuzuk, cikolata, cicek bir gunluk isler. Tabii biraz kontrolden cikmis ama en rahati bu sekilde olacak, birdenbire gecip gidecek bir suru gereksiz ayrinti.

  • aychovsky  (18.08.15 22:33:40)