bi kaç soru?

iyi günleeerr herkese, yardımcı olursanız arkadaşlar (açıklamalı lütfen) memnun olurum.

1)society is a social structure or social system ..... of smaller component parts.

burda şıklarda a) makes up b) which makes up c) made up var diğer ikisini yazmadım. merak ettiğim a ve b sıkları arasında fark var mı? bazen denk geliyorum da hangisi olması gerektiğini bilemiyorum. cevap da c. neden?

2) to him, making a big fortune is ....... determines success in life.

a)that b) what ben a dedim cevap b. ikisinin de kullanım olarak farkı yok öyle değil mi? anlam olarak da that de olmaz mı?

3) they ...... offered to help me but ...... of them did so in the end.

both/none dedim ama cevap both/neither neden neither acaba, anlayamadım.

4) the world economy is increasingly powered by countries, such as china and india, ..... growth is far more energy and commodity intensive ..... of rich countries.

ben buna da where/which dedim ama cevap whose/that anlamdan mı yanlış yaptım ki?

5) it was ..... difficult a test that she had problems finishing it on time.

şıklar so, such, too, much, as
neden so burda da? so little/many/much/few +noun+that
so+adj+that vs kalıpları yazıyor kitapta, uymuyor ama bu cevap bu kalıba.

6) a man who claims ...... a free energy technology which could power everthing from phones to cars has received more than 400 applications from siciensts ..... it.

to have developed/to test
to dvelop/ so to test
dveloping/to be tested
having developed/testing
that he has developed/ for testing

cevap a. neden diğerlerinin olmayacağını açıklayarak anlatır mısınz?

teşekkürler.

3- neither olmasinin nedeni 2 kisi olmasi. ilk boslukta all olsaydi none olurdu. sanirim boyle.

  • bohr atom modeli  (31.07.15 14:05:03)
1-society is a social structure or social system ..... of smaller component parts

burada relative clause ya da reuction olmalı çünkü cümlenin ana fiili başta var zaten; o yüzden ya which/that ile başlayan bir yapı ya da aktif ya da pasif bir reduction arayacağız.

şıklara bakıyoruz:

a) makes up b) which makes up c) made up

a zaten olmaz çünkü esas fiil yapısı.

b ile c ayrımı için de anlama bakıyoruz;

sosyal sistemin yapısal olarak küçük unsurlardan oluştuğunu anlatıyor yani passive olmalı cevap c.

diğerlerini de yazıcam birazdan, ufak bir şim var halledip yazıcam..
  • neferkitty  (31.07.15 14:46:07 ~ 15:35:47)
2. soruda that determines derse noun clause değil adjective clause(relative caluse) olur ancak is'den sonra bir noun clause yapısı gelmeli çünkü cümlenin nesnesi yok.

dolasıyla what determines yapısı yani wh- soru öbekleri yapılan (who/what gibi) clauselardaki cümlecik içerisinde tekrar özneye gerek olmadan noun clause oluyor, ikisi de olmaz sadece what olur bu örnekte.

birisi sıfat cümleciği diğeri isim cümleciği, o yüzden cevap what.
  • neferkitty  (31.07.15 14:51:22)
3) they ...... offered to help me but ...... of them did so in the end.

both/none dedim ama cevap both/neither neden neither acaba, anlayamadım.

şimdi burada both iki şey için kullanılacağından ve şıklarda sadece both varsa iki kişi olduğunu anlayabiliriz dolasıyla bohr atom modelinin söylediği gibi iki kişi için neither of them kullanılır.

başta all dese none o zaman denebilirdi.
  • neferkitty  (31.07.15 14:54:36 ~ 14:54:55)
4) the world economy is increasingly powered by countries, such as china and india, ..... growth is far more energy and commodity intensive ..... of rich countries.

ben buna da where/which dedim ama cevap whose/that anlamdan mı yanlış yaptım ki?

Bak şimdi burada üç noktadan(...) sonra öncelikle bir kıyaslama cümlesi var,

China and India's growth is far more energy and commodity intensive than growth of rich countries

aslında bu anlama gelen ve growth'u tekrar etmemek adına kullanılan bir that of yapısı var. Where dersek anlamca olmuyor burada zengin ülkeler ile çin ve hindistan'ı kıyaslıyor.
  • neferkitty  (31.07.15 15:01:33)
5) it was ..... difficult a test that she had problems finishing it on time.

şıklar so, such, too, much, as
neden so burda da? so little/many/much/few +noun+that
so+adj+that vs kalıpları yazıyor kitapta, uymuyor ama bu cevap bu kalıba.

so + adj+ a +noun+ that yapısı kullanılabilir bunda bir problem yok.

such'tan sonra mutlaka isim gelmeli.

so+adj olsa da olur ancak so+adj den sonra a/an kaydıyla isim gelebilir. aklında olsun, anlamca da oluyor zaten;

test o kadar zormuş ki (so that) zamanında bitirmede sıkıntı yaşamış.
  • neferkitty  (31.07.15 15:04:03)
6) a man who claims ...... a free energy technology which could power everthing from phones to cars has received more than 400 applications from siciensts ..... it.

to have developed/to test
to dvelop/ so to test
dveloping/to be tested
having developed/testing
that he has developed/ for testing

cevap a. neden diğerlerinin olmayacağını açıklayarak anlatır mısınz?

ana cümleye bi bakalım:

a man has received more than 400 applications from scientists ..... it.

burada bilim adamlarından 400 den fazla denemek için başvuru aldığını anlatıyor.

bilim adamları it ile bahsedilen şeyi denemek istiyor dolasıyla aktif bir yapı ya aktifin reductionı olmalı pasif ya da bütün pasif kısaltmalarını ele., yani to be tested elenir.

testing, for testing, to test bunlar olabilir şimdilik dursun diğer tarafa bakalım.

a man who claims ...... a free energy technology (geri kalan kısmını atabilirsin)

adamın biri bir teknoloji geliştirdiğini iddia ediyormuş yalnız bilim adamlarından da test etmek için başvuru geliyorsa demek ki yeni geliştirmemiş önceden geliştirmiş.

claims yanına infinitive yani to ile başlayan fiil ister, to have developed önceden geliştirdiğine gönderme de yapıyor zaten b şıkkının ikinci tarafı da olmuyor. soru direkt burdan çözülüyormuş.

sana tavsiyem bütün clause yapılarındaki ''reduction'' konusuna bak.

anlamadığın yerler varsa yine sorabilirsin mümkün olduğuna grammar kurallarına göre anlatmaya çalıştığım, ezberleme, mantığını kavra.
  • neferkitty  (31.07.15 15:20:28 ~ 15:52:52)
virgülden sonra ''which'' olmaz diye bir şey yok nondefining yani gereksiz bilgi veren relative clauselarda gayet de virgülle ayrılır, bu tarz taktiklere bu yüzden bakma @evc.
virgü kullanımı ''defining''/''nondefining'' ayrımına göre değişen bir şey which kullanımına göre değil.

ayrıca ilk seçenekte nesne that ile de yapılırdı ama that den sonra tam cümle gelse noun clause olurdu yani that ile nesne olmaz diye bir şey de yok.

claim that dese idi tam cümle isterdi cevap değişirdi.

senin çalışman gereken konular:

1- noun clause
2-relative clause
3- reduction (noun clause, relative clause, infinitive, aktif, pasif, gerund hepsi için)
  • neferkitty  (31.07.15 15:23:50 ~ 15:33:27)