dini duygu zayıflatmak için kaynak

merhaba.

genç bir arkadaşım, geçmişte içki falan içer, normal insanlar gibi yaşardı. standart türkiye gerçeği merkez sağ bir ekol aileden geliyor. bayram namazı, kurban, oruç falan hassasiyetleri mevcuttu geçmişte de.

ama şimdi 5 vakit namaz kılmaya başlamış, içki de kesinlikle içmem diyor.

soru: bu arkadaşı normale döndürmek, dini duygularını zayıflatmak, mümkünse islamsızlaştırmak için ne yapmak gerekir?

kaynak olarak benim aklıma gelenler:
tanrı yanılgısı (kitap ve/veya belgesel)
kuran meali (ki zaten bunu okuyunca inanmayı bırakacağını düşünüyorum)
incil meali
zeitgeist belgeseli 1
sümer mitolojisiyle ilgili kitap (burada öneriye açığım)

var mı aklınıza gelen, böyle kitap, vcd, poster, davranış şekli vs.
gerçekten önemli bir konu. çocuk göz göre göre gidiyor elden.

teşekkürler.

  • Goldstein  (03.08.15 11:54:02)
aynı kafa karşı tarafta da var, "ömrünü çürütüyor" tavrı. bırakın da insanlar ne istiyorsa onu yapsınlar.

edit: karşı taraf da benzer şekilde dert edip kitap öneriyor, şunu oku bunu yap, bak yazık olacak ölünce cehenneme gideceksin diyor.. bu nasıl saçma ise seninkisi de saçma.
  • zlipknot  (03.08.15 12:04:17 ~ 12:30:24)
onca yıllık ateistim, benim hiç böyle çabam olmadı. yalnız cidden kitap mitap önerebilirsin ancak zorlamak olmaz.

  • air  (03.08.15 12:11:49)
ben zaten istediğini yapsın istiyorum. karşı taraf dediğin yer "ateistler istediği gibi yapsınlar" demiyor, ya yakıyor ya da taşlıyor. ben ateist değilim ama aşırı dindar biri olmaması için onu yönlendirmek istiyorum. sonunda tercih yine onun olacak.

  • esenboga  (03.08.15 12:11:57)
Isaac Asimov - Patlayan Güneşler

  • alperz  (03.08.15 12:18:01)
yok ki bunun formulu. bence fikrini degistirmek icin hic ugrasmayin bosuna. kendi merak edip geldiginde hazirlikli olun sorularina, sadece cevap verin, hic yargilamadan.

  • bir varmis bir yokmus  (03.08.15 12:25:04)
Eski muslumanlarin toplandigi site var, girsin biraz okusun:

www.reddit.com
  • inaniyorsun bari saygi duy  (03.08.15 12:56:35)
asdasdashdgaj

-normale döndürmek, dini duyguları zayıflatmak mümkünse islamsızlaştırmak istiyorum.

-ben zaten istediğini yapsın istiyorum.... onu yönlendirmek istiyorum.

yani kusura bakma ama bence önce sen normale dön.
  • bir garip seyyah  (03.08.15 13:06:06)
Sana soruyor mu napıym diye?

Sormuyosa, üstüne ne vazife?

Soruyosa ve sen daha kendi düşüncenin temellerini oluşturan şeylere vakıf değilsen, önce sen oku.

Bi de, yanacaksınız saçınızı örtün diyen türbana girin diyen hacı amcalar gibi tavrın. Yani yanlışsınız.
  • cecilia  (03.08.15 13:12:00)
@esenboga; şeytanın istanbul şubesi misin? Namaz kılıyor da sana ne zararı var, illa arkamda bana cemaat ol mu diyor?

Bence kendi haline bırak adamı, herkes inanmak istediğine inansın. Yaptığın çok büyük bir yanlış.
  • Tutkun  (03.08.15 14:51:32)
hacı yazdığın kaynakların hepsini okudum, izledim vs. İncil meali hariç.
(richard dawkins bambaşkadır özellikle)

İnan hiç bir bok olmadı inancımda. Halen yerinde duruyor. Bayram ve cuma namazlarına giderim. İçkimi de içerim.

Hadi atayız buna cevap ver şimdi.

Bu iş olmaz öyle dostum, zorlamaman lazım. Bence rahatsız edici. Onlar seni zorluyor mu ?
  • chaoslord  (03.08.15 15:00:48)
yarin bir gun gidip Allah'in emri diye insanlari diri diri yakmayacaksa, kimseye zarari yok tabi ki. konu sapacak ama su da var, emrin nerden geldiginden bagimsiz %90 herkeste bir psikopatlik egilimi var.. bu yuzden arkadasiniza sosyal psikoloji kitaplari vermek de bir baska yaklasim olabilir. ingilizcesi varsa onerecegim su ders bana cok sey katti: www.coursera.org

  • bir varmis bir yokmus  (03.08.15 19:47:41)
allahsızlığı yayma kürsüsü başkanlığına başvur :D
www.youtube.com

bu arada ben çözüm olarak ateist sevgili öneriyorum. Kimseyi dinlemese bile karşı cinsten hoşlandığı bir ateistle çok daha uzun bu konular hakkında konuşabilir. Onu islama davet edebilir falan fakat bu sırada kendi aklı da karışabilir.

bu arada meal okutmak falan tamamen bakış açısıyla ilgili, sen okuyunca aa bu ne lan derken o okursa "rabbim ne güzel demiş" diyecek.

bu arada sosyal hayatını bırakıp dine aşırı yönelmesinde yine sosyal hayatında arayıp bulamadığı bir şey olabilir. Bir hayal kırıklığı vs...
  • rodriguez2  (03.08.15 19:58:47)
Bu ders de olabilir, mantik uzerinden gidiyor direk:
www.edx.org

  • bir varmis bir yokmus  (03.08.15 20:16:20)
"kutuplarda nasıl oruç tutacaksın?" de.
düşünce balonu: demek ki inançsızın yobazı inançlının yobazı ile aynıymış.

  • g7mor  (03.08.15 20:42:19)
ben de inanmıyorum ama bu şekilde yaklaşımı da yanlış buluyorum açıkçası. yani zorlaman o'nun seni müslüman yapmaya çalışması ile aynı şey. bence inanan biri, inancı ile mutluysa ve başkasına da zararı yoksa bunu değiştirmeye çalışmak kimseye düşmez. içki içmemesi arkadaşın için ayrıca iyi bir şey, onu niye değiştirmeye çalışıyorsun?

Bunun dışında, en azından, bir de diğer taraftan baksın dersen kitaptan önce zeitgeist gibi popüler bir belgeselle başlayabilirsin, kitaba olan ilgisini çabuk kaybedebilir. ama izlerken de adama sırf orası için izlettiğini belli etme, bu sefer çok önyargılı olur, rahatsız olur vs. daha sonra kitap önerilebilir ve ben olsam "allah yok" diye direkt konuya giren, dinlerle dalga geçen, aşağılayan ve adamı iyice kışkırtacak kitaplardan, söylemlerden vs uzak durmaya çalışırım.
  • april12th  (03.08.15 22:09:06)