Bu iki iş arasından hangisini tercih edersiniz. ?

İki iş de masa başı işi. Diğer imkanların falan aynı olduğunu düşünün.

Ayda 4000 TL maaş, senede 2 hafta yıllık izin. Tatilde çalışmak yok
Ayda 10000 TL maaş. Yalnız bunda tatiller düzensiz. 1-2 sene hiç yıllık izne çıkamayabilirsiniz. Ramazan, kurban bayramlarında mail temposu devam ediyor, gün içinde cevap vermeniz gerekiyor. Yıllık izinde de her gün maillerinize bakmanız ve cevaplamanız gerekiyor.

Hangisini seçersiniz ?

  • optum kib bye  (13.08.15 10:33:37)
2, ama sonsuza kadar yapmam yani 2-3 sene calisir cikarim.

  • hophophoba  (13.08.15 10:35:48)
2. Genclik enerjim varken is icin kullanirim. Para biriktiririm.

  • rayde  (13.08.15 10:36:57)
2'yi şu an yapıyorum. 10 bin mi veriyorlarmış benim işe?

2'yi seç. çok eğleniyoruz. paranın birazını da bana yolla ama.
  • ufukcel  (13.08.15 10:41:58)
2 haliyle.

  • arnold schwarzeneger  (13.08.15 10:46:27)
ikinci işin koşulları önemli. hiç haftasonu olmayan, bayram tatillerini bile bölük pörçük yapan, gecelere kadar çalışan ama parası çok iyi olan böyle işler var. genelde finans sektörü. ancak benim yakından gördüğüm kadarıyla çoğu kişi 6 ay filan anca dayanıyor sonra basıyor istifayı. kolay değil, çok mutsuz oluyor insan. işe başlarkenki yaparım, gencim motivasyonunu anında bitirirler adamın onu söylim.

  • eindaclub  (13.08.15 10:47:10)
Dayanabildiğim kadar 2yi. Bıktığım anda 1e benzer bir iş aramaya başlarım.

  • saygilarefendim  (13.08.15 11:02:16)
harcamaya vakit olmadıktan sonra o kadar parayı ne yapacaksın

  • zugas  (13.08.15 11:15:29)
2 tabi ki. çoğumuz tatillerde mail cevaplıyoruz, bu ekstrem birşey değil dostum.

  • hushhush  (13.08.15 11:16:39)
bence 1.
şu an 1'deki gibi bir işte çalışıyorum. her sene en az bir kere yurtdışı tatili yapıyorum. izin günlerimde, tatillerde mutlaka bir yerlere kaçıyorum. hobilerim var, onlarla uğraşıyorum. deşarj oluyorum, kafam rahat.
para her şey değil, bu gençlik yıllarınız bir daha gelmeyecek. evet diğer türlü bankada daha fazla paranız olacak ama bir 10 yıl sonra geriye dönüp baktığınızda en güzel yıllarımı non-stop çalışarak geçirmişim diyeceksiniz.
karar sizin.
  • peggy  (13.08.15 11:18:30)
Kesinlikle 2.

2'deki iş imkanını bulsa hemen zıplar 1 diyenlerin hepsi (çoğu demiyorum, hepsi!)
  • animalman  (13.08.15 12:02:19)
2'yi yap, 1 sene mi 6 ay mı neyse yap. zaten harcayacak vaktin olmayacak gibi. sonra dayanamaya yazarsan 1 çıkar gibi bi işe girersin.

  • yuto  (13.08.15 12:56:00)
2 numaradakine yakın bir iş yapıyorum ve kazancım 1 numaradakinden bile az amk.

2 numaraya yarı fiyatına fitim.
  • kibritsuyu  (13.08.15 12:56:01)
2.

  • eloharp  (13.08.15 12:57:38)
@animalman, bulmadığımı nereden biliyorsun?
şu anki kazancımın iki buçuk katını kazanabileceğim bir iş buldum, kabul edildim ancak şartları ağır, tatili belli değil, bayramlarda da çalışıyor diye gitmedim.
bazıları paraya o kadar tapıyor ki aksi gibi bir durum olabileceğini kabul etmek bile istemiyorlar:)
  • peggy  (13.08.15 13:00:18)
Dayanabildiğim yere kadar 2, devamında da 1'e benzer bir iş.

  • gokyuzu gibi  (13.08.15 13:18:20)
2. En azından birkaç yıllığına.

  • mutlusismankedi2015  (13.08.15 13:23:41)
2'de çalışırım. Haftasonları yaparım tatilimi. Tatillerde mail cevaplamakta bir şey yok açıkçası, söz ve yetki sahibi olduğun her pozisyon için geçerli bir durum o. Kendi işini yapan adam da aynısını yaşıyor.

2'nin maaşı 1'in maaşı x 2 + 2000; 2 hafta yıllık izin olmayabilir/tatillerde mail trafiği yok diye 1'i seçmek için "salak" olmak lazım. 2'deki yıllık izni de kullan(a)masanız bile sonraki seneye birikiyor.

Edit: Yanlış anlaşılmaya yol açtığını fark ettiğim kısımları düzelttim. Teşekkürler @peggy.
  • whimsical  (13.08.15 13:29:03 ~ 13:42:15)
@whimsical adam 1-2 sene yıllık izne çıkamayabilirsiniz yazmış. yanlış okudun sanırım.

edit: ok ben de tam anlamamışım. o zaman işveren ile görüşüp kullanmadığın yıllık izinlerinin yanmayacağına dair garanti al derim. yoksa, "sen 2 sene izin kullanmadın, hadi bu sene 45 gün kullan" falan diyecek kadar rahat bir firma gibi gelmedi bana. kanuna göre her şey ok ama pratikte deli gibi hak yeniyor. yoğunluktan öğle iznine dahi çıkamayan, ofiste sandviç ile idare eden insanlar tanıyorum.
  • peggy  (13.08.15 13:33:05 ~ 13:49:24)
Doğru okudum. Adamın hakkı yok değil, var. İş Kanunu'nda var o hak, işverenin bir lütfu değil yıllık izin; ama kullandırmayacaklar/çıkamayacak 1-2 sene (o da belki), o zaman o izin yanmayacak sonraki seneye aktarılacak. Açıklayabilmişimdir umarım.

Bir de önceki cevapta yanlış anlaşılan kısımları düzelttim.
  • whimsical  (13.08.15 13:37:09 ~ 13:43:35)
para gençken kazanılır.Hiç şüphesiz 2.

Bir de şuna inanıyorum iş yaşamında çok çalışanlar genelde sistemsiz olup da verimli çalışmayanlar, hantal çalışanlar oluyor hep.

Çok para alıp sisteminizi oturtabilirsiniz
  • turkuaz  (13.08.15 14:39:03)