gastrointestinal sistem hastalıkları

dün doktora yeterlilik sınavım vardı. biyokimya'dayım. soru da şu
"gastrointestinal sistem hastalıklarının tanılarında kullanılan testleri yazınız"

endoskopi kolonoskopi falan desem biyokimyanın doğasına ters. bi tek üreaz testi diyebildim. bi de amilaz geldi yeni aklıma. ast/alt ne kadar gis sayılır?

ne var başka?

biyokimya kapsamına tüm CTB'de giriyor mu ki --burada harf hatası olmuş pardon
zira CRP'ye kadar bakıyorlar da :)

  • niye ama  (08.08.15 16:22:52 ~ 16:27:29)
aklına gelen herşeyi yazabilirdin hocam.

kc ve pankreas da gise dahil.

dışkıda elastaz, yağ testinden testinden girip
ast-alt- ggt- alp
inr-appt (kc fonks)
albümin prealbümin
bilirubin

hepatorenal send düşünüp bun-kre
kr pankreatitten dolayı glukoz-insulin- glukagon
parasentez sıvısının özelliklerine
  • ceycey e  (08.08.15 16:28:23)
ay dur eve gelince bi bakayım.

şimdilik aklıma gaita geldi.

ast alt de safra ile ilgili bi problemde yardımcı olabilir sonuçta. o kadar da alakasız değil :D yazmadıysan alakasız ama :P

@niye ama, yazdıysa alakalı yazmadıysa alakasızdır.
bozmasana beni!

allah şifa versin. ciğer ye bol bol.
  • seksen9  (08.08.15 16:28:38 ~ 16:57:43)
la noix şöyle liste var bak bayağı bakıyorlarmış:

ucsdlabmed.wikidot.com
  • neferkitty  (08.08.15 16:31:03)
@neferkitty
listeyi ben de buldum sanırım hoca malabsorbsiyonları sormayı denemiş. bi o mantıklı geldi bana :D

  • la noix  (08.08.15 16:32:13)
hazır dosyamı gönderememişken :/
ben ÜK hastasıyım da "biyokimyasal testler" diye istenen testlerde
açlık glikozu BUN kreatinin ALT AST GGT ALP var bende
ancak bu hepatittir CRP dir tümör belirteçleridir filan onları hangi kapsama sokuyorsunuz bilmiyorum
@89 gaita biyokimya deil o mikrobiyolojiye giriyor bildiğim kadarıyla
  • niye ama  (08.08.15 16:34:10)
@neferkitty, o testte shilling vs var ki nuh nebiden kalmadır. ama tabloyu beğendim.

@la noix, başka bir soru varsa yardımcı olunur. :)
  • mdmfk  (08.08.15 16:55:27)
@mdmfk
valla diğer soruları anladım yaptım :D bi buna anlam verememiştim :D
schilling de aklıma geldi ama ismini unutmuşum :D öyle intrensek faktörü falan mı yazayım diye bi düşünmüştüm :D
  • la noix  (08.08.15 17:01:54)
schilling 2005ten beri dünyanın hiçbir yerine yapılamıyor. radyoaktif b12 kalmadı :D:D:D:D:D

  • ceycey e  (08.08.15 17:09:38)