demin elimi pasli konserve zavazingosu kesti, 2005'de askerde tetanoz asisi olduydum

kesince, once desinfekte ettim, sonra kolonya 80 derece limon surdum. sardim filan.

2005'de askerde oldugum tetanoz asisina guvenebilir miyim?
tirsmam normal mi benim durumda?

merci canlar.

10 yıl etkilidir tetanos aşısı.

  • dehri  (20.09.09 01:47:03)
5 degil miydi hocam, emin misin?
bi de yerli yabanci asi olayi var sanki?

  • rusdemezale  (20.09.09 01:55:26)
5 yıldır .
5 iyidir 5 candır

  • asıl cap ou pas cap benim ama şifremi unuttum  (20.09.09 02:47:14)
Tetanoz aşısının ömrü 5 yıldır. Ama riske etmeye gerek var mı? En yakın sağlık ocağında bile yaparlar aşıyı...

  • 9uncu nesilim ama para bende  (20.09.09 10:04:33)
Kimi aşılar 10 yıl kimi aşılar 5 yıl etkilidir. Fakat bu etki süresi maksimum etki süresidir. Özetle daha kısa da olabilir bünyeye ve şartlara göre değişmektedir. Ayrıca ek bir bilgi: el bu tarz enfeksiyona sebep olabilecek malzemeler ile kesildiği(ufak kesilerden bahsediyorum) zaman asla ve asla kesilen kısım üzerinde baskı oluşturmayın. Baskı oluşturup daha sonra gevşettiğinizde damarlarda vakum etkisi oluşacaktır ve kana karışmaması gereken bulaşlar damarlara daha hızlı gidecektir. Bunun yerine eliniz kesildiğinde hemen üzerine su tutup kanı temizledikten sonra ellerinizi 3 dakika boyunca sabun ile yıkamaktır.
www.hukuki.net sitesinden alıntıdır)
En doğru el yıkama şekli nasıldır?
1. Ellerinizi akan, ılık suyla ıslatın. Islak ellerinizi sabunla iyice köpürtün.
2. Ellerinizin her noktasını (avuç içi, parmak araları, bilekler) iyice ovalayın.
3. Ellerinizin her noktasının sabunla iyice temizlendiğinden emin olun. İyi el yıkama işlemi sabunla 20’ye kadar sayarak gerçekleşir.
4. Ellerinizi yıkadıktan sonra iyice durulayın.
5. Yıkama işleminden sonra ellerinizi temiz bir havlu veya kağıt havlu ile iyice kurulayın.
Bakterilerin üreme için neme ihtiyacı vardır. Bu yüzden kurulamadığınız elinizde gerçek bir temizlik tam olarak sağlanmış olmaz. Mutlaka elinizi temiz havlu veya kağıtla kurulayın. Üzerinize silmek daha fazla kirlenmeye sebep olur unutmayın.
(www.hukuki.net sitesinden alıntıdır)

geçmiş olsun
  • ehlana  (20.09.09 11:25:28)
Sabunlu suyla yıkayın bir daha böyle bir kesikte. Temizlik önemlidir.

  • pichoscosama2  (20.09.09 13:44:11)