haram mı helal mı?

geçenlerde kuyumcudan bir alışveriş yaptım. şimdi internet bankacılığı aracılığıyla üç ay taksitlendirme imkanım var. yüzde 4 gibi bir faiz oranı alıyor yalnız. bu işlem faiz olarak geçiyor sanırım. dolayısıyla da haram diye biliyorum ama helal olma ihtimali var mıdır? teşekkürler.

iyi de ben de faize bulaşmış oluyorum :)

  • sen olmayan cocuk benim  (25.07.15 18:45:17)
Bakkaldan aldigin ekmekte de faiz var. Ekmek alirken bunu dusunuyor musun?

  • mahone  (25.07.15 18:48:08)
düşünmüyorum. ben adama peşin olarak ödeme yapıyorum o da bana ekmek veriyor. bu alışveriş esnasında faiz yok. ekmeğin ununu alırken adam faize bulaşmış olabilir ama benim alışverişimde faiz yok.

bu kanaatteyim. bilmediğim başka bir şey varsa söyleyin.
  • sen olmayan cocuk benim  (25.07.15 18:51:04)
kar payı de çık işin içinden kenk.

  • zgrydn  (25.07.15 18:52:33)
Faizi banka yiyor. Sen de onun faiz yemesini sagliyosun. Bu açıdan bakarsak haram.

İşin bugını bulmaya çalışmanın anlamı yok. İmkânın varsa faize bulasmazsin taksit yapmazsın.
  • elorelia  (25.07.15 18:57:16 ~ 18:58:35)
Sen şimdi bir faturayı geciktirdin, diyelim elektrik faturasını unutmuşsun 3gün geçmiş, devlet faiz alıyor. napıcan ödemicen mi faturayı ?

  • asbe  (25.07.15 18:59:03)
@elorelia, işin bug ını bulmaktan ziyade emin olmak istedim. tam olarak bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak istemedim. çünkü vadeli alışverişlerin bir kısmı helal, benim yapmış olduğum sonradan taksitlendirme vadeli alışveriş gibi olabilir ve helal olabilirdi. ama internetten araştırdığım kadarıyla altın ve gümüş gibi kuyum malzemelerinin özel bir durumu var. bir gömleği üç taksit vade farkıyla alırsan helal ama altını aynı şekilde alırsan helal değil.

@asbe, o farklı bir durum. kasdi olarak faize bulaşmış olmuyor insan o durumda. (unutmuşsa eğer.)
  • sen olmayan cocuk benim  (25.07.15 19:05:26)
enflasyon oranının üstündeki haramdır. enflasyon oranının üstünde değilse ben de taksitlendirme yapıyorum.

  • mesgul ve huzursuz  (25.07.15 19:05:50)
@mesgul ve huzursuz, altının özel bir durumu varmış, az önce öğrendim.

  • sen olmayan cocuk benim  (25.07.15 19:06:47)
tabii ki haram. altını birazdan dm ile yazacağım adrese gönder. vebalden kurtaracağım seni.

  • snowman  (25.07.15 19:11:00)
bi bok bilmeden fetva verenleri de görmüş olduk. faizin azı da çoğu da haramdır, alan da veren de faize bulaşmış olur. evet kardeş harama bulaşmışsın.net

ha ben şahsen paramı faizde tutuyorum ve çok da şeyimde değil. evet bu böyle.
  • feel the blanks  (25.07.15 19:21:27)
@snowman,feel the blanks, daha okuduğunuzu anlamıyorsunuz hacılar. taksitlendirme yapmadım internet bankacılığı vasıtasıyla. önce bi okuyun amk. sonra bi bok bilmeden fetva verenlere laf edin.

  • sen olmayan cocuk benim  (25.07.15 19:47:32)
  • enkolaykullaniciadi  (25.07.15 19:53:40)
olsun sen risk alma yolla bana.

  • snowman  (25.07.15 20:09:54)