Rusya ve Sağlık Sigortası

Rusya'ya gidildiğinde (3 günlüğüne) vize olmadığından direkt pasaportu gösterip içeri giriyor muyuz? Yoksa yapılması gereken başka şeyler var mı? Mesela sağlık sigortası lazım mı? Ya da başka şeyler?

seyahat sağlık sigortası lazım diyorlar. dün ben özel sigortamdan belge istedim bunla ilgili. genel sağlık belgesi. girişte sorarlarsa göstereceğim.

  • widee  (04.08.15 10:12:02)
sigortaya gerek yok, sigorta zaten vize alabilmek için yapılan bir prosedür.

sadece pasaport yeterli.
  • tolga asp  (04.08.15 10:13:36)
@widee benim özel sigortacım yok, dışarı çıkıp alma ihtimalim de yok şu an, bunu online bankalarla falan halledebiliyor muyuz? Peki şartları nedir, yani belirli bir miktar teminatlı falan mı olacak?

  • hadji  (04.08.15 10:14:49)
abi sigortayı kim istiyor onu anlamadım? ben iki kere gittim sadece pasaportu gösterip geçtim, sigorta falan soran olmaz.

  • tolga asp  (04.08.15 10:19:11)
@tolga asp: ben de bilmiyorum kim istiyor :) ortaya böyle bir şey atıldı ben de sorayım dedim, @widee da var diyor. Yani kim istiyor derken, belki pasaport kontrolü sırasında mı soruyorlar acaba, bilemiyorum? Ben de yaptırmayacağım o zaman.

  • hadji  (04.08.15 10:24:02)
@widee'ın dediği şu; "lazım diyorlar", ben ve pinkylips'in dediği ise "gittik gördük, sigorta sormadılar sadece pasaport yeterli"

istediğine inanabilirsin :)
  • tolga asp  (04.08.15 10:29:11)
Sigortacıyım.

Seyahat sigortası vize alımı için istenen bir prosedür.

1 aylık fiyatı 45 lira çıkıyor genelde.

Bunu istemeseler bile yaptırabilirsiniz.Valiz kaybolsa 500 euro ödüyorlar güzel oluyor.
  • member of illuminati  (04.08.15 10:33:46)
Sormadılar ama sağlık sigortası yaptırın. 20-30 liralık bir harcama sizi yüzlerce liradan kurtarabilir.

  • whoosie  (04.08.15 10:35:08)
sadece pasaportu gösterip geçtim.

  • nacht des todes  (04.08.15 13:00:07)
sadece pasapo.. off çok sıcak

  • pascha d  (04.08.15 14:51:26)
@widee'ın sözlükten bir yazarla konuşup öğrendiği şu :

"widee -> xxxxx: (#52986809) seyahat sigortasi nasıl zorunlu? girişte mı soruyorlar?

evet pasaport ile beraber beyan etmek zorundasınız."

kimseye gittim gördüm diye ahkam kesmiyorum. 1 sene rusya'da yaşayan arkadaşım da hiç bir şey sormuyorlar diyor. ben garanti olsun diye yanımda götüreceğim belgeyi. götümden bir şey uydurduğum yok. olay budur.
  • widee  (04.08.15 15:13:28 ~ 15:15:15)
aynı arkadaşın verdiği diğer cevab:

"herhangi bir sigorta acentasina gidip seyahat detaylarını verecek ( tarih ülke vs ) 21 tl idi 1 hafta galiba. basit bişey .

01.08.2015 13:13"
  • widee  (04.08.15 15:16:16)
@widee, arkadaşın söylediği sigorta muhtemelen keyfii yapılan sigortadır. eğer orada rahatsızlanırsan hastanelere tonlarca para bayılma diye sigorta yaptırırsın, tedavi ücreti bu sigortadan karşılanır. mesela schengen ve romanya vizesi almak için bu sigorta zorunlu ama vize istemeyen ülkelerde zorunlu değil. uzun bir süre kalacaksan yaptırman faydalı olur ama kısa süreli kalışlar için hiç gerek yok. hele ki duyuruyu açan arkadaş gibi 3 gün falan kalacaksan boşuna para verme.

  • tolga asp  (04.08.15 15:21:51)