Motorun Rölantideyken Stop Etmesi

selam aziz ustalarım,

Peugeot 307 otomatik Lpg'li aracım var. motor düşük devirdeyken ve özellikle rölantideyken sık sık durmaya başladı.
mesela kırmızı ışıktayız yeşil yandı yavaş yavaş ilerlemeye başladım diyelim hop duruyor, yetkili servis lpg var diye bakmıyor, özel servise götüyüyorum, gaz kelebeği temiziği yaptı, bujileri değişti, sorun hala devam ediyor.

valla ne yapacağımız bilemiyorum :/ bilgisi olan var mıdır? veya usta tavsiyesi?

Bir zamanlar sanayide çalışırken rölanti ayarı diye birşeyler yapardım.bilmem ilgisi var mıdır.ama karbüratorden yapılıyordu yeni nesil araçlarda nasıl olur bilmiyorum.rölanti ayar valfini de kontrol ettirebilirsin.

  • darksdantes  (03.08.15 15:12:47 ~ 15:15:18)
gaz filtresini değiştir.

  • prompter  (03.08.15 15:13:40)
filtre +1
aracınız gazı iyi yemiyor görünüşe göre.

  • vecihi ile fikret  (03.08.15 16:19:01)
enjeksiyonlu araçlarda yakıt yoğunluğu sensörlerle ayarlanıyor. bana kalırsa (ki ben sadece uzaktan aşinayım meseleye) buji ve gaz kelebeği değilse ya filtredendir, ya yakıtta problem vardır, ya da enjektörlerde. enjektör en düşük ihtimal. filtrelere baktırıp yeni açılan bir istasyondan yakıt alarak deneyin.

  • icim urperiyor  (03.08.15 16:25:05)
eski polo aracımda benzer sorun vardı..gaz kelebeği, distribütör diye bir zıkkım vardı onlar değişti biraz iyiydi sonra yine tekrarladı..bu kez beyin arızası var dediler onu da yaptırdık ama yine düzelmedi. sırf bu yüzden sattım arabayı.

yeni modellerde nasıldır bilmem ama beyin tamircisine gösterin ama mutlaka sorun giderilmezse ödeme yapmam diye anlaşın masraflı bir iş çünkü. ya da yetkili servisten en azından beyinde sorun var mı diye test etmesini isteyin.
  • jepa  (03.08.15 16:42:09)