istanbul hakkında çok basit sorular

istanbulu sadece gezip görmelik tanıyan biri olarak sorularım var.

1. istanbula merkeze uzak olup da yaşanabilecek durumda olan ilçeler neler? insanları belli bir düzeyde, çok olaylı olmayan, sakin, kiraları absürd olmayan, toplu taşıma sıkıntısı çok fazla olmayan bir semt?

a. bu semtin kiraları ortalama ne civarda?

b. bu semtin merkeze uzaklığı toplu taşımayla ne kadar süre alır? (merkez olarak beyazıt'ı alalım)

2. merkezde olup da kira sorunu çok fazla yaşamayacağım, madde1'deki standartlarda bir ilçe var mı?

## ilk cevap üzerine; tek yaşayacağım ya da en fazla iki kişi olacağız. 1+1 de kabulum evin büyük olması şartım yok.

1. beylikdüzü. son seçimlerde akp'den chp'ye geçti, merkez mahalleleri (cumhuriyet, büyükşehir ve barış) yüksek oranda chp'lidir. insanlar birbirine karışmaz, hayvan gezdiren çoktur. konut ağırlıklı bir ilçe olduğu için sakindir, parkları, yeşil alanları, korulukları vs. var.

a. 1000-1300 tl civarı ortalama 3+1 kiraları.

b. 24 saat metrobüs var. otobüs taksim ve bakırköy'e mevcut. metrobüs ile mecidiyeköy 60-70 dk filan sürüyor. beyazıt için ise metrobüs+tramvay yine 70 dk bulur.

2. merkezde ucuz, temiz, büyük daire olan ilçe yok. ya kiralar çok yüksek, ya evler çok eski ya da muhit berbat.
  • neyehbe  (11.08.15 23:12:02)
1300 gözden çıkardıktan sonra fatihte ev bulursun. Beyazıta yürüme mesafesi. Halk muhafazakardır ama pek kimse kimseye karışmaz.

Senin ev arayacağın yerler çapa tarafı tramvay güzergahı.

edit: beylikdüzü, büyükçekmece falan olacak yerler değil. hergün 3-4 saatin yolda geçer. beyazıta gideceksen öğrencisin muhtemelen, gitmezsin okula.
  • skayas  (11.08.15 23:17:39 ~ 23:21:57)
avrupa yakasında, beylikdüzü ve sonrası uygundur. büyükçekmece + mimaroba gibi. büyükçekmece biraz daha sorunlu olabilir diğerlerine göre. Ancak beylikdüzü metrobüs güzergahında. Daha ileriye gidilmesi halinde, +1 minibüs aktarması yapmak lazım 15-20 dk ek süre, 2TL ek ücret demek oluyor. Kiralarda mesafeye göre daha orantılıdır. 1+1 için yeni ya da yeniye yakın daireler 500-800 arası değişiyor.

  • tum haklari saklidir  (11.08.15 23:19:26)
Beyaz yakalı çokluğuna bakarsak sanırım Halkalı. Beylikdüzüne nazaran daha yakın. Kira/performans indexi de o kadar kötü sayılmazdı. Tabi bu dediklerime baya oldu. Şimdi ne durumda çok bilmiyorum. Fikir olması açısından söyledim.

  • gkn  (11.08.15 23:25:51)
neyehbe'ye katiliyorum tamamen, sadece ekleme yapacagim.

E5'ten Tek'rdag yonune giderken yolun sol tarafi Beylikduzu, sag tarafi Esenyurt'tur. Bu da zamaninda oy alimi icin yapilmis bir sey. Evler ayni ev, cogu birlikte yapilmisti zaten. Mahalledeki insan profili de ayni. Beylikduzu Belediyesi'ne yuruyerek 5 dakika olan evim Esenyurt'a gecmis oldu durduk yerde. Esenyurt merkezi yukaridaki yasanacak semt tanimindan uzak ama Beylikduzu'nun bu evleri Esenyurt'a aktarilinca o donemde birdenbire fiyatlar cok dustu. Hala da yolun iki tarafinda denge yok. Oturdugum apartmanda 3+1'in kirasi 900 TL civari. Bu yuzden Beylikduzu icin neheybe'nin dedigi mahalleler disinda yolun karsisindaki Mevlana Mahallesi'ne de bakabilirsiniz.
  • aychovsky  (11.08.15 23:26:25)
Ilk sorunun cevabi net, Beylikduzu. Kiralari su an icin bilmiyorum, internetten goz gezdirin.

MMerkeze ne kadar surer derseniz, merkez cok. Sisli civarlarina 1 saat gibi surer metrobus ile mesela. Beyazid deyince biraz uzar aktarma vs.

Fakat su siaral kiralar anlamsiz yuksek. Merkezde de merkeze uzak yerlerde de. Yuzune baklilmayan evlerin bile kiralari aldi basini gitti. Kotu bir zamana denk geliyorsunuz en yazik ki.

Edit: Halkali'da oturursaniz arabaniz da olmali.
  • stavro  (11.08.15 23:26:33 ~ 23:27:30)
Düzgün bir ev, düzgün bir semt ( belasız,yobazsız, sakin) için 1000 + yı gözden çıkarmalısın. Kötü semtlerde bile 1+1 ler 850 civarı. Ama evin durumuna göre Değişiyor kiralar.

Merkez denilen yerler kadıköy,Beşiktaş, Üsküdar, Şişli gibi ilçeler. Buralarda yeni evlerin kirası 1500 ortalama. Ama ev alt katsa, doğalgaz yoksa daha uygun fiyata tutabilirsin.

Beylikdüzü, Büyükçekmece falan denilmiş ancak oralar istanbuldan ziyade Tekirdağ. O taraflarda çalışan insanlar için uygun diğer türlü metrobüs çilesine lanet edersin. Sabahları sıkıntı özellikle
  • empedokles  (11.08.15 23:39:11)
avcılar beylikdüzü'nden bahsettiğin lokasyona 15-20 dk daha yakın mesafededir. ilçede denizköşkler mahallesi ve bu mahallenin belirli bir bölgesi bahsettiğin düzeyde yaşanabilecek bir yerdir. evler deprem öncesi ve sonrası olarak ikiye ayrılır. kiralar da buna göre 200 tl oranında değişir. deprem öncesi evler de aşırı güvensiz evler değildir. istanbul'da güvenli diye tabir edilen bölgeler ve apartman/rezidanslara ne kadar güvenebilirsen -jeofizik mühendisi olmadığını ve bina temellerinden anlamadığını varsayıyorum- burada da deprem güvenliği açısında az çok o kadar güvendesin, burası türkiye. avcıları istanbullular bilmez istanbula dışardan gelmiş şişli bakırköyün ötesine geçmemişler hiç bilmez. objektif bir insan olduğunu varsayarak gidip kendin keşfetmeni tavsiye ederim. kira ortalaması 700-800'den 1500'e kadar gider. 900-1000 tl'den sonra 270 derece deniz manzaralı bir evde oturabilirsin.

5 sene kadıköy'ün göbeğinde oturdum zevkle oturdum. 3 yıldır avcılarda oturuyorum, bu hafta deniz manzaralı güzel bir eve geçtim. ev 3+1. evden çıkan arkadaşımdı ev sahibini tanıyordu 900 tl'ye verdi evi. 1000-1200 arası gidebilecek bir ev. bilgin olsun diye yazıyorum son paragrafı. yukarda bahsettiğim gibi ev 270 derece deniz manzaralı. evdeki keyfi anlatamam. arkadaşlarım evi taşırken yardıma geldiler. eve girdiklerinde ciddi anlamda çok şaşırdılar. sorun olursa özelden yaz yardımcı olurum.
  • il padrino  (12.08.15 01:18:37 ~ 01:23:33)
hiç kimseye katılmayarak üsküdar diyorum.
beyazıta her gün gidip gelmek için harika bir rota. vapur ve marmaray seçeneği var keyfine göre.
1+1 ev bulmak kolay.
gezersen ucuza bulursun. ben kadıköyden üsküdara geçen hafta taşındım. marmaray ve iskeleye 3 dakika mesafedeyim.
selami ali mahallesi hariç üsküdarın her yeri uygundur. mahallesine göre muhafazakarlık oranı değişiyor. denize yakın olmakta fayda var.

merkez olarak beyazıtı alıp, istanbul üniversitesinde okuduğunu varsayarak beylikdüzü, avcılar, büyük çekmeceden uzak dur. oradan gidip gelinir mi la :)

bu arada acele et, evler tükeniyor.
  • durbikonusucaz  (12.08.15 02:03:54 ~ 02:04:39)
1)rami, rami, rami... orada oturdum biliyorum.

a) evine göre değişir 750'ye falan 2+1 bulursun.

b) (git: www.google.com!3m1!4b1!4m13!4m12!1m5!1m1!1s0x14cab98ddc3c6be3:0x4f51928bdbcd627a!2m2!1d28.961838!2d41.0126037!1m5!1m1!1s0x14cab09d7550b4b5:0xcb41df366c2d1eca!2m2!1d28.920816!2d41.048341)

gördüğün gibi 6 km. veznecilere eminönü'ne (fatih'ten geçer) çok sık otobüs var. ayrıca minibüsler de var metrobüse ve abartısız 5-10 dkda metrobüs durağında oluyorsun. marmaraya giden otobüs hattı da var + edirnekapı, cevizlibağ'a giden tramvay da var. karşıya geçmek için de aşağıdan yani eyüp'ten vapur var.

2) işte dediğim gibi rami. çok bilinmez. mahalle kültürü vardır. ha taksim ve şişli mecidiyeköy'e de yokuş inerek bineceğin (55 ve 55t) hatları vardır. çok merkezidir. yeminle işimize yakın olsa gidip ben oturacağım fakat gel gör ki...

haa ekstra olarak esenler otogarına da çok yakın. gurbetçiysen kolay eve varırsın. gerçi otogardaki şerefsiz taksiciler yüzünden ben oradan zor taksiye binerdim ama mesafe yakındır. hatta baktım ona da 5 km imiş :)
(git: www.google.com!3m1!4b1!4m13!4m12!1m5!1m1!1s0x14caba92074a17a7:0x77aad0c774c301db!2m2!1d28.894545!2d41.040192!1m5!1m1!1s0x14cab09d7550b4b5:0xcb41df366c2d1eca!2m2!1d28.920816!2d41.048341)
  • purplepain  (13.08.15 01:21:27 ~ 01:25:17)
bu arada ben de beylikdüzü'nde oturuyorum. iyi bir sitede 1+1 de olsa 800 liranın altında ev yok zaten. aidatlar da 70-300 arası değişiyor sitesine göre. ben 3+1 bir evde oturuyorum bizim sitede sabit zaten 120 veriyoruz her ay. beylikdüzü uzak kalır, seversin elbet de yakın değil. öncelik yakın olmak ise üzgünüm halkalı, beylikdüzü vs alternatifin olamaz maalesef...

  • purplepain  (13.08.15 01:27:48)