Ingilizce ile ayni gramer yapisina sahip dil?

Var mi? Sarkilardan anladigim kadariyla almanca cok benziyor gibi. Birebir ayni olan veya en cok benzeyen dil hangisi?

Aynı dil ailesinden gelenler birbirlerine benzer. Dolayısıyla dediğiniz gibi Almanca benzer bir dil.

www.sssscomic.com
  • elitist  (13.08.15 23:01:12)
türkçe nerde bu ağaçta? baktım ama göremedim

  • we miss freddie mercury  (13.08.15 23:17:40)
Hint avrupa dilleri birbirine benzer

Rusça hintçe farsça da benzer yunanca arnavutça da.

Birebir aynı diye bie şey yoktur

En çok benzeyeni arıyorsan hollandaca almanca danca. Frizce diye küçük bir dil var o da benziyor.
  • mistreated  (13.08.15 23:22:00)
Bizimki yok çünkü bizim aile altay dil ailesi.

  • mistreated  (13.08.15 23:22:43)
İngilizce germenik bir dil, dolayısıyla almanca ile aynı kökten geliyor. Aynı dil ailesi içinde isveçce, norveçce, danca gibi iskandinav dilleri de mevcut.

Ama İngilizce gramer olarak epey törpüleniş ve basitleşmiş diğerlerine göre. Artikel yok ("the" var sadece), dativ, akusativ durumları yok. Çoğul eki "s" var, fiil çekimleri neredeyse yok gibi (I go, you go, we go :)) Mesela 19. yy ingilizcesinde "you have" yerine "thou hast" kullanılıyordu. Günümüz Almancasında ise "du hast" diyorsun. Tarihsel olarak İngilizce aslında Almanca'dan türeyen bir dil diyebiliriz.
  • neyehbe  (13.08.15 23:26:45)
@we miss freddie mercury Koymamışlar :(

  • elitist  (13.08.15 23:34:32)
Hint - Avrupa > Germanic > Ingilizce

Hint - Avrupa > Iran > Kurtce

Altay > Turkic > Turkce

Altay > Mogolca

Altay > Korece

Uralic > Fince

Ingilizceye en yakin diller Germanic dil ailesinde yani Kuzey Avrupa dillerinin bir bolumu. Flemenkce, Norvecce, Almanca, Isvecce, Izlandaca ornek olarak Ingilizceye en yakin diller arasinda.
  • Traveller  (13.08.15 23:51:10)