Sevdiginiz kisiyi neden seviyorsunuz?

Hadi bakaliiimm... Evet, merak ediyorum. Aski, sevgiyi "karsilikli hissedilen guven ve baglilik" gibi cesitli formlarda tanimliyorlar genelde sagda solda. Ama bana aciklayici gelmiyor yani. O zaman karsiliksiz askta "karsilikli guven" bilmem ne olmadiginda durum nasil aciklaniyor? Mesela anne-baba soz konusu oldugunda "cunku o benim babam" denebiliyor bu sorunun karsiliginda cogu zaman. Ama neden? Bir nedeni olmali? "Cunku beni buyuttuler" falansa zaten sartli bir sevgi soz konusu oluyor, yani sana bakmazlarsa sevmiyorsun onlari, oyle mi?

Merak ettigim birbirini her kosulda seven insanlar neden birbirlerini seviyorlar? Nedir altinda yatan? Hormonlar mi? Iliskiden elde edebilecekleri mi? Nedir?

edit: Karsiliksiz ask durumunu nasil acikliyoruz bu durumda?

Her koşulda birbirini seven insanların varlığını kabullenmişseniz gerçekten cevaplanılabilesi bir soru.
Bunu yazmaktan zevk duyuyorum:Yok öyle bir şey.

  • aks-i endaz  (19.09.09 12:44:05)
- alışkanlık
- daha iyi bir alternatifin olmaması
- inanmasanız da tam dediğiniz gibi şartlı sevgi, bakmazsa sevmiyorlar evet gayet de anne babasını sevmeyen bir ton insan var
- birlikte geçen zamanın kişiyi mutlu etme oranı
- çoğu sevginin tabanında yatan "hayranlık"
  • prodeq  (19.09.09 12:54:08)
"Benim sevgilim öyle kültürlü ki.. öyle paralı ki.. öyle espri anlayışı var ki.."
Tarzı cümleler kuracaksanız bir kere, geçiniz..!

Ergenlik çağında 5 yıl (yazı ile beş, yaşım 21) aynı insanla bir ilişki yaşamış bitirmiş ve yeni biriyle birlikte olan nevi şahsına münhasır biri olarak konuşuyorum;
"Sevdiğiniz kişiyi sevmenizin sebebi onun statükosu vesaire ise, tekrar geçiniz..!"

Sorduğunuz ve size göre karmaşık gelen bana göre çok basit olan sorunuzun ise tek cevabı var, çok eski bir slav atasözü olarak hem de.

"Seni sen olduğun için değil, yanındayken dönüştüğüm kişi için seviyorum"

Aslında tüm olay budur. Kendinizi çok mu iyi tanıyorsunuz?
Yarın hayat, karşınıza öyle birini çıkarır ki, "bana ne oldu" dersiniz. Kendiniz tanıyamazsınız. İçinizde gizlenen hal-hareketleriniz ortaya çıkar.

İşte budur, dersiniz.
Seversiniz.
  • erobur  (19.09.09 12:59:57)
Sevgilim için, kendisiyle çok eğleniyorum, güzel yüzüne baktıkça ferahlama geliyor, onunla beraberken kendimi iyi hissediyorum, ilgi alanlarımız uyuyor, birbirimize bişeyler katabiliyoruz ve yatakta iyi.

Anne-babam için, benim için hiçbir fedakarlıktan kaçınmıyorlar, muhteşem insanlar, kendileriyle bir arada bulunabilmek güzel bişey.

Arkadaşlarım için, iyi vakit geçiriyorum ve uyuşuyorum.

Hiç tanımadığım insanlar için sevgi: Hayranlık vs. kaynaklı.
  • karapolisnas  (19.09.09 14:59:45)
başta hormonlar, fiziksel yani

sonrasında ise yaşanmışlıklar, fedakarlıklar, birlikte paylaşılanlar, fiziksel başlayıp psikolojik hale geliyor her şey
  • sijwocaq  (19.09.09 15:01:32)
kimse emekten bahsetmemis yaw nasolur
bahcivanla papatyanin hikayesi !!!
(git: www.cicekansiklopedisi.comâyesi-.html)
  • bir varmis bir yokmus  (19.09.09 15:17:10)
çünkü her buluşmaya çantasında dört tane lolipopla geliyor. kandırılıyorum galiba ama hadi neyse.

  • noryth aquanum  (19.09.09 15:38:33)
erobur esaslı cevap vermiş. emek meselesi ise zaten dönüşüme yol açabiliyorsa emektir.

  • uyuklayankedi  (19.09.09 18:05:46)
cunku sadece o oldugu icin degil onunlayken ne oldugun icin seviyorsun.

edit: erobur da benzerini demis, sonradan gordum valla bak..
  • ermanen  (19.09.09 18:06:09 ~ 18:07:23)