PC Fanı açılışta ses duvarını aşıyor

Yepyeni aldığım bilgisayarımı açtığımda, 2-3 dakika kadar aşırı bir gürültü yapıyor. Fanlardan biri sanırım ama emin değilim. Öyle böyle değil inletiyor resmen. 2-3 dakika sonra kesiliyor. Ve bunu %70 gibi bi oranda yapıyor, yani her açılışta olmuyor.
İşin garibi, 7 yıllık eski bilgisayarım da son zamanlarında aynı gürültüyü aynı şekilde yapıyordu. Ama bu bilgisayar daha yeni, 2 hafta felan oldu alalı. Açmaya korkuyorum komşular uyanacak diye.

Google'da baktım ama birebir aynı sorunu bulamadım. Var mıdır direkt nedenini ve çözümünü bilen?

benim eski kasada ekran kartı fanı çok gürültü yapıyordu. bir süre sonra bozuldu zaten fan. çalışırken çok zorlamadan elinizi değdirin, ses değişiyor mu ona bakın isterseniz.

  • sanal uyku  (25.09.09 13:40:10)
Kirlenince oluyor genelde o ses. Ama 2 haftalık olması kuşku uyandırıcı.

  • ercu  (25.09.09 23:24:27)
önce sorunun ne olduğuna emin ol,
elinle tut fanları tek tek, çalışmasını önle, hangisini durdurduğunda ses kesiliyor bak bakalım.

sonra önce bios'daki ısı değerlerini bir not al, sonra speed fan kurup ısı değerlerine ve fanların dönme hızlarına bak. bunların sonucuna göre ne sorun var ortaya çıkar.

ayrıca nedir elindeki sistem onu da yazarsan iyi olur ısı değerleriyle birlikte.
  • rygard  (27.09.09 01:16:19)