kürtce bilenlere basit bir soru

Bugun ogrenmeye basladim da, cumledeki bir seyi anlamadim.

Tu were, bes 'e'.
Dayika min hemşire 'ye'.

Bu sondaki e, ye vs. ne anlama geliyor, sadece isim cumlelerinde mi kullaniliyor?

Tamam "dır' gibi diyebiliriz.
Önermeler gibi düşün bunu.
Mesela :
İnsan ölümlü'dür"
  • 1adam  (07.08.15 23:15:03)
e veya ye'den baska bir sey geliyor mu peki?

  • signore  (07.08.15 23:17:24)
ayrica arastirmadım bunu. kürtçe de çok çeşitli zaten. türkiye'de 3-4 lehçesi/şivesi var.maalesef bilmiyorum ayrintilariyla.

  • 1adam  (07.08.15 23:25:11)
@1adam her dilin her yerde bir sürü lehçesi vardır. Bilmiyorsan bilmiyorum de suçu şiveye atma.

Soruya gelince. Oradaki ek 3. tekil şahıs ekidir. İsim cümlelerinde ayrıca ek fiil görevi görür.

Dayika min hemşire ye ( Annem hemşire'dir'). İsim Cümlesi

Ew diç(e). (O gidiyor) Fiil cümlesinde direk 3. tekil şahıs eki.

Eğer bu 1. tekil şahıs olsaydı "Ez diçim" olurdu ki "(i)m" birinci tekil şahıs ekidir.
  • zaxurani  (07.08.15 23:31:30)
Tesekkurler.

@zaxurani bir sey daha var anlayamadim nedenini onu da merak ettim seni bulmusken sorayim :)

Belirlilik-belirsizlik takisi diye bir ayrim var kitapta. Belirlilik'te a-e-en, belirsizlikte eke-eka-inen geliyormus.
Orneklerde, -Pirtuk'a' heja- ve -Kiteb'eke' direj- var mesela. Iste ilki degerli kitap, ikincisi uzun kitap demekmis.

Neye gore belirsizlik neye gore belirlilik takisi getiriyoruz? Pirtukeka heja ya da kitebe direj diyebiliyor muyuz mesela? Tam anlatamamis olabilirim ama bu ayrim tam kafama oturmadi yani genel olarak
  • signore  (07.08.15 23:44:33)
@zaxurani
son yazdigimi iyi oku, üstte. bilmiyorum dedim zaten.
suç atmak mı ...
benim bir çok lehçe, şivesi vardir dememdeki kasıt,
bu sorulan eklerin diger lehcelerde farkli anlamlara gelebileceği düşüncesiyledir.
  • 1adam  (08.08.15 06:59:52)
Tabi Kürtçede birçok dilde olduğu gibi belirtili ve belirtisizlik durumu var isimlerde. Normalde her isim belirtilmek zorundadır,herhangi bir tane anlamina gelmediği sürece.

Xaniyê kevin (belirtili xani = ev eril olduğu için ê eki aliyor)

Xaniyekî kevin (herhangi bir eski ev belirtisizlik durumu erilde - ekî)
  • zaxurani  (09.08.15 21:44:35)
Senin örneğinde

Pirtuka heja (belirtili, çünkü herhangi bir tane değil)

Kitebeke direj (herhangi uzun bir kitap olduğu için belirtisiz)

Pirtukeke heja dersen o zaman belirtisiz olur ki su anlama gelkr = herhangi değerli bir kitap
  • zaxurani  (09.08.15 21:46:19)