Bir dairenin gerçek m2'sini nasıl ölçebilirim?

Merhabalar

Sahibinden.com'da aynı binada farklı dairelere bakıyorum.

Mesela en alttaki kattaki daire ile orta kattaki daireler arasında 15m2'ye yakın fark yazıyor. Ama dairelerin fotoğraflarında resimler aynı gibi.

Peki ben satın almak için niyetlensem, gerçek m2'sini nasıl anlayabilirim? Tapuda fln yazar mı?

tapuda "yaşanılabilir alan" kısmı hesaplanıp yazılıyor, balkonlar konmuyor o yüzden mesela. sahibinden'e ilan veren arkadaşlardan biri, daha daire yapılmadan evvel kağıt üzerinde hesaplanan alanı yazıyordur, diğeri de tapuda görünen yaşanabilir alanı yazıyordur. kabataslak tahmin yapıp yazan da vardır mutlaka. satın alacak kadar ciddi olunduğunda alıp mezurayı santim santim ölçüp kendin hesaplamak en doğrusu olur.

  • cevap botu  (26.07.15 18:29:28)
Bazı binalarda kata göre metrekare gerçekten artabiliyor, bizim oturduğumuz sekiz katlı binada öyle mesela. Tavan yüksekliği de artıyor metrekareyle birlikte. Ama 15-20 metrekareyi odalara mutfağa falan üçer beşer bölüştürdüklerinde fotoğraflardan anlamak pek mümkün olmuyor genelde.

  • capitatum  (26.07.15 18:48:08 ~ 27.07.15 17:33:24)
Bizim binada 5 katta bir evler genisliyor.oyle olabilir baktiklariniz da.

  • safsafinaz  (26.07.15 18:48:53)